Trápi vás alergia?

Ak áno, potom patríte medzi 40 % Slovákov trpiacich týmto nepríjemným ochorením. Tento údaj je varujúci, pretože za posledných 30 rokov vzrástol počet alergických ochorení až štvornásobne. Vedci predpokladajú, že ak tento trend bude pokračovať podobným tempom, v roku 2115 bude rôznymi druhmi alergií trpieť asi polovica Európanov…

Bulharské probiotiká

Keď máte peľovú alergiu…

V prípade, že v priebehu peľovej sezóny, ktorá u nás trvá takmer desať mesiacov, pociťujete na sebe príznaky peľovej alergie, ale nejako bližšie ste sa tým nezaoberali, je práve najvyyší čas vybrať sa na vyšetrenie k alergológovi, ktorý na základe testu zistí, na čo ste alergickí a čomu by ste sa mali vyhýbať, aby ste si z neznalosti svoj zdravotný stav ešte viac nezhoršili a najmä, aby ste sa nepohybovali práve tam, kde je vysoký výskyt peľu, ktorý je pre vás škodlivý.

Najčastejšie príznaky peľovej alergie:

  • nádcha, pocit plného nosa, kýchanie
  • svrbenie v ústach, krku, či ušiach
  • zápal očných spojiviek
  • bolesť hlavy, únava
  • astmatické problémy, pískanie v prieduškách, zvýšená tvorba hustého hlienu, problémy pri nadychovaní
  • ekzém v podobe zapálených a svrbiacich ložísk (často sa vytvárajú nah hlave, alebo v podkolenných a lakťových jamkách

Akým stromom a rastlinám by sa alergici mali vyhýbať?

Spomedzi stromov medzi najčastejšie alergény patrí:

Lieska – kvitne už v januári a vo februári, pri teplote 3 – 5°C

Jelša – vypeľuje sa v januári, vo februári a v marci

Breza – kvitne od marca do mája

Dub – kvitne od apríla do júna, alergénnosť nie je veľmi vysoká, ale môže mať čiastočnú skríženosť s peľom brezy.

Topoľ – vypeľuje sa v marci až apríli, ale jeho peľ, z hľadiska zastúpenia medzi alergénmi, nemá žiadny význam – silným alergénom sú však trávy kvitnúce v období úletu semien topoľov.

Lipa –začne kvitnúť a rozvoniavať v júni .

Ďalším závažným problémom pre alergikov sú trávy, ktoré v našich zemepisných šírkach začínajú kvitnúť najmä v máji, pozor si treba dať na repkové polia a v neposlednom rade aj na byliny, ako palina pravá, ambrózia, púpava, pŕhľava, múrovník, mrlík, skoroceľ a mnohé iné.

Ako sa chrániť?

Samozrejme, že aj v čase, keď vrcholí sezóna toho-ktorého alergénu, musíme normálne “fungovať” a plniť množstvo povinností, ale aby sme toto obdobie lepšie znášali, mali by sme si osvojiť určité pravidlá:

  • Ak ideme do prírody, vyberme si aspoň správny čas a miesto. Ideálny čas na prechádzku do prírody je ráno (pokiaľ práve nie je po búrke, ktorá by mohla alergény rozvíriť). Najmenej peľov sa vyskytuje v lese (s výnimkou okrajových častí lesa) a pri vode. Brehy pri vode by však nemali byť veľmi zarastené.
  • Pri prechádzke, ale aj pri jazde na bicykli, si oči chráňme slnečnými okuliarmi. Ak ideme autom, majme okná pri jazde zatvorené.
  • Ak sa k alergickej nádche pridá aj kašeľ alebo rôzne astmatické problémy, je dobré mať so sebou vreckový inhalator.
  • V prípade, že sa vyberieme na dlhší výlet do prírody, alebo musíme prejsť okolo repkového poľa, či lúky plnej tráv a rozkvitnutých kvetín, a chceme sa chrániť pred alergénmi, môžeme si pomôcť filtračnou maskou – pre mnohých možno budeme pôsobiť trochu zvláštne, ale aspoň sa vyhneme alergickému záchvatu.
  • Keďže pred peľmi sa dokonale neuchránime ani doma, kúpme si na okná protipeľové sieťky, ktoré zadržia väčšinu peľových zŕn, ktoré letia zvonka. Vetrať jednoducho treba…
  • Aby ste si domov zbytočne nenanosili plno peľu na oblečení a obuvi, zvyknite si vyzliekať sa v sezóne peľov už v predsieni.
  • Pred spaním si, spolu so sprchovaním, nezabudnite umyť vlasy.
  • V peľovej sezóne nesušte vypranú bielizeň vonku.
  • Kúpte si čističku vzduchu, ktorú môžete doplniť ešte sprejom proti vzdušným alergénom.
  • Dôkladne upratujte a utierajte prach, ktorý sa usádza spolu s peľom, vlhkou handričkou. Používajte kvalitný vysávač.

Dobré rady:

Ak máte predpísané lieky proti peľovej alergii, nečakajte, kým začnete kýchať alebo smrkať, ale začnite ich užívať prribližne dva týždne pred začiatkom peľovej sezóny. Dobrou prevenciou pri peľovej alergii je aj inhalácia slanej alebo špeciálnej minerálnej vody, čo veľmi posilňuje dýchacie cesty. Inhalácia by mala trvať 5 – 10 minút denne (najlepšie pred spaním) a najlepšie urobíme, ak ju začneme praktizovať 1 – 2 týždne pred výskytom “našich” alergénov.

Skvelý tip do domácej lekárničky: Bulharské probiotiká

Účinnou pomocou v boji proti alergiám nám môžu byť aj Bulharské probiotiká – nasledujúce skutočné príklady z praxe sú toho najlepším dôkazom:

Bulharské probiotikáChlapček s atopickým ekzémom

5-ročný chlapec trpel na časté choroby dýchacích ciest a trápil ho atopicý ekzém, v dôsledku čoho musel 3x denne užívať antihistaminiká. V decembri roku 2013 začal užívať Biomilk Colon (vždy ráno 1 čl) a odvtedy ho užíva denne. Atopický ekzém je úplnev útlme; odvtedy (už 1 rok) nebol chorý; pokiaľ sa aj vyskytne nejaký soplík, alebo náznak choroby, zvýši užívanie na 2 dávky denne a soplíky sa maximálne po troch dňoch stratia bez akýchkoľvek ďalších príznakov.Na začiatku užíval antihistaminiká 3x denne, v súčasnosti užíva lieky len 1x denne – všetko nasvedčuje tomu, že postupne ich bude môcť vysadíť úplne.

Alergie dostali zabrať

 O svojich skúsenostiach s Bulharskými probiotikami hovorí aj 35-ročný muž, ktorého trápili  časté alergie a musel ich riešiť sezónnym užívaním atihistaminík: “ Mne pomohol Biomilk Colon a Laktera Rose Oil na prekonanie symptómov alergickej nádchy. Keďže počas sezóny sú obdobia, keď nezaberajú lieky tak, aby ma nesvrbeli sliznice, vyskúšal som rôzne metódy. Bežné probiotiká vo vysokej dávke (okolo 20 mld.) mali celkom dobrý efekt, ale nie taký ako bulharské probiotiká. Po troch – štyroch dňoch som si uvedomil, že nemám žiaden diskomfort ako to pri alergii býva a toto obdobie vydržalo až pokým som ich neprestal užívať. Možno až po troch dňoch sa znova dostavilo svrbenie slizníc. Bulharské probiotiká

Za zmienku určite stojí aj upravenie metabolizmu, ktoré pociťujem ako ľahký pocit žalúdka pri trávení ťažkého jedla, vyššia hladina energie a ľahké vylučovanie. Samozrejme, nie každý musí mať rovnakú skúsenosť, vo všeobecnosti však všetky probiotiká (spolu s vlákninou) prečisťujú tráviaci trakt, a keďže som vyskúšal nespočetné množstvo rôznych probiotík, môžem povedať, že bulharské probiotiká fungujú dlhšie v čreve a sú teda efektívnejšie ako bežne dostupné probiotiká.”

Ďalší šťastný prípad zvládnutej alergie

So svojimi dobrými skúsenosťami sa s nami podelil aj  30-ročný muž, ktorého takisto trápili časté alergie a musel lich riešiť trvalým užívaním antihistaminík:  “ Od augusta 2014 užívam capsule Laktera Rose Oil a priam zázračne mi zmizli alergické príznaky. Od augusta až dodnes bolo fakt iba pár dní, keď som si uvedomil, že „Jéj, veď ja mám alergiu…“  Dalo by sa, samozrejme, polemizovať, či príznaky zmizli s prichádzajúcou zimou, no sezónu mám (okrem máj/jun) aj v auguste  septembri – a to som už cítil rozdiel.Takže s kapsulami Rose Oil som naozaj spokojný. Objednal som to v októbri aj mame, a tá tiež dnes tvrdí,že to funguje! Má totiž alergiu na parfumy, resp. ich zložky, takže je to nezávislé od ročného obdobia a aj ona potvrdila, že jej to pomáha.”

Pre doplnenie dodávame, že bulharské rastlinné probiotiká dováža na Slovensko Ing. Ľubica Kuttnerová, 0911 937 944, 0918 517 986

E-mail: daflorn@azet.sk, info@bulgaricus.sk

Web: www.daflorn.com/sk/
Web: www.bulgaricus.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach