Ochorenia, ktoré sťažujú boj s koronavírusom

Vieme, že ľudia vo veku nad 65 rokov sú najohrozenejšou skupinou novým koronavírusom. Nie je to však len vek, ktorý sťažuje boj s koronavírusom. Koronavírus je nebezpečnejší pri niektorých chronických ochoreniach. Maximálnu pozornosť by sme mali venovať karanténnym opatreniam, ak trpíme niektorým z týchto stavov:

https://www.shutterstock.com

Ochorenia srdca

Horúčka spojená s koronavírusovou infekciou kladie veľký tlak na metabolizmus tela a vyčerpáva už i tak oslabené srdce. Záťaž pre srdce znamená aj zápal pľúc, pretože sťažuje okysličenie krvi v pľúcach. Zápal spôsobený infekciou tiež môže poškodiť výstelku krvných ciev.

Chronické ochorenia dýchacích ciest

Zahŕňajú astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, pľúcnu hypertenziu a ďalšie. Ak máme niektorý z týchto stavov, mali by sme byť veľmi ostražitý v súvislosti s koronavírusom. Jednou z komplikácií, ktoré prináša je totiž zápal pľúc – pneumónia. Pneumónia ohrozuje pľúca, ktoré do tela dodávajú kyslík.

Cukrovka

Herec Tom Hanks, ktorý bol spolu s manželkou už v polovici marca testovaný s pozitívnym výsledkom na koronavírus trpí tiež cukrovkou. Sám uviedol, že ako cukrovkár je vystavený zvýšenému riziku vážnych chorôb spôsobených novým koronavírusom. Prečo je koronavírus nebezpečný pre diabetikov? Majú oslabený imunitný systém, a teda telo ťažšie bojuje s koronavírusom, navyše pri vysokých hladinách cukri v krvi sa vírusu lepšie darí. Diabetici majú zvýšené hladiny zápalu v celom tele, čo je ďalší rizikový faktor – cukrovka je vlastne zápalové ochorenie.

Mohlo by vás zaujímať

Odpovede pre tehotné ženy v čase koronavírusu. Gynekológovia sú k dispozícii

V momentálnej situácii majú zvýšené obavy aj tehotné ženy, ktorých imunita je kvôli plodu automaticky znížená. Otázka, či sa majú obávať o svoje nenarodené dieťa je na… Čítaj ďaľej

Depresia a úzkosť

COVID-19 neovplyvňuje iba ľudí, ktorý trpia fyzickými ochoreniami. Môže mať vážny dopad i na tých, ktorí trpia problémami duševného zdravia, najmä úzkostnými a depresívnymi stavmi. A to i vtedy, ak nie sú infikovaní koronavírusom.

Všetky zmeny, ktoré podstupujeme a strach z vírusu zvyšujú úroveň úzkosti u každého z nás.  Avšak, ak trpíme depresiami alebo úzkosťou, stav sa môže výrazne zhoršiť. Najmä, ak nesieme bremeno starostlivosti o iných členov domácnosti. Aj strata organizácie, štruktúry a sociálne dištancovanie zhoršujú tento stav.

Zdroj: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/coronavirus-preexisting-conditions

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach