Intímne problémy žien nemajú v lete dovolenku…

Slnko, voda,  dovolenka a nekonečná pohoda – tak nejako si väčšina z nás predstavuje leto. Napriek tomu sa môže stať, že nám vytúžené chvíle voľna znepríjemní niektorý z typicky ženských intímnych problémov – a razom je po pohode! Čo robiť, aby sme sa im vyhli a ako sa liečiť, ak sa už objavili? Symptómy ako pálenie, svrbenie a výtok, ktorý sprevádza mnohé ženy už od dospievania, mnoho žien dôverne pozná.  Mimochodom, nie vždy je samoliečba najvhodnejším riešením, pretože nemusíme vždy celkom presne rozoznať, o aký problém ide. O tom, aké intímne ťažkosti trápia ženy a aký je medzi nimi rozdiel sme sa porozprávali s gynekológom MUDr. Jozefom Špankom.

Intímne problémy žien

Zopár pozoruhodných čísel…

67 % žien má každoročne intímne ťažkosti
47 % z nich nevie, o aký typ choroby ide
74 % žien spája svrbenie  a zápal v pošve s mykózou, ale pritom iba 17 % z nich mykózou reálne trpí
64 % žien postihuje bakteriálna vaginóza
Zdroj: Prieskum bol realizovaný spoločnosťou Exeltis pre produkt Lactofeel (2013)

Viete rozdiel medzi tromi častými intímnymi ochoreniami?

Intímne problémy žien

Vaginálna mykóza

Biely hrudkovitý výtok, zvyčajne bez zápachu majú na svedomí spravidla kvasinky. Tie sa okrem výtoku podpisujú aj na svrbení, pálení, bolestivom pohlavnom styku, začervenaní  a opuchu. „Vaginálna mykóza je infekcia pošvy spôsobená kvasinkami z rodu Candida, najčastejšie  Candida albicans, keď pôsobením rizikových faktorov môže dôjsť k ich premnoženiu,“ hovorí MUDr. Španka.

Príčiny vaginálnej mykózy

Príčiny vzniku vaginálnej mykózy bývajú rôzne. Môžu vzniknúť dôsledkom užívania antibiotík, oslabenej imunity, stresu, nadmernej fyzickej záťaže, nadmernej konzumácie cukru alebo nakazením od partnera. Pozitívny vplyv na vznik mykózy má aj vlhké prostredie (mokré plavky, prehnaná intímna hygiena, chlórovaná voda v bazénoch, nevzdušná spodná bielizeň).

Bakteriálna vaginóza

Táto infekcia býva sprevádzaná belasým až sivým hustým výtokom s rybím zápachom. Sprievodným príznakom jej aj zvýšené pH, svrbenie a pálenie. „Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie (napr. Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus,“ upresňuje gynekológ.

Príčiny bakteriálnej vaginózy

Zmena pH pošvy, oslabenie imunity, dojčenie a hormonálne zmeny sú najčastejšími negatívnymi faktormi, ktoré spôsobujú vznik BV. Na zvýšenie  pH pošvy vplýva užívanie antibiotík, parfumované mydlá, prehnaná intímna hygiena, menštruácia, spermie, vlhké prostredie.

Trichomoniáza

MUDr. Španka definuje trichomoniázu ako: „sexuálne prenosné ochorenie spôsobené parazitom Trichomonas vaginalis.“ K prejavom patrí žltastý až zelený penistý výtok. Okrem toho, že je sprevádzaný svrbením a pálením, žena pociťuje bolesť a nutkanie na časté močenie. „Zhruba 50 % žien však nemá žiadne príznaky ochorenia,“ dopĺňa odborník.

Príčiny trichomoniázy

Parazit trichomonas vaginalis (trichomonas urogenitalis) sa prenáša kontaktom slizníc pri pohlavnom styku. Menej pravdepodobné sú kontaktné  infekcie napr. uterákom, návštevy sauny alebo toalety.

Až 1 z 3 žien trpí bakteriálnou vaginózou1 ( Zdroj: The Family Planning Association (2014))

Mnohé ženy sa mylne domnievajú, že ak pociťujú nepríjemné svrbenie , či pálenie „tam dole“, ide automaticky o vaginálnu mykózu. Pritom reálne ňou trpí menšie percento žien. V mylnej predstave, že ide o mykózu si zvolia nesprávnu liečbu. Následne sa stáva, že sa ochorenia nevedia zbaviť, alebo majú pocit, že sa im stále vracia.

Bakteriálna vaginóza je dvakrát častejšia ako vaginálna mykóza. Ak je BV liečená, nespôsobuje komplikácie, avšak ak nie je liečená, spôsobuje celý rad ďalších problémov. Napríklad sa predpokladá, že zmena pH pošvy znižuje odolnosť voči infekciám. Žena, ktorá trpí BV, môže mať vyššie riziko nákazy sexuálne prenosnými ochoreniami, ako napríklad chlamýdiami

„Tehotným ženám, ktoré trpia bakteriálnou vaginózou, hrozí až 6-krát vyššie riziko potratu a 2-krát vyššie riziko predčasného pôrodu. Nebezpečná môže byť u žien, ktoré sa snažia otehotnieť, môže znížiť úspešnosť IVF cyklov. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy často používajú antibiotiká, čo predstavuje riziko pre matku i plod – potrat či predčasný pôrod. Práve z tohto dôvodu by malo byť prijímanie tohto lieku minimalizované,“ hovorí gynekológ. 

Prírodnou alternatívou antibiotík je voľnopredajný vaginálny gél Lactofeel s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu. Jeho použitie je možné nielen pri výskyte bakteriálnej vaginózy, ale aj ako prevencia jej vzniku, napríklad pred návštevou kúpaliska či sauny.

Kyselina mliečna vytvorí potrebné, prirodzene kyslé prostredie v pošve a podporí rast baktérií kyseliny mliečnej, čím sa obnoví rovnováha vnútorného prostredia. Glykogén podporuje ozdravný proces a slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej.

Intímne problémy žien

5 dobrých tipov, ako zlepšiť pH pošvy

Umývať si intímnu oblasť teplou, čistou vodou.
Vymieňať pravidelne uteráky, alebo používať na intímnu oblasť jednorazové osušky.
Používať kondóm pri každom pohlavnom styku.
Vyhnúť sa parfumovaným produktom.
Nosiť bavlnenú spodnú bielizeň.

www.lactofeel.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach