SPÄŤ
Choroby

Hľadať nielen predrakovinové zmeny, ale aj ich vyvolávateľa HPV

Od: Henrieta Karabova 7.10.2015
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Tretia najčastejšia gynekologická malignita na Slovensku v podobe rakoviny krčka maternice by podľa odborníkov mala byť vlastne raritou. Jej vývoj totiž trvá roky a krčok maternice možno relatívne ľahko vyšetriť. Faktom je, že počet novodiagnostikovaných ochorení neklesá. Pomôcť by azda mohol nový test.

Preventívny skríning prostredníctvom cytologického steru z krčka maternice sa na Slovensku vykonáva ženám vo veku 23-64 rokov. Intervaly vykonávania tohto preventívneho vyšetrenia sú 1-1-3 roky. To znamená, že prvé dve cytologické vyšetrenia sa vykonávajú v ročnom intervale. Ak sú negatívne (bez podozrenia na vývoj rakoviny), robia sa v trojročnom intervale. Tento typ vyšetrenia však odhaľuje až nežiaduce zmeny na krčku maternice.

HPV,,Karcinóm krčka maternice je príkladom dobre skríningovateľného onkologického ochorenia,“ vysvetľuje gynekológ z Bratislavy doc. MUDr. Martin Redecha, PhD. ,,Jeho vývoj trvá cez jednotlivé predrakovinové stavy až na výnimky celé roky.“ Rakovinu krčka maternice jednoznačne spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Bez tohto vírusu, resp. jeho rizikových genotypov, tento druh rakoviny nevznikne.

HPVLen približne 25 % slovenských žien reálne absolvuje pravidelné gynekologické prehliadky. Slabou stránkou akéhokoľvek skríningu je navyše jeho možná chybovosť. Tzv. PAP cytológia je vo všeobecnosti spojená s 30-45 % falošnou negativitou. Riešením by mohol byť test novej generácie na prítomnosť HPV, tzv. Cobas®HPV test,  jediný oficiálne schválený FDA (Americký úrad pre kontrolu liečiv). Od januára 2015 zaviedli v USA testovanie prostredníctvom tohto testu ako alternatívu bežného cytologického vyšetrenia u žien nad 25 rokov. Robí sa zo steru z krčka maternice, podobne ako cytológia. Test dokáže určiť 14 onkogénnych genotypov HPV vírusu, ktoré sa považujú za rizikové a špeciálne sa individuálne stanovia dva vysokorizikové genotypy HPV 16 a 18 spôsobujúce vyše 70 % prípadov karcinómov krčka maternice. Podľa výsledkov rozsiahlej americkej štúdie ATHENA negatívny Cobas®HPV test  poskytuje istotu, že ťažké predrakovinové štádium nazývané CIN III nevznikne v priebehu najbližších 3-5 rokov.

womangalérie VŠETKY