Masáž lávovými kameňmi je naozajstný pôžitok

Dostane nás v chladných dňoch do pohody, urobí nás šťastnejšími, pohyblivými a dodá nám silu. Ten, kto si ju dopraje, zažíva pri nej blahodarné príjemné uvoľnenie. Rozžiari myseľ, dušu a povzbudí unavené a uzimené telo. Možno je najvyšší čas, aby ste aj vy začali uvažovať o tejto terapii, ak máte zablokovaný krk, chrbát, stavce, bolesť hlavy, únavu, stratu vitality, malátnosť, nervozitu a dokonca niektoré psychické problémy…

Masáž lávovými kameňmi

Mnohí po masáži lávovými kameňmi nadšene konštatujú, že je veľmi príjemná – vyvoláva oveľa intenzívnejší pocit úľavy, pohody a relaxu ako klasická masáž. Zisťovali sme, aký je jej priebeh a účinky.

Na naše otázky odpovedá odborníčka s dlhoročnou terapeutickou a masérskou praxou, Magdaléna Klimeková:

Vieme, že „zohriate kamene“ liečia, regenerujú, uvoľňujú napätie. Niektorí vyhľadávajú masáž lávovými kameňmi kvôli príjemnému teplu, ktoré sa rozhostí po tele, ale aj duši. Iní zas hovoria, že po masáži hladkými kameňmi cítia, ako im začne prúdiť do tela pocit sily a vitalita… Čo presne vyvoláva tieto pocity?

Je to samotná energia lávových kameňov, ktorá pochádza z vnútra zeme. Tieto kamene – čadiče – boli sopečnou erupciou vyvrhnuté na povrch zerme a ochladené, čím sa v kameni uzavreli liečebné energetické vibrácie, ktoré skutočne liečia, regenerujú a uvoľňujú svalové spazmy. Ich blahodárne účinky poznali pred 5000 rokmi už starí Číňania a Mayovia. Vibrácia kameňov je tak silná, že aj samotný terapeut pri masáži prijíma ich energiu a nemal by robiť viac ako 2 masáže denne.

Masáž lávovými kameňmi

Aký je rozdiel pri porovnávaní s bežnou masážou?

Najpodstatnejší rozdiel je v príjemnom teple kameňov, ich energii, ale aj samozrejme v inej technike masáže. Mnohí sa domnievajú, že kamene sa iba prikladajú na telo a v tom spočíva celá masáž. Možno to tak niekde robia… Je to omyl! S kameňmi sa predovšetkým masíruje a zároveň sa aj prikladajú. A nebojte sa, nie priamo na telo, ale na prestieradlo a uterák, ktorými ste prikrytí, takže páliť by vás to nemalo.  

Ako prebieha masáž a čo je príčinou uvoľnenia a dobrej nálady po jej absolvovaní? Spôsobujú to aj údajné energetické vibrácie, o ktorých hovoria terapeuti?

Pri masáži sa používajú hmaty ako pri klasickej masáži. Kým sa masírujú dolné končatiny zo zadu, najväčsie kamene príjemne zohrievajú krížovú oblasť a svaly okolo chrbtice. Masírovaná časť sa natrie olejom, klasicky sa premasíruje rukami, aby si masér „prečítal“ telo klienta a potom nasleduje masáž kamienkami. Tak sa postupuje celým telom. Po masáži sa budete cítiť príjemne uvoľnení, budete mať pocit, že sa vám rozvibrovali všetky bunky v tele.

Chviľku budete mať pocit, že sa vznášate, až sa vám nebude chcieť vstať zo stola a odísť. Ale potom pocítite úžasný prísun energie a bude sa vám chcieť tancovať.

Tak ako pri každej dobrej masáži, aj pri tejto sa okrem iných hormónov vyplavujú hormóny šťastia – endorfíny, ktoré majú na svedomí pocity dobrej nálady, pocit šťastia a uvoľnenosti, umocnené jedinečnou energetickou vibráciou kameňov. 

Je masáž vhodná aj pre ľudí, ktorí sa neradi odhaľujú a chcú si ponechať časť bielizne?

Samozrejme. Masér by mal vždy akceptovať prianie klienta.

Masáž lávovými kameňmi

Sú regeneračné oleje, ktoré pri tom používate, niečím zvláštne a špeciálne?

Pri masáži lávovými kameňmi sa zväčša používajú bežné masážne oleje, dôležité sú tam samotné kamene, ich energia a technika masírovania. Na spríjemnenie atmosféry sa môžu použiť vonné oleje. Dôležité je naladenie terapeuta, dať do toho srdce a najpodstatnejší je dotyk. Preto sa na začiatku masáže robí tzv. naladenie na klienta.Techniky sú rôzne, ale dotyk má každý terapeut individuálny.

Ako dlho prebieha masáž tela a ktoré zóny sú v nej zapojené (končatiny, chrbtica, tvár?)

Masíruje sa celé telo vrátane tváre. Masáž trvá 90 min. Po dohode sa dá čas upraviť, ale minimálne na 60 min.

Koľko stupňov Celzia by mali mať kamene? Je to teplota znesiteľná alebo môže byť pre niekoho aj nepríjemná?

Teplota kameňov by mala byť od 40-60 °C. Samozrejme záleží od klienta, koľko znesie a ktoré partie tela práve masírujeme. Niektoré časti tela sú citlivejšie, iné menej. Terapeut sa kvôli tomu klienta pýta, či je teplota kameňov prijateľná a čaká na jeho okamžité reakcie, keď niečo nie je v poriadku. Ľudia robia často chybu, keď nepovedia o svojich pocitoch a myslia si, že to tak má byť. Pri každej masáži platí, že sa musia cítiť komfortne a uvoľnene. 

lavove kamene

Ako veľké kamene a koľko sa ich pri masáži používa?

Kamene sú v rôznych veľkostiach. Tie najväčšie sa iba prikladajú, so stredne veľkými sa masíruje celé telo a s menšími sa masíruje tvár. Napríklad ja používam 48 rôzne veľkých kameňov k tomu 12 spinálnych a 8 medzi prsty na nohách, spolu je ich 68.

Existujú špeciálne kategórie ľudí, ktorým neodporúčate pôsobenie lávových kameňov na organizmus? A prečo?

Masáž by sa nemala vykovávať pri symptómoch ako sú: infekčné ochorenie, zápaly, horúčka pooperačné stavy, poranenia, modriny, kožné problémy popáleniny, kŕčové žily, ochorenie srdca, vysoký krvný tlak, diabetes, epilepsia, boľavá menštruácia, tehotenstvo. Klient je povinný vo vlastnom záujme o závažných problémoch informovať terapeuta.

Ktoré problémy odstraňuje táto metóda – všeobecne?

Bolesti chrbtice, stuhnuté svaly, studené nohy, artritídu, nespavoť, stresové a úzkostné stavy, depresiu. Stimuluje krvný a lymfatický obeh, zvyšuje vitalitu orgánov, pomáha pri detoxikácii organizmu, vyrovnáva energiu v tele.

Chladné mesiace v roku sú vraj najvyhľadávanejším ročným obdobím v súvislosti s touto liečbou…

Na jeseň, v zime a v skorú jar veľa ľudí upadá do depresií, následne ich začne bolieť chrbtica, pridruží sa únava, strata vitality a rôzne iné bolesti. Potom nasleduje vysedávanie u lekárov, ktoré im veľmi k dobrej nálade nepridá. S masážou treba začať ešte predtým, ako sa dostavia tieto príznaky. Po mojej skúsenosti môžem potvrdiť, že väčšina Slovákov chodí na masáž až vtedy, keď začnú problémy a to je chyba. Masáž je úžasná prevencia pred mnohými ochoreniami. Keď sa cítite dobre, ste dobre naladené a pozitívne myslíte. Keď sa cítite zle, myslíte iba na problémy a potom sa spustí lavína negatívneho myslenia a výsledok je, že sa cítite ešte horšie.

Odkiaľ pochádzajú kamene a ako sa má správny liečiteľ o ne starať?

Kamene sú vulkanického pôvodu, ktoré sa po vyvrhnutí sopkou dostali do riečnych tokov, kde boli dlhú dobu prírodne obrusované do oválnych hladkých tvarov. Dovážajú sa z USA. Hovorím o pravých lávových kameňoch, žiaľ na trhu sa objavujú aj nepravé. Pred každým použitím sa dezinfikujú.

Masáž lávovými kameňmi

Ako presne by sa mal cítiť človek po tejto masáži?

Som presvedčená, že dobrá masáž je ako umelecké dielo, ako hudba a tanec. Kedy sa energia klienta a energia terapeuta zharmonizuje v jednom v rytme ralaxačnej hudby, pričom terapeut masáž nevníma ako prácu, ale ako majstrovské dielo a klient po pár minútach upadá do blaženého stavu relaxu. Je to o dávaní a prijímaní. Potom pre oboch je výsledok z masáže veľmi pozitívny a blahodárny.

Ako dlho by mali vydržať liečivé účinky tejto techniky, ako často si ju môžeme dopriať?

To je individuálne, podľa životného štýlu klienta. Každý človek by sa mal naučiť počúvať svoje telo. Odporučila by som v tomto studenom období masáž aj 2x do mesiaca, určite aspoň raz za mesiac. Keďže masáž lávovými kameňmi je z cenového hľadiska o niečo vyššia ako klasická masáž, každý musí zvážiť, koľko návštev si môže dovoliť.

Ktoré ďalšie metódy by ste unavenému organizmu odporučili a prečo?

Okrem klasickej masáže, ktorá je v mojom salóne zatiaľ najžiadanejšia, môžeme ponúknuť reflexnú terapiu, lymfodrenáž, indickú masáž Pinda SvedaNam, lymfodrenáž, zoštíhlovaciu masáž so zábalom proti celulitíde, bankovanie, elektroakupunktúru.Vieme o vás aj to, že okrem relaxačnej činnosti zaoberáte aj umeleckou tvorbou. Vyznávači umenia sa môžu oboznámiť s Vašimi maľbami na stránke www.artbymagdalena.com. Na webe sa dozvedáme i to, že „s nadšením kreslíte už od detstva a od kreslenia to bol iba malý krôčik k maľovaniu, čo vám umožnilo slobodnejšie a jasnejšie vyjadriť vaše myšlienky, vložiť do toho dušu, obrazotvornosť a fantáziu…“ Niet teda divu, že aj masáže lávovými kameňmi považujú návštevníci pod rukami Magdalény Klimekovej za akýsi umelecký rituál, o ktorom môžeme tvrdiť, že je to súzvuk relaxu, energie a zážitkov ako vnímanie hudby, tanca alebo umeleckých diel.

Masáž lávovými kameňmi

S Magdalénou Klimekovou sa zhovárala:

Foto: M.Tallová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach