Nachladnutie alebo chrípka? Aký je medzi nimi rozdiel?

Zimné počasie je v plnom prúde a v spojení s týmto obdobím je badateľný zvýšený výskyt chrípok a nachladnutí. Ľudia často podcenia sychravé počasie a ochranu pre chrípkovými vírusmi, ktoré sa vyskytujú najmä na miestach s vysokou koncentráciou ľudí. Taktiež tzv. vírusonosiči si nedajú povedať a chodia s chrípkou či nachladnutím napríklad do práce a ohrozujú tak svojich kolegov alebo obchodných partnerov. Pritom neliečená choroba môže mať horšie následky pre organizmus a nás samých.

Prevencia, prevencia a zase tá prevencia

Proti nachladnutiu či chrípke je najlepšia prevencia. Zima predstavuje nápor na náš imunitný systém, preto ho treba chrániť a posilňovať, napríklad športom. Športovanie je nielen výsadou pekného počasia, možno si vybrať z mnohých disciplín aj v zimnom období. Môžete sa rozhodnúť či už pre šport na čerstvom vzduchu v podobe lyžovania a bežkovania alebo si zaplávate v krytom bazéne. Tiež je možné zahrať si tenis v športovej hale. Na organizmus zle vplýva sychravé a chladné počasie, nedostatok svetla a nedostatočné oblečenie alebo naopak, niektorí z nás to s oblečením preženú a potom sa pod niekoľkými vrstvami odevu napriek chladnému vonkajšiemu vzduchu potia. Nezabudnite ani na vyváženú stravu a zvýšený prísun vitamínov. Snažte sa jesť veľké množstvo zeleniny a ovocia, ktoré sú prírodným zdrojom mnohých zdraviu prospešných látok. Miestnosti v zimnom období pravidelne vetrajte a neprekurujte, pretože vo vysokej teplote sa vírusom a baktériám skvele darí.

Aký je rozdiel medzi nachladnutím a chrípkou?

Príznaky pri nachladnutí a chrípke sa líšia. Pri nachladnutí je nástup príznakov postupný a často kýchame. Nie je pravidlom, že by nás pri prechladnutí malo bolieť hrdlo. Pokiaľ však trpíte ťažším prechladnutím, je možné, že sa bolesť v hrdle vyskytne a v tom prípade vyvrcholí v 2-3 dni priebehu choroby a následne ustáva. Pri nachladnutí sa zriedka cítime malátny, bez väčších problémov zvládneme každodenné činnosti a nemáme zvýšenú teplotu (v prípade ťažšej formy nachladnutia teplota nepresiahne 38 stupňov Celzia). Nachladnutie trvá spravidla 3-4 dni.

Naopak, chrípka má prudký a náhly nástup a často je sprevádzaná vysokou horúčkou. Pacient pociťuje slabosť, malátnosť, bolesti hrdla, hlavy, svalov a vyskytnú sa aj bolesti na hrudi a najmä v počiatočnom štádiu ochorenia sa prejavuje suchý dráždivý kašeľ. S chrípkou sa spravidla trápime 6-7 dní.

Akú liečbu nasadiť?

Pri prechladnutí sa vo všeobecnosti odporúča obmedziť fyzickú i duševnú aktivitu, ideálne je vyležať ochorenie v posteli, poriadne sa vypotiť a prijímať dostatok tekutín. Zdraviu prospievajú bylinkové a zelené čaje, nesladené minerálne vody. Priveľa kávy, sladené a sýtené nápoje nie sú vhodné. Žiadna cielená liečba proti príčine nachladnutia neexistuje, preto sa využívajú prípravky, ktoré majú schopnosť príznaky odstrániť či zmierniť.

Aj nekomplikovanú chrípku je potrebné považovať za závažné ochorenie. Neliečená, respektíve nedoliečená chrípka môže spôsobovať totiž vážne zdravotné problémy. Je potrebné nezaťažovať organizmus. Pokoj na lôžku zabraňuje šíreniu chrípku a v prípade horúčky je priam samozrejmosťou. Aby sme sa z chrípky dostali, potrebuje náš organizmus prijímať zvýšené množstvo tekutín, aby sme predišli dehydratácii a doprajme si aj zvýšený „doping“ vitamínmi, najmä vitamínu C. Pri liečbe chrípky je vhodná domáce prostredie s využitím voľnopredajných symptomatických liekov, ktoré zmiernia horúčku, bolesti i ostatné príznaky.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach