Ďalší rýchlotest, ktorý si môžete kúpiť v lekárni!

Rýchly test na zistenie skrytého krvácania v stolici

Hemoglobín FOB 3 v 1

Myslíte si, že venujete dostatočnú pozornosť svojmu zdraviu? Alebo patríte skôr k tým, ktorí prevenciu tak trochu zanedbávajú či podceňujú a k lekárovi sa vyberiete, až keď sa ohlási nejaký vážnejší problém? Nuž, povedzme si úprimne – to nemusí byť vždy práve najlepšie riešenie…

rýchlotest

Jednoduchý a spoľahlivý test, ktorý si môžete urobiť doma

Pri niektorých ochoreniach je totiž mimoriadne potrebné, aby sme ich odhalili čím skôr. Preto, aby choroba bola ešte zvládnuteľná a liečiteľná. Ako to však zistiť, keď niektoré závažné ochorenia sa spočiatku navonok neprejavujú a môžu v počiatočnom štádiu prebiehať skrytou formou? A práve toto je aj prípad stanovenia ľudského hemoglobínu pri skrytom krvácaní v stolici. Dobrá správa je, že už nemusíme čakať, kým nám takéto vyšetrenie naordinuje v rámci preventívnej prehliadky alebo už jestvujúcich zdravotných problémov lekár. Takýto rýchly,  jednoduchý a spoľahlivý test na stanovenie ľudského hemoglobínu pri skrytom (okultnom)krvácaní v stolici si už môžeme aj sami kúpiť v lekárni, či objednať.

Prečo môže byť potrebné a užitočné urobiť si rýchly test na stanovenie skrytého krvácania v stolici?

Čakať, kým nám lekár predpíše preventívnu prehliadku, alebo – v horšom prípade až dovtedy, kým sa objavia symptómy nejakých vážnych zdravotných problémov, môže byť nebezpečné. Vo vlastnom záujme by sme mali mať na zreteli tieto skutočnosti:

  • Včasné štádia rakoviny hrubého čreva a konečníka môžu byť úplne bez príznakov. Napríklad polypy môžu rásť v hrubom čreve, bez toho, aby ste niečo spozorovali – krvácanie v stolici sa spočiatku na prvý pohľad vôbec nemusí prejaviť! Odhalí ho až rýchlotest.
  • Až 80% prípadov karcinómu hrubého čreva a konečníka je u osôb bez pozitívnej rodinnej anamnézy. Nepodceňujte teda testovanie, v domnienke, že ak vaši najbližší príbuzní tento problém nemali, nebudete ho mať ani vy!
  • Krvácanie v stolici však môže sprevádzať aj iné ochorenia (napríklad hemoroidy).
  • Vek 50 rokov a viac zvyšuje riziko ochorenia u mužov a žien, preto je testovanie po päťdesiatke veľmi dôležité.
  • U osôb s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu a polypov hrubého čreva, alebo pri súčasnej prítomnosti viacerých rizikových faktorov, sa má testovanie vykonávať častejšie.

Charakteristika rýchleho testu

rýchlotest

Rýchly, jednoduchý a spoľahlivý test na stanovenie ľudského hemoglobínu pri skrytom (okultnom) krvácaní v stolici.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je jedným z najčastejších druhov onkologických ochorení. Jej výskyt neustále stúpa a postihuje najčastejšie ľudí vo veku nad 45 rokov. U 10 % populácie sa vyskytujú polypy – výrastky v sliznici čriev a v konečníku. Až 1 % z nich sú zhubné a polypy väčšie než 0,5 cm stálym dráždením trvale krvácajú. Varovným signálom pre zistenie ochorenia je krv v stolici,ktorá je v počiatočnom štádiu okom nepostrehnuteľná. Stanovenie ľudského hemoglobínu pri tomto skrytom (okultnom) krvácaní v stolici využitím tohto testu je jednoduchým a spoľahlivým skríningovým vyšetrením kolorektálnych karcinómov – rakoviny čriev a konečníka.

Výsledky testu je potrebné konzultovať s lekárom

Pre koho sa tento test odporúča predovšetkým?

  • Ľudia s rizikom výskytu nádorového ochorenia, ktorým sa odporúča každoročné skríningové testovanie
  • Muži a ženy od 40 rokov ako súčasť preventívnej prehliadky – aj po negatívnom výsledku
  • Ženy po operácii prsníka, maternice a vaječníkov
  • Preventívne príbuzní pacientov s onkologickým ochorením
  • Pacienti so všetkými formami roztrúsených črevných a adenómových polypov
    Pacienti s nešpecifickými črevnými zápalmi
  • Crohnova choroba, ulcerózna kolitída

Pri ktorých zdravotných problémoch treba zvýšiť pozornosť?

Rýchly test stolice si môžeme urobiť aj v prípade, ak nás častejšie trápia tieto problémy: hnačka, zápcha, zmena pravidelnosti stolice, tmavá farba stalice, nadúvanie, kŕče, pocit plnosti, vetry, častý pocit plnosti, zvýšená únava, strata chuti do jedla, strata hmotnosti.

Neodoberajte vzorky pri menštruácii, silných hnačkách, krvácajúcich hemoroidoch.

Pred vyšetrením sa odporúča konzumovať:

  • stravu bohatú na vlákninu –celozrnný chlieb a pečivo
  • ovocie – jablká
  • zeleninu – brokolicu, cesnak, surovú kapustu.

Príprava vzorky a postup

Skôr než si začnete robiť test, prečítajte si nasledovné informácie:

Vzorky stolice odoberajte na toaletný papier alebo do vhodnej nádobky – nie sú súčasťou testu. Najlepšie je vykonať vyšetrenie hneď po odbere vzorky.

  • Otvorte farebný uzáver na skúmavke s extrakčným roztokom. Postupne odoberte vzorku ponorením zbernej tyčinky (špičky sondy, celý závit) do vzorky stolice na rôznych miestach, maximálne toľko stolice, koľko pojme závit.
  • Zbernú tyčinku opatrne vložte späť do skúmavky a pevne uzavrite. Dobre pretrepte, aby sa zmiešala vzorka a extrakčný roztok.
  • Testovaciu doštičku vyberte z hliníkovej fólie a položte na čistý a rovný povrch.
  • Uvoľnite špičku na farebnom vrchnáku uzavretej skúmavky, skúmavku držte zvisle a vytlačte 2-3 kvapky roztoku vzorky do okienka označeného šípkou, resp. písmenom S na testovacej doštičke.
  • Ak sa na testovacej doštičke neobjaví ružová čiarka v okienku C, doplňte ešte dve kvapky roztoku.
  • Po 10 – 15 minútach sa na doštičke vyfarbí jedna alebo dve čiarky. Po 20-tej minúte už výsledky neodčítavajte.

Vyhodnotenie:

1. Pozitívny výsledok
v stolici sa nachádza krv:

Na testovacej doštičke sa vyfarbia dve tmavočervené čiarky. Farebné čiarky v pozitívnej reakčnej zóne T a v kontrolnej zóne C sa môžu líšiť intenzitou sfarbenia, čo však nemá vplyv na interpretáciu výsledku.

2. Negatívny výsledok
v stolici sa nenachádza krv:

Na testovacej doštičke v kontrolnej zóne C sa vytvorí jedna farebná čiarka – v stolici sa nenachádza krv.

3. Test nebol správne vykonaný
Ak sa na testovacej doštičke neobjaví ani jedna čiarka, dokvapkajte do okienka označeného šípkou ešte pár kvapiek extraktu.

V prípade, že sa stále neobjaví, test opakujte s novou testovacou doštičkou.

Skladovanie

HEMOGLOBÍN / FOB test, resp. HEMOGLOBÍN / FOB test 3 v 1 skladujte pri teplote 4 – 30°C mimo dosahu detí. Test neuskladňujte v mrazničke. Test nepoužívajte po uplynutí dátumu expirácie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach