Novinka v liečbe rakoviny prsníkov? Už sa nebude vracať!

Rakovina prsníka sa schováva v kostiach a roky číha, kým opäť zaútočí!

Rakovina prsníkov je veľkým strašiakom mnohých žien. Logicky najväčšie obavy majú tie ženy, ktoré mali túto nebezpečnú chorobu v rodine. Navyše, ženy, ktoré už raz vybojovali víťazstvo nad rakovinou prsníka, žijú večne v obavách, že sa vráti. Nedávne zistenia však sú veľkou nádejou do budúcnosti – vedci zistili, ako takýto návrat rakoviny funguje.

rakoviny prsníkov

Úkryt v kostiach

Nové prelomové zistenie by mohlo zabrániť návratu rakoviny prsníka. Vedci totiž zistili, že bunky rakoviny prsníka pomocou molekúl E-selektínu vstupujú do kostnej drene. Tak „oddychujú“ a o pár rokov neskôr práve z kostí môžu vystreliť na opätovný útok a vyvolať takzvaný relaps nebezpečného ochorenia. Tento objav viedol aj k nájdeniu spôsobu, ako rakovinové bunky zablokovať a vypláchnuť, aby nebezpečenstvo v kostnej dreni nedriemalo a nečíhalo na nás ďalšie roky. Mala by to byť cesta k novým druhom liečby, ktorou sa už čoskoro bude dať zastaviť opakovania život ohrozujúcich stavov.

Cesta k novej liečbe

Fakt, že choroba sa pred liečbou skrýva v kostiach, vysvetľuje situáciu, že choroba sa neraz vráti v plnej sile aj po chemoterapii a po desiatich či pätnástich rokoch. Keď sa bunky ukryjú v kostiach, chemoterapia totiž na ne nepôsobí. Výsledky rokov plných testov a experimentov nakoniec priniesli metódu, akou sa dá zabrániť bunkám rakoviny prsníka vstupu do kostnej drene, alebo ako ich vymyť do krvného obehu, kde môžu byť úspešne liečené.

Relaps býva smrteľný a sprevádzajú ho metastázy

Toto poznanie je veľmi dôležité i preto, že opakovaná rakovina prsníka býva už vo vysokom percente fatálna. Prežije ju len máloktorá žena. Najčastejším typom rakoviny prsníka je takzvaný hormonálne receptor-pozitívny karcinóm, ktorému sa darí na základe estrogénu a progesterónu v ženskom tele. Keď sa molekuly tejto rakoviny naviažu na E-selektín, sú schopné vstúpiť do hubovitého tkaniva vo vnútri kosti a sú tam schopné zotrvať niekoľko rokov. Následne môžu vyvolať metastázový rakovinový relaps, pre ktorý už neexistuje žiaden liek. Mnohé ženy, ktoré sa považujú za úspešne vyliečené, teda vo svojich kostiach prakticky nesú časovanú bombu.

Liečbu už testujú

Aktuálne sa uskutočňujú testy inhibítorov, ktoré by dokázali zabrániť prestupu rakovinových buniek do kostnej drene. Donúti spiace bunky rakoviny vojsť do krvného riečiska, kde ich je možné liečiť chemoterapiou alebo hormonálnou terapiou v spolupráci s našou imunitou, samozrejme. V každom prípade, rakovina opäť raz prekvapila. Zdá sa, že sa vyvíja spolu s nami, niektorí jej bunkám dokonca pripisujú zaujímavú inteligenciu.

-sz-

Zdroj: sciencedialy.com, dailymail.co.uk

Save