Nepreháňajte to s čistením! Čisté domácnosti zvyšujú riziko leukémie!

Nepreháňajte to s čistením! Priveľmi čisté domácnosti zvyšujú u detí riziko leukémie!

Čistá domácnosť je určite skvelá, ale ani s dezinfekciou to netreba preháňať. Prípravky, ktoré používame na čistenie neraz obsahujú agresívne chemikálie. Tie môžu potenciálne uškodiť nielen nášmu zdraviu, ale aj zdraviu našich detí – či chceme alebo nie, i ony s nimi prichádzajú do kontaktu.

Čisté domácnosti

Sterilita nie je dobrá

Navyše, priveľmi intenzívnym čistením domácnosti sa znižujeaj imunita detí – keď sú odmalička vystavené sterilnému prostrediu omnohovážnejšie zareagujú na kontakt s mikroorganizmami potenciálnespôsobujúcimi ochorenia. Nová štúdia ukázala ďalší fakt, ktorí hovorív prospech čistých, ale nesterilných domácností.

Nárast rizika leukémie

Štúdia profesora Mela Greavesa, ktorý sa 30 rokov venuje skúmaniu leukémie špeciálne u detí ukázala, že rastúci počet ultra-čistých domácností a používanie dezinfekčných prípravkov zvyšuje rozvoj najbežnejšie formy detskej rakoviny, ktorou je leukémia. Odborník vraví, že akútnej lymfoblastickej leukémii je možné predchádzať. Pomáha vystavenie bežným druhom ochorení počas prvého roka života.

Ako posporiť imunitu?

Takéto vystavenie mikroorganizmom, ktoré často ničímedezinfekčnými prípravkami je možné viacerými spôsobmi: prostredníctvom dojčenia, samotným vaginálnym pôrodom, hrou s nedezinfikovanými hračkamia kontaktom s inými deťmi. Ak podporujeme tieto spôsobyv priebehu prvého roka života dieťaťa, znížime riziko tohto nebezpečnéhoochorenia.

Preofesor Greaves tvrdí, že by sme mali nechať deti hrať sa už vo veku do jedného roka s čo najväčším počtom iných detí, používať spoločné hračky, navzájom sa dotýkať. Vyzdvihuje aj ochrannú funkciu dojčenia. V prípade, že dieťa v prvom roku života nemalo bežné vírusové ochorenie, môže to fungovať ako spúšťač leukémie.

Liečba pokročila, ale…

Našťastie liečba leukémie u detí pokročila a 90percent detí je vyliečených. Na druhej strane trpia celoživotne následkamispôsobenými toxickou chemoterapiou. Ochorenie sa najčastejšie vyskytujev bohatom prostredí, kde majú deti menej súrodencov, vedúizolovanejší život od ostatných rodín a majú veľmi čisté domácnosti. Našťastie je dokázané, že náraz počtu prípadov leukémie nesúvisís elektromagnetickými vlnami, elektrickými káblami ani chemikáliami. Tievšak môžu spôsobiť iné škody.

Radšej choďte von

V každom prípade zistenie, že budovaním silného imunitného systému v prvom roku života dieťaťa môžete zabrániť takému ochoreniu ako je leukémia, je skvelým faktom. Preto nabudúce, keď budete mať pocit, že musíte vydrhnúť byt, radšej zoberte dieťa do materského centra alebo na ihrisko.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach