Chrípka úraduje

Nedotýkajme sa tváre, približujeme si tak chorobu
Všetci vieme o tom, že chrípka a ďalšie vírusové ochorenia sa šíria veľmi ľahko. Stačí, keď sme v preplnenom trolejbuse, v nákupnom centre, či v práci alebo v kontakte so „škôlkopovinným“ dieťaťom. Tiež vieme, že v tomto období je treba jesť veľa vitamínov, ovocia a zeleniny. Už menej pozornosti však venujeme umývaniu rúk (vírusy a baktérie sú všade – na nákupných košíkoch, na mobiloch, klávesniciach, vypínačoch…, jednoducho všade, kam sa len pozrieme).

ChrípkaNajviac v kuchyni
Viete napríklad o tom, že najväčšie množstvo baktérií sa nachádza práve v kuchyni – na pracovných doskách a kuchynskej linke? A ešte väčšie v hubkách a utierkach na riad. Chorobu si však môžeme darovať alebo zopakovať aj vďaka zubnej kefke, na ktorú kýchol niekto chorý alebo sme ju používali, keď sme sami mali vírusové ochorenie.

Automatické pohyby
No, ale pozrime sa na to, ako sa voči týmto, z každého kútu číhajúcim, baktériám dá brániť. Okrem pravidelného upratovania, výmeny hubiek a zubných kefiek, je dôležité, aby sme si umývali ruky po každej práci alebo činnosti a špeciálne pred tým, keď ideme s rukami robiť niečo na jedenie alebo jesť. Pozor však na mnohé letmé pohyby, ktoré robíme podvedome, alebo bez rozmyslu so svojimi rukami po tvári – na dotyky pier rukou, trenie očí, chytanie nosa, či zakrytie celej tváre rukami, keď sa nám niečo nedarí.

Ruky si umývame, ale málo
Výsledky nových výskumov ukazujú, že si stále nedostatočne umývame ruky a málokto si v práci počas bežného pracovného dňa umýva ruky viac ako dvakrát. Pritom sa v práci zdravíme podaním ruky s mnohými kolegami alebo pracovnými známosťami, dotýkame sa klávesnice, tlačiarne, stolov, mnohých iných zariadení, ktoré rozhodne sterilné nie sú. Potom si prejdeme po perách, dotkneme sa úst, nosa, oka… a ochorenie máme raz dva aj my.

Zakázané dotyky
Baktériami a vírusmi sa môžeme ľahko „naočkovať“, prostredníctvom dotykov úst a nosa vlastnými prstami. Koľkokrát za hodinu sa dotkneme tváre, možno bez toho, aby sme o tom vedeli? A to môže byť dôvod, prečo ochorieme, aj keď sa priamo nemusíme stýkať s chorými ľuďmi, či chodiť mestskou hromadnou dopravou. Na tvári nás stále niečo núti k dotykom – svrbenie, gestá, pri najrôznejších duševných rozpoloženiach sa dotýkame tváre a nedbáme na to, či máme ruky čerstvo a dôkladne umyté: pri bolesti, strachu, strese, nepokoji, uvažovaní, nerozhodnosti…

Na rukách vydržia dlhšie
Odborníci zistili, že sa tváre dotýkame priemerne 3,6-krát za hodinu, pričom 3,3-krát za hodinu sa dotýkame bežných predmetov. Znamená to, že pravdepodobnosť prenosu baktérií na tvár je veľmi vysoká, dokonca sa dá povedať, že na našich rukách prežívajú istý čas aj vtedy, keď už povrchy okolitých vecí kontaminované nie sú.

Ako sa teda vyhnúť chrípke?
Okrem vitamínov, ovocia a zeleniny si musíme uvedomiť, že vírusy sú všade okolo nás a treba si umývať ruky častejšie, ako len po použití wc a pred jedlom. Množstvu vírusov však zabránime vstúpiť do nášho organizmu tým, že sa prestaneme dotýkať tváre špinavými rukami, respektíve to aspoň obmedzíme, ako sa len bude dať. Ak nebudeme vírus priamo podsúvať nášmu telu, má možnosti a silu na to, aby sa mu bránil.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach