Kondómy môžu pomôcť udržať zdravú flóru v pošve!

Ako je to možné?

Napriek tomu, že kampane, ktoré propagujú používanie prezervatívov fičia už aj na základných školách, stále je status používania ochrany v realite dosť zlý. Takmer dve tretiny mužov odmietajú použiť prezervatív, a to aj pri prvom sexuálnom kontakte s novou partnerkou. Prečo? Jednoducho si niečo nájdu – buď je nepohodlný, alebo sa nás snažia presvedčiť o svojom stopercentnom zdraví, či to hodia na nás, že im nedôverujeme. Jasné je jedno, kondómy neškodia (a nemáte práve alergiu na latex, ale existujú aj bezlatexové), dokonca môžu byť zdraviu prospešné. A to aj inak ako len tým, že nás chránia pred sexuálne prenosnými ochoreniami.Kondómy

Kondóm pre zdravú flóru

Mnohé ženy a dievčatá majú problémy s nerovnováhou prirodzeného prostredia v pošve. Nedostatok laktobacilov zvyšuje ohrozenie ochorení pošvy premnožením škodlivých baktérií alebo získaním infekcií, keď ochrana nie je dostatočná. Vieme, že podobne ako aj naše črevá, aj naša pošva potrebuje pre svoje zdravie prospešné baktérie. Prekvapivé však bolo zistenie, že obyčajné kondómy prispievajú k zlepšeniu prirodzenej flóry vo vagíne – zvyšujú, respektíve pomáhajú udržiavať hladinu baktérií zvaných Lactobacillus.

 

Nevyhnutné kyslé prostredie

Zdravá hladina laktobacilov v intímnych zónach ženy súvisí s nižším výskytom svrbenia a tiež s nižšou pravdepodobnosťou nakazením sa vírusom HIV. Tieto zdraviu prospešné mikróby produkujú kyselinu mliečnu a peroxid vodíka, ktorý pomáha udržiavať v pošve priemerné pH 4,5. Táto kyslosť sa dá prirovnať napríklad kyslosti paradajkovej šťavy. Udržiavanie kyslého prostredia v pošve je pre sexuálne zdravie ženy veľmi dôležité, pretože zabraňuje tomu, aby sa tu usídlili škodlivé baktérie a spôsobili infekcie.

Cukrovkárky pozor!

Zvýšenú pozornosť prostrediu v pošve musia venovať ženy, ktoré trpia cukrovkou. Kyslé prostredie je u cukrovkárok kvôli tomuto ochoreniu ohrozené, preto by mali dôslednejšie dbať o udržiavanie potrebnej flóry v pošve. Dosiahnuť sa to dá viacerými doplnkami, ktoré dostaneme kúpiť v lekárni, napríklad čapíkmi s obsahom laktobacilov a podobne. Dostatočné množstvo laktobacilov vo flóre pošvy zabraňuje bakteriálnej vaginóze – nerovnováhe vaginálnych baktérií, spôsobuje svrbenie, nezvyčajný výtok a nepríjemný zápach.

Rušivé spermie?

Nerovnováhu v pošve môže spôsobiť sexuálna aktivita, a to najmä vtedy, ak dochádza k uvoľneniu semena do pošvy. Prečo? Pretože semeno má pH 7 až 8. I preto pomáhajú kondómy udržať potrebnú prirodzenú kyslú flóru v pošve, ktorá zvyšuje obranyschopnosť ženských partií. A to, iste mnohé z nás uznáme – je veľmi dôležité pre pohodlie a kvalitu života ženy.

Naj proti otehotneniu

Na druhej strane, ak si myslíme, že prezervatív je najlepšou ochranou pred počatím,  radšej od tejto myšlienky upustime. Priemerne majú až pätnásť percentnú poruchovosť . Samozrejme, niekedy zlyhá aj ľudský faktor. Zle navlečený kondóm alebo porušený povrch sa rovná sexu bez ochrany. Odborníci čoraz viac kladú do popredia vnútromaternicové telieska. V prvom roku používania od zavedenia do maternice majú faktor zlyhania len 0,6 až 0,8 percenta a môžu fungovať neuveriteľných viac ako desať rokov.