Tehotenstvo a inkontinencia

Inkontinencia môže trápiť aj ženy v tehotenstve, i po ňom

Vedeli ste o tom, že problém s názvom INKONTINENCIA, čiže únik moču,  vôbec nie je taký ojedinelý ako by sa zdalo?  Že sa už vôbec netýka iba žien v pokročilom veku? Možno to bude znieť neuveriteľne, ale únikom moču trpí v tehotenstve približne 30 % žien!

Tehotenstvo a inkontinencia

 

Prečo je to tak?

Ako je možné, že sa inkontinencia objavuje práve v tehotenstve? Dôvod je jednoduchý. Počas tehotenstva sa zvyšuje frekvencia vylučovania moču a zväčšuje sa maternica. Kapacita mechúra, na ktorý zväčšujúca sa maternica čoraz viac tlačí, sa zase postupne zmenšuje. Zvyšuje sa tak množstvo moču, ktorý ostáva v močovodoch.  To je dôvod, prečo budúce mamičky musia chodiť na malú potrebu častejšie a ku koncu tehotenstva sa u 2/3 žien objavuje aj silná potreba vylučovania moču v noci.

inkontinencii u tehotných dochádza aj preto, že rastúce dieťatko zaberá čoraz viac priestoru v brušku mamičky, orgány v brušnej dutine sú stlačené. Keď dieťatko začne kopkať, svalstvo oslabené neustálym tlačením jednoducho nevydrží a dôjde k úniku moču. Treba však povedať, že inkontinencia, ktorá sa prejaví v tehotenstve, je zvyčajne stresová. V prípade tehotenstva to znamená, že sa spája s oslabením svalstva panvového dna a môže vzniknúť ako následok telesných zmien, ku ktorým dochádza behom tehotenstva, či pôrodu. Vo väčšine prípadov nie je nejako zvlášť dramatická. Zvyčajne ide o únik niekoľkých kvapiek moču. Napriek tomu, môže sa stať, že tento problém sa môže aj zhoršiť, čo sa prejaví intenzívnejším únikom moču.

Po pôrode problémy zvyčajne ustúpia…

Našťastie u väčšiny žien problémy s únikom moču po pôrode postupom času vymiznú. Môže to trvať niekoľko týždňov. Spravidla by sa však problémy s únikom moču po pôrode do ôsmich týždňov mali úplne vymiznúť. Niekedy to však trvá aj tri mesiace alebo viac. Organizmus ženy sa skrátka po pôrode musí dostať do pôvodného stavu. Hormonálne výkyvy a oslabenie panvového svalstva môžu byť aj naďalej dôvodom väčšej či menšej inkontinencie.

Ak však žena porodila veľké dieťatko (viac ako 4 kg), alebo už rodila niekoľký raz, môže sa stať, že inkontinencia neustúpi ani 6 mesiacov od pôrodu. Vo vlastnom záujme však netreba dlho vyčkávať. Ak inkontinencia nevymizne do ôsmich týždňov od pôrodu, určite  treba požiadať o pomoc  gynekológa alebo urológa, ktorí nájdu vhodné riešenie.  Pomôcť môžu aj špeciálne cviky ( napríklad Kegelove cviky) zamerané na spevnenie panvového dna. Možno ich cvičiť už aj preventívne, v tehotenstve. Ak príznaky inkontinencie ani po uplynutí šiestich mesiacov a ani napriek cvičeniu neutíchnu, lekár rozhodne, či zvoliť medikamentóznu liečbu, alebo či bude potrebný chirurgický zákrok. Tieto problémy sa však riešia celkom ľahko a rutinne. Samozrejme, treba vylúčiť aj možnosť, že dôvodom inkontinencie nie je aj nejaké ochorenie. Napríklad neliečený zápal močových ciest alebo neurologické ochorenie.

Neodmysliteľná hygiena

Keďže v tehotenstve, aj v čase šestonedelia,  je žena z dôvodu zmien na slizniciach močovej i pohlavnej sústavy viac náchylná na infekcie v oblasti intímnych partií i močových ciest, môže byť toto obdobie sprevádzané značným nepohodlím a nepríjemným pocitom. Časté vylučovanie moču, inkontinencia  a k tomu navyše ešte aj nepríjemný pocit potenia, ku ktorému dochádza v teplých dňoch, robia toto obdobie neznesiteľné. Pocit  úľavy a sviežosti prináša častá hygiena a jemné kozmetické prípravky na ošetrenie intímnych partií.  Pocit komfortu, čistoty a sebavedomia zase zabezpečia špeciálne absorbčné vložky alebo nohavičky, ktoré si už bežne možno kúpiť v lekárni podľa vlastných potrieb.

Dobré rady na záver

  1. Aj v tomto prípade platí, že čas a pohoda môžu veľa vyriešiť –  doprajte si teda oddych a čas na to, aby sa telo vrátilo do pôvodnej formy a inkontinencia sa stratí.
  2. Dôležitá je zvýšená a pravidelná hygiena, častá výmena vložiek a bielizeň z prírodných materiálov.
  3. Dožičte si dostatok tekutín, najmä ak dojčíte.
  4. Určite sa zbavte zlozvyku zadržiavať moč, alebo snažiť sa odložiť močenie na neskôr – tým sa problém s inkontinenciou iba zhorší a možno si navyše „vykoledovať“ zápal močového mechúra.
  5. Zaraďte do svojho denného režimu pravidelné cvičenie cvikov na spevnenie panvového dna a a určite sa o svojom probléme poraďte s gynekológom alebo urológom – určite vám poradí a nájde riešenie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach