Diastáza: O čo ide a ako si pomôcť?

Diastáza (odborne Diastasis recti) je diagnóza, ktorou trpí viac ako polovica žien po pôrode. Napriek tomu, že je veľmi častá, hovorí sa o nej málo a mnohé ženy nevedia, ako si pomôcť. Považujú ju za trvalý následok tehotenstva a pôrodu. Ako je to naozaj?

Diastáza
https://stock.adobe.com

Príznaky diastázy

Pocit uvoľneného brucha, bolesti krížovej časti chrbta, bolesti pri sexe, bruško, ktoré aj mesiace po pôrode vyzerá, ako keby ste stále boli tehotná. To sú základne prejavy diagnózy diastáza. Často sa pridáva nafúknutie a nepohodlie. Môže viesť ku chronickej bolesti chrbta, zápche a tiež inkontinencii. Je to však nevyhnutný dôsledok zvyčajne niekoľkého tehotenstva, s ktorým sa treba zmieriť?

Prečo a ako vzniká

Rozostup brušných svalov nastane počas tehotenstva, pretože tehotenstvo vytvára veľký tlak na brucho a priame brušné svaly, ktoré sa stretávajú v strede brucha sa od seba oddelia, rozostúpia.  U niektorých žien sa opäť po pôrode vrátia na svoje miesto, ale u mnohých nie. Najnovšie odhady hovoria o tom, že aspoň polovica žien sa stretne s týmto problémom. Horšie je, že sa diagnostika tohto problému často  podceňuje a o stave sa veľmi málo hovorí.

Ako si pomôžeme?

Cielenými rehabilitačnými cvikmi, zameranými na spevnenie telesného jadra a brušných svalov. I keď kedysi lekári považovali neposlušné bruško matky po pôrode za bežný stav, ktorý sa sám upraví, dnes väčšina odborníkov odporúča, aby k tomu prispeli aj samotné mamičky a nečakali na zázrak. Pozor, v tomto stave môže byť nebezpečné preháňať to s brušákmi či sed-ľahmi, treba cvičenie zamerané na riešenie konkrétneho problému. Ideálne je stav riešiť so skúseným fyzioterapeutom, bruško sa môže čoskoro pekne upraviť.

Diastáza však nie je len problémom spôsobeným tehotenstvom, môže sa vyskytnúť i vtedy, keď zanedbávame brušné svalstvo, nepracujeme s telesným jadrom, ktoré ochabuje. A nie je to len problém žien.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach