Celeste Buckingham vie, ako bolí migréna…

Viete, že…?

Bolí vás hlava

O prvú definíciu migrény sa pokúsil už Hippokrates, ktorý ju definoval ako celoživotné ochorenie.

Pôvod slova migréna je odvodený z gréckeho hemicrania, čo v preklade znamená iba polovica hlavy.

Medzi známych migrenikov patrili Caesar, Piotr Iľjič Čajkovskij, Vincent van Gogh a tiež aj Johanka z Arku. V dnešnej dobe trpia migrénou tenistka Serena Williams, herečka Lisa Kudrow, herec Ben Afleck či speváčka Carly Simons. Trápi sa s ňou napríklad aj naša speváčka Celeste Buckingham.

Migréna celosvetovo postihuje približne 12 percent populácie. Trikrát častejšie ňou trpia ženy ako muži. Nevyhýba sa však ani deťom.

Ataky migrény môžu trvať 4 až 72 hodín a súčasťou záchvatov môže byť precitlivenosť na svetlo či zvuky.

Pri migréne je silná bolesť situovaná na jednej strane hlavy, má pulzujúci charakter a zhoršuje sa pri pohybe.

Aj úspešná Celeste má občas hlavybôľ

Naša úspešná speváčka Celeste Buckhingam trpí od útleho detstva neznesiteľnými bolesťami hlavy, ktoré síce nemáva často, ale keď udrú,  stoja za to. „Dokonca  som po jednom z vystúpení odpadla,  do auta ma doslova niesli manažér a bývalý frajer,“ hovorí hviezda o peripetiách s bolesťami hlavy.

„Väčšina žien z našej rodiny migrénu dôverne pozná, najmä moja teta. Je sochárka a tak našťastie, keď ju to chytí, môže si dovoliť nepracovať alebo tvorí v tichu a prítmí. Svetlo je totiž  aj pre mňa pri migréne najhoršie. Pamätám si, ako som mamu vždy prosila: ,Mami, vypni svetlo…´“ spomína si speváčka.

Keďže bola dieťaťom, ktoré si rado vymýšľalo rôzne príbehy, rodičia jej spočiatku neverili, keď sa sťažovala na bolesti. Sťažnosti však pretrvávali, a tak sa otecko – lekár na problém pozrel bližšie a odborníci jej naozaj diagnostikovali migrénu.

„Som migrenička a doteraz sa hlava občas prihlási. Našťastie, už to nebýva často. Začne mi dunieť, strácam energiu, cítim sa ako pri veľmi nízkom tlaku… Vtedy musím dokonca zrušiť program a uložiť sa do tmy  s vankúšom na hlave. Doteraz mi najväčšmi prekáža svetlo,“ opisuje Celesta.

Rušenie programu ju vždy mrzí, lebo záväzky a rozvrh má naplánované dlho vopred a závisia od množstva ďalších ľudí, no migréna je naozaj veľmi zlá.  „Zatiaľ bolesti zvládam a priznávam sa, že nie som disciplinovaná pacientka, k lekárovi s migrénou zatiaľ nechodím.  Keďže  však postihuje až  dvanásť percent populácie a predovšetkým ženy, prijala som ponuku stať sa ambasádorkou pacientskej organizácie Migréna je choroba. Verím, že aj muži pochopia, že ak sa ženy ,vyhovárajú´ na bolesti hlavy, lebo nie vždy je to len výhovorka, a pochopia nás,“  s úsmevom dodáva Celeste, ktorá sa nebojí hovoriť ani o svojich slabostiach.

Migréna nie je výhovorka, migréna je choroba

V manželskej spálni sa často pokladá za výhovorku. Skúste si však plniť  tie najmilšie manželské či partnerské „povinnosti“, keď vám ide roztrhnúť hlavu. Hoci je teda migréna  v spoločnosti málo akceptovaná, Svetová zdravotnícka organizácia ju zaradila medzi dvadsať ochorení, ktoré vážne zasahujú do života človeka a obmedzujú jeho prácu a súkromie.

Keď pociťujete príznaky, akými je pulzujúca bolesť hlavy, zvyčajne na jednej strane, ktorá sa pri pohybe ešte zhoršuje, ste precitlivení na svetlo a zvuky a k tomu sa pridá aj celková nevoľnosť či zvracanie, mali by ste spozornieť. V tomto prípade nemusí ísť iba o bolesť hlavy vyvolanú momentálnym vyčerpaním, zvýšeným stresom či nedostatkom pohybu alebo čerstvého vzduchu, ale o vážne ochorenie – migrénu.

Migréna s aurou

Neznesiteľnej bolesti hlavy môže predchádzať tzv. aura. „Jedným z jej najčastejších prejavov sú rôzne vizuálne poruchy. Z ničoho nič môže pacient pociťovať záblesky svetla pred očami, vidieť svetlé škvrny, vlny či rozličné tvary,“ vysvetľuje MUDr. František Jurčaga, primár neurológie Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Aura sa môže prejavovať aj pocitom závratov či oslabenia svalov. Napríklad sa vám zdá, že sa vás niekto dotýka, alebo cítite „ihličky“ na rukách či nohách. Tŕpnutie končatín môže niekedy vystriedať pocit nekontrolovateľného trhania, niekedy dokonca dočasne znecitlivie tvár alebo jedna strana tela. Migrénou s aurou trpí až 30 percent migrenikov.

Čo spôsobuje silné bolesti hlavy?

Hormonálne zmeny: napríklad kolísanie množstva estrogénu  v tele.

Nízka hladina endorfínov: ďalší zo spúšťačov sa môže objaviť ráno. Hneď po prebudení máme v tele viac adrenalínu a menej endorfínov. Práve to je dôvod, že bolesti hlavy sa objavujú ráno.

Počasie: tlak v hlave sa môže prejaviť aj pri striedaní ročných období, keď zvykne klesať hladina serotonínu v krvi.

Jedlo: hlavne zrejúce, plesnivé syry, presolené a chemicky spracované potraviny. Migréna môže vzniknúť aj vtedy, keď vynecháte jedlo alebo držíte diétu. Spôsobiť ju môžu napríklad aj banány, ktoré sú bohatým zdrojom draslíka, no obsahujú aj látku tyramín, ktorá môže vyvolať migrénu, ako aj citrusové plody. V jedle treba sledovať aj potravinárske prísady, najmä sladidlo aspartam a konzervačný glutamát monosodný. V lete si treba dávať pozor na mrazené potraviny. Keď rozhorúčení siahneme po zmrzline či studenom nápoji, náchylnejší na migrénu môžu zažiť náhle ochladenie organizmu a bodavá bolesť hlavy nastupuje už do 30 sekúnd.

Nápoje: na bolesť hlavy má  vplyv alkohol, najmä červené víno a kofeín.

Spánok: V ideálnom prípade by sme mali spať 6 až 8 hodín. Nedostatok spánku, no aj jeho nadbytok (!) spúšťajú migrénu.

Fajčenie: škodí nielen aktívne, ale aj  pasívne vdychovanie nikotínu.

Nesprávne držanie tela a stres: pri dlhodobom hrbení svaly v zadnej časti krku tlačia na nervy v krčnej chrbtici, čoho výsledkom sú jednak kŕče svalov na krku, ale aj silná bolesť hlavy. Stres je pre väčšinu pacientov trpiacich migrénou spúšťačom číslo jeden.

Ako bojovať proti migréne?

Dôležité je zaviesť si  denný režim, plánovať si aktivity a pravidelne športovať. Do jedálnička pridať celozrnné produkty, ešte viac zeleniny a potraviny s vyšším obsahom horčíka.  „Dôležité je zvyknúť si na pravidelný rytmus spánku a ranného vstávania, minimalizovať stres a naučiť sa kontrolovať, čo ho spôsobuje, v neposlednom rade dávať pozor na konzumáciu alkoholu a niektorých druhov potravín,“ hovorí  neurologička MUDr. Iveta Nikolová z neurologickej ambulancie v Bratislave a prízvukuje, že s migrénou rozhodne treba navštíviť lekára. Nie je to totiž výhovorka, ale choroba.

Bea Vrzgulová
Foto: Fotolia, Grape PR

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach