Ktorý zo spôsobov vytiahnutia kliešťa je bezpečný?

V prípade prisatia kliešťa je potrebné odstrániť ho z kože správne čo najskôr.

„Miesto s kliešťom pred jeho odstraňovaním dezinfikujte. Vezmite navlhčený vatový tampón alebo špeciálne na to určenú pinzetu či kliešte, vhodné je použitie rukavíc na zabránenie prenosu infekcie. Kliešťa odstráňte hýbaním zo strany na stranu,“ vysvetľuje odborníčka z lekárne.

Ktorý spôsobov vytiahnutia kliešťa je bezpečný
https://www.shutterstock.com

A jedným dychom upozorňuje na častú chybu, ktorú zvykneme pri vyťahovaní kliešťa robiť. Máme na mysli použitie mydla, pri ktorom hrozí, že kliešťa udusíme a on môže následne uvoľňovať nebezpečné toxíny a zvyšovať tak riziko prenosu infekcie. Po odstránení celého kliešťa postihnuté miesto dezinfikujte. „Kontaktujte lekára v prípade, že spozorujete výrazné červené fľaky často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia, hnis, závažnú alergickú reakciu či príznaky pripomínajúce chrípku, ako sú bolesti hlavy, kĺbov, malátnosť, únava či horúčka,“ dodáva farmaceutka.

Očkovanie ako prevencia – ÁNO či NIE?

Kliešťovej encefalitíde, ktorej potencionálnymi prenášačmi sú práve kliešte, je možné predchádzať očkovaním. Pokiaľ sa nechávate zaočkovať prvýkrát, je dôležité absolvovať celkovo tri dávky vakcíny. „Najvhodnejší čas na začiatok očkovania sú zimné mesiace. Počas tých dostanete prvé dávky vakcíny a v sezóne budete už dostatočne chránení. Posledná dávka vakcíny sa aplikuje o 5 – 12 mesiacov po druhej dávke. Chrániť očkovaním je možné deti od 1 roku a dospelých,“ vyratúva odborníčka z lekárne. Očkovacia látka vás cháni pred infekciou vírusom kliešťovej encefalitídy, nezabráni však tomu, aby sa kliešť prisal. Je preto dôležité vždy použiť repelent, keďže kliešť môže infikovať aj inou chorobou.

Mohlo by vás zaujímať

kliest

Začala kliešťová sezóna

Viete, ako sa pred uhryznutím ochrániť?Aj ten najmenší kliešť dokáže spôsobiť veľké problémy. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek. … Čítaj ďaľej

Idete do prírody: dodržte 5 základných krokov:

Zvoľte vhodné oblečenie – ideálne je mať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, čo kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu.

Dlhé nohavice zasuňte do ponožiek kliešť sa na kožu dostáva najčastejšie práve priestorom medzi nohavicami a obuvou.

Pred výletom použite repelent, ktorý odpudzuje komáre i kliešte.

Nelíhajte si do vysokej trávy – práve v nej sa vyskytujú kliešte najčastejšie. Mýtus je, že kliešte padajú zo stromov a skáču. Naopak, žijú v priestoroch do výšky 60 cm od zeme, preto je riziko prilezenia kliešťa práve od chodidiel.

Po návrate z rizikovej oblasti sa odporúča ihneď vymeniť oblečenie a skontrolovať celé telo.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach