Postrach kúpalísk? Plesňové ochorenia!

Kto by sa v letných horúčavách netúžil ovlažiť v príjemne chladnej vode? Samozrejme, k moru všetci ísť nemôžeme, a tak si mnohí z nás vychutnávajú chvíle oddychu na kúpaliskách. V najväčších horúčavách doslova praskajú vo švíkoch a sú plné spotených a prehriatych tiel návštevníkov, ktorí túžia po osviežení. Toto by však zďaleka nebolo to najhoršie – v bazénoch, spoločných sprchách, na dlažbách a v šatniach nás ohrozujú mykotické ochorenia kože, nechtov a slizníc. To sú veru nežiadúce suveníry a daň za chvíľku osviežujúceho oddychu… Ako sa im vyhnúť?

žena bazén

 

Čo môže byť zdrojom nákazy?

Zdrojom plesňových ochorení tohto druhu sú najmä povrchy v okolí bazéna. Môžete však získať aj vírusové bradavice, moluská, či rôzne bakteriálne infekcie, ktoré spôsobujú zápaly kože a vlasových folikulov. Vznik infekcie môžu urýchliť aj na pohľad celkom neškodné drobné prasklinky na koži nôh. Osprchujte sa!  Keďže telo každého človeka je posiate množstvom patogénnych mikroorganizmov, mali by sme pred vstupom do bazéna, ale aj po jeho opustení, Telo každého človeka je osídlené množstvom patogénnych mikroorganizmov a ak nedodržiavate hygienické zásady, dostanú sa do vody. Preto by ste sa mali osprchovať nielen vtedy, keď z bazéna s termálnou vodou vyjdete, ale i predtým, ako doň vstupujete.

V okolí bazéna by sme sa nemali pohybovať naboso…

Možno to bude znieť priam hororovo, ale lekárske štúdie svedčia o tom, že na jednom štvorcovom metri v okolí bazéna sa môže vyskytovať až dvanásť rôznych druhov plesní. Ak máte na pokožke nejaké praskliny, trhlinky, či zádery, ste priam ideálnym „príjemcom“ týchto nevítaných a nežiadúcich „návštevníkov“. Aby sme sa riziku nákazy čo najúčinnejšie vyhli, mali by sme sa v okolí bazénov pohybovať zásadne v šľapkách, a nie priamo bosými nohami. Infekciu ochorenia kože spozorujeme už po pár dňoch a prejaví sa svrbením pokožky medzi prstami. Plesňové ochorenie nechtov sa môže prejaviť aj o niekoľko týždňov a rovnako tak aj rôzne bradavice vírusového pôvodu. Už pri prvých príznakoch problémov je najvhodnejšie vyhľadať dermatológa, ktorý odporučí adekvátnu liečbu. Zbytočné experimentovanie vo vlastnej réžii nemusí byť úspešné, navyše, môže byť zdĺhavé.

Pozor na mokré plavky!

Je všeobecne známe, že plesniam sa výborne darí v teplom a vlhkom prostredí, preto im to zbytočne neuľahčujte a nenechávajte na sebe schnúť mokré plavky. V opačnom prípade nám nehrozia len kvasinkové infekcie, kandidózy, ale aj bakteriálne vaginózy a rôzne iné bakteriálne a parazitárne ochorenia. Účinnou prevenciou pre ženy môže byť používanie špeciálnych tampónov na kúpanie, ktoré sú napustené vazelínovým olejom, čo znemožní vode preniknúť do pošvy.
Samozrejme, ochorieť na plesňové ochorenia, najmä v termálnych bazénoch,  môžu aj muži.  Najviac ohrození sú muži so zníženou imunitou (napríklad onkologickí pacienti na chemoterapii a diabetici), ale aj muži s ochoreniami prostaty a po operácii dolných močových ciest. Riziko takejto infekcie je ešte vyššie, ak máme poranenú pokožku – napríklad po holení.

Holíte si intímne partie? Opatrne!

Ak si holíme intímne partie, najmä žiletkou, môžeme zvyšovať náchylnosť na vstup infekcie cez kožu genitálií. Najmä vtedy, ak príde  hoci aj k minimálnemu  poškodeniu pokožky a následne sa ideme kúpať do bazéna s termálnou vodou. Najlepšou prevenciou je holiť sa radšej niekoľko dní predtým, než plánujeme kúpanie v spoločných termálnych bazénoch.

Na kúpalisko zásadne s uterákom!

Či už ideme na kúpalisko s termálnou alebo normálnou vodou, do sauny, šatne, alebo len tak sedíme pri bazéne, vždy by sme si mali sadnúť na svoj uterák – infikovať nepríjemnými mykózami sa môžeme aj takto. Po kúpaní a následnom osprchovaní si vždy dôkladne vysušíme všetky záhyby na pokožke i miesta medzi prstami.

Očistný domáci kúpeľ

Ak chceme pre svoju prevenciu urobiť ešte viac, môžeme si po návšteve kúpaliska urobiť doma polhodinový preventívny kúpeľ nôh vo vode, do ktorej sme pridali trochu octu, či niekoľko zrniečok hypermangánu (tak, aby voda v lavóri mala príjemnú ružovú farbu). Pomáha aj to, ak si nohy potrieme nezriedeným olejčekom z čajovníka austrálskeho. Dobrú službu nám urobí aj umytie nôh antibakteriálnym mydlom. Mimochodom, osviežujúci očistný kúpeľ môžeme dopriať aj svojej intímnej partii – stačí, ak sa po bežnom umytí opláchneme ešte vodou, do ktorej sme pridali trochu octu. Myslime na seba, aj na druhých… Napriek tomu, že väčšinu plesňových ochorení možno liečiť pomerne ľahko, predsa len by sme mali pristupovať k ich liečeniu zodpovedne a radšej vyhľadať lekára. Samozrejmosťou je, že človek trpiaci plesňovým ochorením by nemal navštevovať bazény, sauny a podobné zariadenia, kde by mohol vlastnú nákazu ešte viac skomplikovať a súčasne infikovať druhých.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach