Strava a syndróm polycysticikých ovárii?

Načasovanie stravy zvyšuje šancu žien s polycystickými ováriami na dieťa!
Syndróm polycystických ovárií je pomerne častým ochorením, ktoré má negatívny vplyv na ženskú plodnosť. Ovplyvňuje menštruačný cyklus, ovuláciu, hormonálnu rovnováhu, ale úzko súvisí aj s hladinou inzulínu v tele. Ženy s touto poruchou sú zvyčajne rezistentné na inzulín – ich telo produkuje nadbytok inzulínu, a práve priveľa inzulínu môže aj za to, že tieto ženy majú horšiu plodnosť. Prečo? Pretože nadbytok inzulínu stimuluje tvorbu testosterónu.

syndróm polycysticikých ovárii

Len pre tie s nadváhou?
Väčšina doposiaľ existujúcich možností liečby syndrómu polycystických ovárií je určená výhradne pre obézne ženy. Lekári sú zvyčajne presvedčení o tom, že ovplyvniť hladinu inzulínu môže len chudnutie alebo lieky, ktoré sa používajú na normalizovanie hladiny inzulínu u pacientok s nadváhou. Mnoho žien, ktoré trpia syndrómom polycystických ovárií sa však snaží udržať a udržiava si normálnu hmotnosť. Pre ne neexistovala doposiaľ vhodná liečba a ani spôsob ako zlepšiť svoje šance na otehotnenie a pôrod zdravého dieťatka.

Prirodzená cesta k lepšej plodnosti
Nad tým, ako ovplyvniť u žien so syndrómom polycystických ovárií plodnosť si už lámalo hlavy množstvo odborníkov. Niektorí z nich tvrdia, že existuje spôsob, ako zvýšiť celkovú plodnosť týchto žien. Navyše ide o prirodzený spôsob – žiadne lieky. Dôležité je ovplyvniť glukózu a hladinu inzulínu u žien s normálnou hmotnosťou, ktoré trpia syndrómom polycystických vaječníkov, čo následne zvýši aj nádej na otehotnenie. To je možné vcelku jednoduchým načasovaním stravy.

Najbohatšie raňajky
Plán stravovania, ktorý pomôže v plodnosti je založený na dvadsaťštyrihodinovom metabolickom cykle – nie na chudnutí, ale na princípe, aby nevznikal veľký prebytok inzulínu. Keď ženy s týmto ochorením zvýšia príjem kalórií na raňajky a doprajú si vysoký obsah bielkovín a sacharidov, majú podstatne nižší príjem kalórií po zvyšok dňa. V týchto prípadoch dochádza k zníženiu inzulínovej rezistencie, znižuje sa hladina testosterónu a dramaticky stúpa frekvencia ovulácie. Obe záležitosti majú významný a priamy vplyv na plodnosť.

Nebezpečná večera
U žien s nadváhou môže situáciu zlepšiť tiež správne načasovanie stravy, nielen lieky. V ich prípade je vhodné znížiť celkový denný príjem kalórií a ich správne rozloženie. Najbohatšie na kalórie a sacharidy by mali byť raňajky, najmenšie by mali byť večere. Takýto spôsob stravovania znižuje hladinu inzulínu, glukózy a triglyceridov. Ženy (aj tie s normálnou hmotnosťou), ktoré konzumujú bohatú večeru, si udržiavajú trvale vysokú hladinu inzulínu a testosterónu.

Zlepšenie o polovicu
V prípade veľkých raňajok a malej večere môže dôjsť o viac ako päťdesiatpercentné zníženie inzulínovej rezistencie a podobný pokles testosterónu. Toto zníženie hladiny inzulínu a testosterónu vedie k zvýšeniu frekvencie ovulácie, a tým pádom až k dvojnásobne vyššej šance na počatie dieťatka. Stačí teda len správne načasovať a rozložiť jedlo – na raňajky si dopriať najväčší počet kalórií a počas dňa znížiť objem skonzumovaných kalórií.

Aj proti ďalším príznakom
Syndróm polycystických ovárii totiž nielenže ovplyvňuje samotnú schopnosť počatia – prirodzeného oplodnenia, ale má vplyv na účinnosť liečby neplodnosti in vitro fertilizáciou a zvyšuje aj riziko potratu. Táto jednoduchá metóda liečby načasovaním stravy tiež zmierňuje aj ďalšie nepríjemné príznaky, ktoré súvisia so syndrómom polycystických ovárií. Patria k ním napríklad: vznik nežiaduceho ochlpenia, mastné vlasy, vypadávanie vlasov a akné. Tiež pomôže v ochrane pred rozvojom cukrovky druhého typu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach