Pomoc pri menštruácii

Menštruačný cyklus sa stal celkom bežnou súčasťou života každej ženy. Niektoré z nás ho ani nevnímajú, no väčšinu žien vie občas nepekne potrápiť v podobe nepríjemných sprievodných príznakov. Pomocou modernej medicíny, prírody a dodržaním niekoľkých praktických rád  ich však dokážete hravo zvládnuť.

Vo všeobecnosti sa menštruačné bolesti delia do dvoch skupín – primárnych a sekundárnych. Primárne zapríčiňujú takzvané prostagladíny. Tie spôsobujú kŕčovité sťahovanie maternice prejavujúce sa počas prvých dní menzesu. Sekundárne bolesti sa viažu k vážnejším problémom, medzi ktoré patria zápaly, endometrióza, myómy alebo cysty. Ich sprievodnými javmi sú okrem silných bolestí a krvácania aj výtok a iné komplikácie. Ak trpíte ťažkosťami tohto typu, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.

dreamstime_xs_6178014Prvá pomoc v modernej medicíne
Pri objavení prvých príznakov každomesačného krvácania, väčšina žien okamžite siahne po niektorom z voľne dostupných liekov od bolesti. Užívanie týchto medikamentov však môže mať aj vedľajšie účinky. Pozor by si  mali dať predovšetkým tie z nás, ktoré sa snažia otehotnieť, pretože tabletky od bolesti môžu viesť k zníženiu plodnosti.

V modernej medicíne sa na poľavenie menštruačných bolestí používa aj hormonálna antikoncepcia. Gynekológovia ju  v súčasnosti odporúčajú vo väčšej miere, no jej užívanie by ste mali zvážiť predovšetkým vtedy, ak ju chcete využívať nielen na zmiernenie bolestí počas krvácania, ale aj  ako prevenciu pred neželaným otehotnením

Okrem nevoľností a bolestí v podbrušku niektoré ženy počas menštruovania prekvapí i hnačka. Aj na ňu pomáhajú voľnopredajné lieky. Patrí k ním napríklad Imodium, ktoré zvyčajne účinkuje rýchlo, niekedy už do hodiny od užitia kapsule.

Na bolesti prakticky
S menštruačným trápením sa popasujete aj konzumáciou vhodných potravín. Pár dní pred krvácaním sa odporúča zmeniť stravovacie návyky. Nebojte sa, nejde o žiadne drastické zmeny. Len by ste mali zvýšiť príjem železa, vápnika, horčíka a vitamínov B6 a C. Tieto zložky nájdete napríklad v banáne, avokáde, špenáte, sóji, rybách či kuracom mäse.

dreamstime_xs_14332701Na kŕče a bolesti v podbrušku príjemne pôsobí aj teplo. Ak nie je možné, aby ste menštruačné trápenie prečkali pod perinou s termoforom v ruke, pomôžte si aspoň teplým oblečením. Tričká a blúzky noste zakasané, aby ste zabránili odhaleniu brucha a krížov.

Účinnou zbraňou v boji proti nevoľnostiam z každomesačného krvácania je aj správne zvolené cvičenie. Vhodnou je predovšetkým joga. Ak ju veľmi nemusíte, vyskúšajte aspoň polohu zajaca. Kľaknite si na kolená, oprite sa o päty, ruky natiahnite pred seba a čelom sa dotknite podlahy. Zotrvajte tak, kým sa bolesti nezmiernia.

Príroda na nás nezabudla
Na ženy a ich trápenie nezabudla ani príroda. Obdarila nás totiž mnohými bylinkami, ktoré pomáhajú prekonávať bolesti počas menštruačného cyklu. Určite vás nesklame čaj z alchemilky  či rebríčka inak nazývaného aj myší chvost. Vhodný je tiež sezam, harmanček alebo lipový kvet. Spomínané bylinky dostanete kúpiť v špecializovaných obchodoch, lekárňach i prostredníctvom internetu. Vylúhovaný čaj z dvoch lyžičiek sa odporúča piť počas celého dňa. Menštruačným bolestiam tak dáte natrvalo zbohom.

Zuzana Badinková

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach