Bylinková lekárnička na močové cesty

Ach jaj – už je to tu znova! – povzdychnú si dozaista pri prvých príznakoch nepríjemného ochorenia tí z nás, ktorí už majú so zápalom močových ciest a močového mechúra svoje skúsenosti. Bolesti v podbrušku, časté nutkanie na močenie, pálenie až rezanie pri močení a niekedy aj moč v krvi – to všetko býva neklamným signálom, že sa u nás prejavil zápal močových ciest. Ak sa k tomu, navyše, pridružia ešte aj bolesti v bedrovej oblasti, môže to znamenať, že zápal sa preniesol aj na obličky. V tom prípade treba urýchlene navštíviť lekára. Prevenciu a liečbu zápalu močových ciest však môžeme podporiť aj prírodnými látkami, či už v podobe doplnkov výživy, alebo liečivých čajov.

močové cesty

Čo môže byť príčinou zápalu močových ciest?

– nachladnutie od nôh, alebo v oblasti podbruška, či bedrovej časti – často z dôvodu nevhodného oblečenia a obuvi

  • nedostatočný pitný režim – nízky príjem tekutín
  • stres a psychické vyčerpanie
  • intenzívny pohlavný styk, alebo pohlavný styk s novým partnerom
  • ochabnuté svalstvo zvierača močového mechúra
  • dlhodobá konzumácia väčšieho množstva korenených a tučných jedál

Bylinky, ktoré pomáhajú

Pri prvých príznakoch zápalu močových ciest by sme mali zvýšiť príjem tekutín – môžeme popíjať aj vlažnú vodu, čo môžeme dopĺňať čajmi, ktorý si pripravíme zo zmesi harmančeka, mäty, petržlenovej vňate, lipy, bazalky a zlatobyle. Ideálne je vypiť v krátkom čase 1 – 1,5 litra tekutín.

Ideálny je napríklad aj nesladený čaj z brusnicových listov, prasličky, ale môže byť aj z lipy, brezových listov, ibiša lekárskeho, či šípkový čaj. Vhodné sú aj čaje zo šalvie, feniklu, listov čiernych ríbezlí, medvedice, žihľavy alebo z harmančeka – všetky tieto bylinky majú liečivé účinky na močový mechúr a na močové cesty.

Recept na prasličkový čaj: 2 polievkové lyžice sušenej prasličky zalejeme pollitrom vody a varíme asi 30 minút. Pijeme tri šálky denne. Tento čaj pomáha vylučovať škodlivé baktérie z močových ciest a rozpúšťať močové kamene.

Recept na čaj z petržlenovej vňate: 20 g petržlenovej vňate povaríme 5 minút  na miernom ohni v prikrytom hrnci s 2,5 litrom vody). Potom necháme ešte asi 15 minút vylúhovať a popíjame.

Kúpele nám uľavia

Pri problémoch so zápalom močových ciest pomáhajú aj sedacie kúpele, alebo teplé kúpele nôh. Sedací kúpeľ z prasličky: Do väčšieho hrnca dame variť vodu a keď zovrie, dáme do nej tri hrste prasličky a chvíľu necháme prejsť varom. Chvíľu necháme vylúhovať, potom scedíme a nalejeme do teplej  vody vo vani, ktorá by nám mala siahať asi do pol pása. Kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 15 – 20 minút. Takýmto spôsobom si môžeme pripraviť aj kúpeľ z harmančeka, či materinej dúšky, alebo zo zmesi oboch byliniek.

Parný kúpeľ z petržlenu: Do väčšieho hrnca dáme uvariť vodu, do ktorej vložíme zväzok petržlenovej vňate a väčší koreň petržlenu. Chvíľu necháme prevrieť, potom necháme trochu vychladnúť, aby para, ktorá z hrnca stúpa, nebola príliš horúca – petržlenový odvar prelejeme totiž do vedra, nad ktoré si sadneme a necháme liečivú paru, aby stúpala hore a prehrievala a liečila naše močové cesty. Toto je účinný recept, ktorý používali naše babičky. Ideálne je, ak si pri parnom kúpeli omotáme bedrovú oblasť teplou osuškou a popíjame liečivý bylinkový čaj – napríklad prasličkový, alebo petržlenový.

Suchý bylinkový obklad
Pri zápaloch močových ciest, ktoré často bývajú spojené s bolesťou v podbrušku, veľmi liečivo a blahodarne pôsobí aj suchý obklad z byliniek – konkrétne z materinej dúšky a harmančeka. Pripravíme si ho tak, že do pláteného vrecka vložíme papierové alebo textilné vrecko s bylinkami a dáme zohriať na príjemnú teplotu do mikrovlnky. Takýto teplý obklad si priložíme na podbruško a ľahneme si do postele – teplo a bylinky nám urobia dobre. Ak nemáme mikrovlnku, môžeme postupovať tak, že vonkajšie plátené vrecko prežehlíme horúcou žehličkou, necháme chvíľočku vychladnúť, aby teplota vrecka bola na dotyk príjemná a potom priložíme na podbruško.

 

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach