Bojujte proti vírusom prírodou

Baktérie na nás útočia všade naokolo. Zvyčajne sa proti nim chránime napríklad umývaním rúk pred jedlom či dopriatím si  výdatného spánku. Počas roka sú však obdobia, keď bežná prevencia nepostačuje a naše telo musí čeliť väčšej invázii vírusov. Bez pochýb k ním patrí aj začiatok jari, kedy je imunitný systém zaťažený viac ako inokedy.

proti vírusom

Uchrániť náš organizmus pred nežiaducimi vplyvmi je v súčasnosti  ťažké. Väčšina vírusových ochorení totiž doslova visí vo vzduchu a iba málokto z nás si môže len tak zobrať dovolenku a izolovať sa v domácom prostredí. Nechať však telo, aby sa so zvýšeným náporom baktérií vyrovnalo samo tiež nie je dobrý nápad. Najmä ak začne zvádzať boj s nepríjemnejšími ochoreniami, ku ktorým napríklad patrí črevná chrípka. Nespoliehajte sa preto na náhodu a začnite s prevenciou už v tejto chvíli. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov na posilnenie imunitného systému, vďaka ktorým nebude mať žiaden vírus šancu pokaziť vám začiatok jari.

1. Dopujte sa D-čkom

Vitamín D je pre imunitný systém prospešný preto, lebo pomáha bielym krvinkám pri odvracaní infekčných ochorení. Doping v podobe D-čka nájdete v odtučnenom mlieku, jogurtoch, ale aj pomarančovom džúse či vaječných žĺtkoch.

2. Zázrak v paprike

Zelená, červená, žltá každá jedna je istým spôsobom malou vitamínovou bombou. V určitých odrodách nájdete trikrát viac C-čka ako v citrusových plodoch! Týmto však nechceme zavrhnúť ich  konzumáciu. Aj citrusy sú  pre organizmus dôležité, pretože mu okrem spomínaného vitamínu dodávajú aj iné potrebné živiny. Skúste však v tomto období  zvýšiť príjem vitamínu C nielen v pomarančoch, ale aj v paprike. Nemusíte sa ju báť konzumovať varenú alebo surovú. No a dámy na záver vás určite poteší informácia, že z papriky sa nepriberá, práve naopak, pomáha udržiavať štíhlu líniu.

3. Probiotiká nadovšetko

Mnoho vírusových ochorení vzniká v črevách. Baktérie si v nich totiž našli svoj druhý domov.  Ak vám  pri predstave, že vo vašom tele žijú nejaké malé „parazity“ naskakuje husia koža, tak sa môžete upokojiť. Nie všetky sú totiž nepriateľmi organizmu. Práve naopak. Niektoré  v ňom udržujú zdravú mikroflóru. K ním patria najmä  probiotiká. Ich výnimočnosť spočíva aj v tom, že zvyšujú odolnosť imunitného systému v boji proti bacilom. Probiotické kultúry nájdete napríklad v jogurtoch, kefíroch či acidofilných mliekach.

4. Čučoriedky

Čučoriedky sú zázračným plodom. Ich silu poznali už naši predkovia. Vedia totiž bojovať proti všetkým druhom vírusov a dokonca pomáhajú aj proti stresu.  Napríklad švédski lekári ich predpisujú i ako účinný liek proti hnačke. Účinkujú surové, sušené, zavárané, stačí si len vybrať.

5. Tekutiny sú dôležité aj v zime

Aj keď sa v chladnom počasí nepotíme tak ako v lete a nepociťujeme v zvýšenej miere smäd, nemali by sme zabúdať na hydratáciu organizmu. Vhodné je piť dva až tri litre tekutín denne čo predstavuje približne osem až dvanásť šálok. Najvhodnejšou alternatívou je čistá pramenitá voda, ak patríte k tým, čo vodu z vodovodu dvakrát nemusia, zvoľte neochutené minerálky. Pozor si dávajte na  kávu, sladené nápoje či mliečne výrobky. Tie sa totiž za pitný režim nepovažujú.

6. Čaj

Čaje sú vhodným prostriedkom na boj proti vírusom. Podľa výberu si môžete zvoliť tie, ktoré majú antioxidačné, protizápalové alebo upokojujúce účinky. Na nádchu a prechladnutie je vhodný napríklad zázvorový alebo zelený čaj. Pri črevnej chrípke veľmi prospešne pôsobí harmanček, listy maliníka, ostružiny alebo čaje z  dubovej či  pomarančovej kôry. Príprava spomínaných teplých nápojov je veľmi jednoduchá. Kôru, listy a byliny umyjete, zalejete vriacou vodou a necháte vyluhovať. Po prípade ich môžete slabo dochutiť cukrom  alebo medom.

7. Keď to už na vás príde

Niekedy sa aj napriek prevencii chorobe nevyhnete a vírusy na čas ovládnu váš organizmus. Ani obyčajné prechladnutie by ste nemali podceňovať, pretože sa dokáže rozvinúť do ochorenia vážnejšieho charakteru.

Preto ak pocítite prvé príznaky, naordinujte si zvýšený príjem vitamínov a udržujte telo v teple. Nezabúdajte ani na  oddych. Nič nepomôže vášmu organizmu viac ako pár dni pokoja v posteli so zdravou stravou.

Vírusové ochorenia sú niekedy sprevádzané aj nemilými komplikáciami. Ak sa napríklad stanete obeťou črevnej chrípky pár dní vás okrem bežných príznakov potrápi i nepríjemná hnačka. Tá sa tiež môže objaviť  ako vedľajší účinok počas požívania antibiotík.

V prípade, že trpíte týmito nepríjemnými ťažkosťami,  mali by ste sa vyhnúť konzumácii niektorých potravín, ktoré dokážu ich priebeh ešte zhoršiť. Patria k ním predovšetkým mastné a ťažké jedlá, mliečne výrobky alebo káva.

Na črevá vhodne pôsobia  napríklad škroby.  Naservírujte si preto na tanier varenú ryžu alebo zemiaky. Vyskúšať môžete i varenú mrkvu, sucháre alebo banán. Taktiež by ste nemali zabúdať na pitný režim. Organizmus počas črevných ťažkostí stráca veľké množstvá tekutín. Vhodné je preto piť vodu alebo nesladené bylinkové čaje napríklad z harmančeka, dubovej kôry alebo čučoriedkových koreňov, ktoré navyše pomáhajú pri črevných problémoch.

Potraviny a tekutiny by ste mali konzumovať v malých množstvách niekoľkokrát za deň. Neodmietajte stravu zo strachu pred ďalším poklusom na toaletu. Nič tým nevyriešite Práve naopak. Organizmu by ste spravili ešte horšie, nakoľko potrebuje živiny obsiahnuté v potravinách na to, aby sa rýchlejšie vyrovnával s ťažkosťami.

Úľavu od preháňania vám môže priniesť aj niektorý z voľnopredajných liekov na hnačku. Jedným z nich je napríklad Imodium, ktoré zvyčajne účinkuje už do hodiny od požitia kapsule. Nezabúdajte sa tiež sledovať. Ak sa váš stav zhorší a k preháňaniu sa pridá aj časté zvracanie a krv v stolici vyhľadajte odbornú pomoc.

Budovanie silného imunitného systému je celoročnou prácou. Vnútornú harmóniu dosiahnete životným štýlom zameraným na konzumáciu ovocia a zeleniny skombinovanú s pohybovou aktivitou. Ak je to vo vašich silách, vyhnite sa tiež stresu, fajčeniu a alkoholu. Iba potom dokážete naštartovať vašu obranyschopnosť tak, aby odolala pokúšaniu každého vírového ochorenia.

Katarína Pružinová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach