Sezónne ochorenia klopú na dvere

Mesiace september až marec sa spájajú, ako tomu bežne hovoríme, s chrípkovým obdobím. Odborne sa však hovorí o chrípke a o prechladnutí. Každé z nich má iné príznaky a takisto každé vyžaduje inú liečbu.

Čo je prechladnutie?

Jedná sa o vírusové ochorenie a prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými. Prechladnutie sa vyskytuje celoročne, avšak s chladnejším počasím jeho početnosť stúpa.

Sezónne ochorenia

Čo je chrípka?

Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva rýchlo sa šíriaci a premenlivý vírus. Nástup chrípky je náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy a prudko stúpajúcou teplotou na 39 – 40ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle, nádcha začína 1-2 dni po začiatku ochorenia. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 – 5 dňoch odznejú, k úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch.

Dá sa im vôbec účinne predchádzať?

Odpoveď nie je úplne jednoznačná, nakoľko nikto z nás nežije na opustenom ostrove. Každodenne sa stretávame s množstvom iných ľudí, s kolegami v práci, so spolucestujúcimi na ceste  do a z práce, pri nákupoch a pod. A ak je naša imunita v nerovnováhe, ľahko sa od niekoho, kto už javí znaky ochorenia nakazíme. Preto je potrebné imunitu posilňovať.

Čo robiť, keď už sme ochoreli

Najdôležitejšie je, aby sme ostali doma a liečili sa. V lekárni je dnes veľa prípravkov, ktoré nám pri liečbe pomôžu. Lieky na prechladnutie najčastejšie obsahujú liečivo paracetamol a ibuprofén. Kým ibuprofén pôsobí protizápalovo, paracetamol sa používa na liečbu bez týchto príznakov.  Je teda dobré ak lekárnikovi popíšete svoje príznaky a prípadne ho upozorníte aj na iné ochorenie, ktorým trpíte a či užívate aj iné lieky, prípadne aké. Podľa toho vám bude najlepšie vedieť poradiť liek vhodný práve pre vás.

Prechladnutie a chrípka sú často sprevádzané aj ďalšími ochoreniami ako sú nádcha, kašeľ ale často sa na perách objaví aj nepríjemný herpes. Každé z nich si vyžaduje osobitnú liečbu.

INFORMÁCIE O PRODUKTE:

Grippostad horúci nápoj a Grippostad C* sa používajú sa na liečbu príznakov chrípkových infekcií a pri prechladnutí. Zmierňujú bolesť a znižujú horúčku. Obsahujú paracetamol, kofeín* chlórfenamíniummaleinát* a kyselinu askorbovú*.

Nosový sprej MAR Rhino 0,05% a 0,1% sú určené na liečbu nádchy. Obsahujú xylometazolín, ktorý zníži opuch sliznice a morskú vodu, ktorá sliznicu chráni a odraňuje z jej povrchu alergény.

Stadatussin kvaky a Stadatussin sirup sú lieky určené na kašeľ. Obsahujú účinnú látku pentoxiverín.

Acyclovir STADA obsahuje liečivo aciklovir. Používa sa na miestnu liečbu infekcií kože vyvolaných vírusom Herpes simplex.

Pred použitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Viac informácií o produktoch Grippostad, MAR, Stadatussin, Acyclovir, Profi-LACT nájdete na stránke www.stada.sk.