Nech nám hnačka nepokazí dovolenku!

Jedným z mnohých problémov, ktoré dokážu dovolenku doslova pokaziť, sú zažívacie problémy a hnačky. Nemusí však byť pravidlom, že sa prejavia iba na dovolenke – často sa stáva, že sa objavia už pred cestou. Dôvodom býva stres z cestovania, obavy z toho, či všetko stihneme, nedostatok spánku, aj oslabený organizmus a dôsledkom môže byť hnačka. Niekedy nás zastihne aj pred dovolenkou, v prvých dňoch dovolenky, alebo aj neskôr, keď možno poochutnávame  mnohé miestne špeciality, na ktoré nie sme naučení… Ako sa tomu vyhnúť? A ako si poradiť, ak sme sa im, napriek všetkému, nevyhli?

Zena brucho

Čo všetko môže byť príčinou bolestí brucha a hnačiek?

Počas dovolenky sa často presúvame do vzdialených destinácií, trávime veľa času v dopravných prostriedkoch, máme nedostatok pohybu a v dôsledku toho často dochádza k spomaleniu činnosti čriev a k následným problémom, ktoré sa môžu prejavovať nepríjemnými tlakmi v bruchu, zvýšenou plynatosťou, hnačkami a niekedy môžu nasledovať aj problémy s vyprázdňovaním, čo býva u mnohých na dovolenkách tiež častým javom.

Zmena stravy robí niekedy divy!

Napriek tomu, že cesta aj do tých najexotickejších dovolenkových destinácií nemusí lietadlom trvať až tak dlho, občas sa stáva, že naše telo sa nedokáže novej skladbe potravy tak rýchlo prispôsobiť, ako by sme si to želali. Ochutnávame nové jedlá, zmrzlinu, zákusky, chladené nápoje a neraz aj alkohol, čo nie každý z nás rovnako dobre znáša. Reakciou môžu byť hnačky, bolesti brucha, zvýšená plynatosť a zvracanie. Pôvod je často nielen psychický, ale aj bakteriálna alebo vírusová infekcia. Na rozdiel od miestnych obyvateľov, turisti nemajú zvyčajne svoju črevnú mikroflóru na takéto „špeciality“ pripravenú a ich črevá môžu osídliť v novom prostredí také baktérie, s ktorými si náš organizmus nevie poradiť a reaguje zažívacími problémami a hnačkami.

Na čo by sme si mali dať okrem jedla ešte pozor?

Keďže voda v dovolenkových destináciách môže mať úplne iné minerálne zloženie ako tá, ktorú pijeme doma, mali by sme vo vlastnom záujme piť iba vodu z preverených zdrojov – čiže minerálne vody vo fľašiach, či už perlivé, alebo neperlivé.

Prvá pomoc pri črevných problémoch

Začiatok črevných problémov často býva náhly – hnačka, zvracanie, bolesti brucha, kŕče… V prípade, že je priebeh veľmi silný, treba pre istotu vyhľadať lekára, pretože príčinou môže byť aj salmonelóza alebo listerióza, čo rozhodne netreba podceniť. Ak však priebeh črevných problémov nie je nejako zvlášť dramatický, okamžite treba zvýšiť príjem tekutín – ideálna je minerálka a vlažné čaje (napríklad mätový alebo harmančekový). Vyhýbajte sa sýteným nápojom! Výnimkou je kola, ktorú odporúčajú niektorí lekári piť po malých dúškoch, alebo po lyžičkách. Ak nie sú problémy príliš úporné, dnes už lekári všeobecne neodporúčajú totálnu hladovku, ale radia konzumovať mäsové vývary, banány, dusenú mrkvu, či ryžu. Opatrnosť so stravovaním sa odporúča aj pár dní po tom, čo hnačkové ochorenie pominie. Aby sme pomohli svojej črevnej mikroflóre, mali by sme už pred dovolenkou začať užívať kvalitné probiotiká a pokračovať v tom aj počas dovolenky. Ak sa nám stalo, že nás predsa len nejaké to hnačkové ochorenie na dovolenke postretlo, určite užívajme probiotiká nielen počas črevných problémov, ale aj po ich doznení, aby sa naša črevná mikroflóra dostala čím skôr do poriadku.

Tip do domácej lekárničky:

hnačkaBiomilk Colon

ochrana hrubého čreva, eliminuje zápalové a hnilobné procesy v hrubom čreve

  • nízkolaktózový mliečny produkt, vyrobený mliečnokyslou fermentáciou z ekologicky čistého kravského mlieka
  • normalizujú črevnú mikroflóru
  • chránia hrubé črevo
  • zvyšujú obranyschopnsť organizmu
  • majú výrazne priaznivý efekt pri Crownovej chorobe, kolitídach a zápekoch
  • obnovujú prirodzenú flóru vo vagíne ženy

    hnačka

Laktera Fibres

Obsahuje vlákninu užitočnú pre organizmus

  • Reguluje funkciu žalúdka a čriev
  • Podporuje vstrebávanie užitočných látok cez črevný trakt
  • Pomáha pri detoxikácii organizmu

Laktera VitLaktera VIT

Doplnok výživy synbiotikum, obohatené vitamínmi

  • Účinná ochrana proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam
  • Povzbudzuje imunitný systém
  • Normalizuje črevnú flóru po liečbe antibiotikami
  • Vhodná pri črevných infekciách

Pre doplnenie dodávame, že bulharské rastlinné probiotiká dováža na Slovensko Ing. Ľubica Kuttnerová, 0911 937 944, 0918 517 986

E-mail: daflorn@azet.sk, info@bulgaricus.sk

Web: www.daflorn.com/sk/
Web: www.bulgaricus.sk

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach