Čo sa skrýva za dverami spální

Inkontinencia – aj keď sa nám to nemusí na prvý pohľad zdať – je celospoločenský problém. Zasahuje totiž do nášho bežného života, znižuje jeho kvalitu, spôsobuje izoláciu jedinca, ktorý ňou trpí a častokrát je aj príčinou problémov, ktoré ukrývajú dvere našich spální.

Inkontinencia sa môže objaviť už u dospievajúcich dievčat následkom zápalu dolných močových ciest po  začatí sexuálneho života. U žien v produktívnom veku je spôsobená ochabnutím svalov a tkanív okolo močovej trubice  – najčastejšie z dôvodu tehotenstva, ťažkého prirodzeného pôrodu alebo gynekologických operácií. Tretina žien trpí tzv. stresovou inkontinenciou, teda únikom moču pri zakašľaní, kýchnutí, zdvíhaní ťažkého bremena či behu. Približne štvrtina žien má urgentnú inkontinenciu, ktorá sa prejavuje náhlym silným pocitom nutkania na močenie. Občasný únik moču zažije vo svojom živote dokonca každá druhá žena.

za dverami

„Sexuálna reaktivita žien všeobecne do tridsiatich rokov stúpa, do menopauzy pozvoľna klesá a po päťdesiatom roku života sa znižuje. Inkontinencia do sexuálneho života významne zasahuje. Je zdrojom frustrácie, úzkosti a obáv, narušeného životného rytmu, únavy a celkového poklesu výkonnosti. Nechcený únik moču stresuje najmä mladšie ženy,“ hovorí uznávaný gynekológ MUDr. Miroslav Smolík.

Čo sa deje pri sexe?

U väčšiny žien dochádza vplyvom inkontinencie k zníženiu až strate vzrušivosti a sexuálneho prežívania, poklesu sexuálnej túžby a niekedy dokonca k anorgazmii. „Inkontinentné ženy sa  najčastejšie sťažujú na nedostatočnú lubrikáciu, bolesti, dysfunkčný orgazmus a nedostatok sexuálnej túžby. Vyhýbajú sa styku kvôli pocitom nutkania na močenie počas predohry a obávajú sa úniku moču počas styku a pri orgazme. Nepríjemné pocity vyvolávajú navyše obavu z toho, že zápach sprevádzajúci samovoľný únik moču zníži ich atraktivitu a odradí partnera. Preto sa milovaniu radšej vyhýbajú,“ vysvetľuje lekár a dodáva, že zníženie frekvencie sexuálnych stykov vedie často k depresiám a partnerskému sexuálnemu nesúladu.

Napriek tomu polovica žien trpiacich inkontinenciou zostáva sexuálne aktívnych, ale frekvencia pohlavných stykov je nižšia, sexuálna predohra dlhšia a súlož aj dĺžka vyvrcholenia sú kratšie. „Primárnym problémom je komunikácia medzi lekárom a pacientkou na tému sex u inkontinentných žien. Väčšina mladých dievčat a žien sa za únik moču hanbí a prichádza až vo chvíli, keď je pre nich situácia neuchopiteľná. Pritom včasná diagnóza a dodržiavanie liečebných opatrení môžu mnohým z nich priniesť až nečakaný efekt,“ upozorňuje MUDr. Smolík.

za dverami

Úspech liečby je podmienený zmenou doterajšej životosprávy, prípadným znížením hmotnosti, pravidelným užívaním podpornej nehormonálnej fytoterapie alebo liekov na báze hormónov, odporúčanou fyzikálnou terapiou a rehabilitáciou. Každá žena je jedinečná a najlepší liečebný postup je vždy ten, ktorý je „šitý na mieru“. To neznamená, že liečbu nemôžete podporiť a zefektívniť samy. Naopak.

Cvičte vnútorné svaly, upevníte vzťah

„Správne fungujúce svaly panvového dna všeobecne prinášajú ženám aj mužom väčšiu slasť pri milovaní a obohacujú sexuálny život,“ vysvetľuje gynekológ. Pravidelným cvičením ochabnuté svaly panvového dna posilníte a tým „zabijete dve muchy jednou ranou“ – budete lepšie ovládať močové ústrojenstvo a zároveň zlepšíte kvalitu vášho sexuálneho zážitku. Na posilnenie svalov panvovej oblasti vykonávajte známe Kegelove cviky, ktoré významne pomáhajú zabrániť úniku moču pri tzv. stresovej inkontinencii. Odporúča sa urobiť 80 až 300 sťahov denne, doba udržania jedného sťahu by sa mala pohybovať od 1 do 7 sekúnd. Prvé výsledky sa po pravidelnom cvičení dostavia za 6 až 8 týždňov.

„Cestou k skvalitneniu sexuálneho života inkontinentných žien sú aj prírodné prípravky ovplyvňujúce močové ústrojenstvo a slabosť močového mechúra. Známy je účinok tekvicových semien a v poslednej dobe využitie sily semien ľanu siateho v nehormonálnych tabletkách. Ľan v kombinácii s vňaťou prasličky a semenami tekvice, prídavkami horčíka a vitamínov C a D3 prispieva k správnemu fungovaniu nervového systémy a posilneniu svalov panvového dna, ktorých ochabnutie je častou príčinou nedobrovoľného úniku moču,“ hovorí odborník z Výskumného ústavu liečiv PharmDr. Ján Tomasch.

800_INCOVENAL-comfort_3D_SK_pohlad1Zmena je život

Nezabudnite na zmenu celkového zdravotného štýlu. Do jedálnička zaraďte viac zeleniny a ovocia, nezabúdajte ani na správny pitný režim. „Mnoho žien v snahe zabrániť nedobrovoľnému úniku moču obmedzuje svoj pitný režim na minimum. Okrem toho, že sú dehydrované, môžu trpieť závratmi či bolesťami hlavy, ale mávajú aj častejšie zápaly močového mechúra či iné gynekologické ochorenia,“ objasňuje MUDr. Smolík.

Zamerať by ste sa mali aj na celkové držanie tela a posilňovanie ďalších oslabených svalových skupín, predovšetkým brušných svalov. Panvovému dnu prospieva kalanetika, pilates či power joga, ale aj turistika, plávanie a jazda na bicykli, ktoré vám nielenže pomôžu skvalitniť váš život, ale vás aj zbavia stresu a celkovo uvoľnia – najmä ak do nich zapojíte aj svojho milovaného. 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach