Pomoc, už sme zase chorí !

Časté ochorenia dýchacích ciest v zimných mesiacoch nie sú u dospelých, ale ani u detí ničím mimoriadnym. Napriek  tomu, že pri chorobách dýchacích ciest lekári neraz musia siahnuť po liečbe antibiotikami, stáva sa, že tieto ochorenia sa niekoľkokrát vracajú a opakovane nás trápi bolesť hrdla, vracia sa kašeľ, či nádcha – čo možno robiť v tomto bludnom kruhu?

chorí

Prečo sa ochorenia dýchacích ciest vracajú?
Výkyvy počasia a nestále vonkajšie teploty, ktoré zďaleka nie sú len fenoménom zimného obdobia, mnohým z nás dávajú riadne zabrať a nášmu imunitnému sytému neprospievajú. No a ak si k tomu ešte pridáme aj neustály stres, nesprávnu životosprávu a fakt, že nachladnutia a ochorenia dýchacích ciest väčšina z nás podceňuje a nikdy poriadne nevyleží a nedolieči, asi sa ani nemôžeme čudovať, ak sa nám imunita neustále oslabuje a v dôsledku toho sa nám aj tieto nepríjemné ochorenia často vracajú, alebo sa stávajú chronickými. Mnohí z nás si síce v prípade núdze aj nechajú predpísať antibiotiká, ale ochorenie nevyležia, alebo – a to je rovnako nesprávne – okamžite po ukončení liečby anitbiotikami (často však ešte aj počas nej) nabehnú na vysoké pracovné tempo a neraz aj športujú. Toto je, samozrejme, obrovská záťaž a neraz aj riziko pre organizmus, čo sa môže prejaviť buď opakujúcimi sa ochoreniami z nachladnutia, alebo aj iné, ešte vážnejšie zdravotné problémy.

Ako sa teda môžeme chrániť?
Aby sa nám ochorenia z nachladnutia a choroby dýchacích ciest neopakovali, mali by sme, v prvom rade, ak už sme ochoreli, ochorenie riadne doliečiť a riadiť sa pokynmi lekára. Nechať si predpísať antibiotiká a pritom ostať v plnom pracovnom nasadení, sa nám môže nevyplatiť – ak aj nie momentálne, tak v budúcnosti, pretože si takto oslabujeme svoju imunitu, takže sa vôbec nemusíme čudovať, prečo sme opätovne ochoreli, keď sme iba nedávno poctivo využívali celú dávku antibiotík…!
V čase ochorenia, ale aj po preliečení, dbáme na dostatočný príjem tekutín – výborný je šípkový, lipový, bazový, či rakytníkový čaj, ale aj čaj z vilcacory či zázvoru. Tieto čaje je rovnako dobré piť v čase ochorenia, ale aj po ňom, či ako prevenciu. Ideálna je aj kombinácia s medom a citrónom.

Predpokladom dobre fungujúcej imunitnej sústavy je aj stály a vyvážený prísun živín v podobe kvalitnej a pestrej stravy. Bohatým zdrojom vitamínov je ovocie a zelenina – na našom tanieri by nemala rozhodne chýbať mrkva, ktorá vďaka svojmu vysokému obsahu betakaroténu (provitamínu A) je takmer zázračnou zbraňou imunitnej sústavy a chráni organizmus pred vírusmi a baktériami. Bohatou mierou by sme si mali dopriať aj vitamín C, ktorý nájdeme nielen v citrusových plodoch, ale napríklad aj v paprike – už jedna paprika totiž pokrýva našu dennú spotrebu vitamínu C a okrem toho obsahuje množstvo ďalších látok, ktoré posilňujú imunitu a ochranu organizmu proti infekcii. Ďalšou výbornou potravinou, ktorá posilňuje našu imunitu, je kapusta (obsahuje selén a ďalšie dôležité látky) –najmä kyslá.

Okrem toho by na našom tanieri nemala chýbať hydina a chudé mäso, kyslomliečne výrobky so živými kultúrami, celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, slnečnicové, sézamové a tekvicové semienka.

Biopron Premium
Biopron Premium

Ako pomáhajú probiotiká?
Nezastupiteľné miesto pri zvyšovaní odolnosti organizmu voči chorobám majú probiotiká. Probiotické baktérie sú živé mikroorganizmy, ktoré prirodzene osídľujú črevo a prijímať ich môžeme v potrave – napríklad v jogurtoch, kyslomliečnych výrobkoch, nepasterizovaných syroch, či bryndzi. Probiotiká priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru, pôsobiacu na sliznicu čreva – významnú zložku imunitného systému.  Ak však takéto mliečne výrobky nekonzumujeme pravidelne a začneme s antibiotickou liečbou, alebo sme ju práve ukončili, či sme v rekonvalescencii a potrebujeme urobiť niečo pre povzbudenie svojej imunity, mali by sme radšej siahnuť po probiotikách v tabletkách – ich výhodou je to, že sa v nich nachádzajú dávky potrebné pre náš organizmus. Navyše, výrobcovia probiotík vyrábajú probiotické tabletky tak, aby bezpečne prežili kyslé prostredie v žalúdku a aby sa začali uvoľňovať až v hrubom čreve. Biopron RespiroPri výbere a kúpe probiotík však treba dbať na to, aby kúpené probiotiká obsahovali aspoň 1 miliardu živých baktérií.

Urobme teda niečo pre posilnenie svojej imunity a neužívajme probiotiká až potom, keď sme ochoreli a lekár nám predpíše antibiotickú liečbu. Aby sme predišli opakovaným ochoreniam dýchacích ciest, užívajme probiotiká v tabletkách nielen počas liečby antibiotikami, ale ešte aspoň dva týždne po jej ukončení. Potom v rámci prevencie a posilnenia imunitného systému  postačí, ak si každý mesiac zaradíme 5 – 6-dennú kúru probiotikami a opakujúce sa ochorenia dýchacích ciest nemajú šancu!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach