Voňavá a zdravá aj „tam dolu“

Pociťujete pálenie a svrbenie, cítite sa nepohodlne a vaše intímne prostredie je narušené. Nie ste gynekológ, neviete presne, o aký typ infekcie či zápalu ide, no aj napriek tomu si určíte diagnózu a navštívite lekáreň? Nie ste sama!

Spoločnosť LadeePharma realizovala prieskum pod značkou Lactofeel, ktorého sa zúčastnilo celkom 579 žien. Z výsledkov výskumu zameraného na oblasť intímneho prostredia vyplýva, že takmer 16 % žien pravidelne praktizuje takzvanú samoliečbu. Problémom je, že až 47 % z nich nevie presne, o aký typ choroby v ich prípade ide. Následne prichádza mýtus, že každé svrbenie spôsobuje mykóza a my volíme neadekvátnu liečbu, ktorá môže viesť až k chronickému zápalu. Na pomoc nám prichádza kyselina mliečna a glykogén, obsiahnuté vo vaginálnom géli Lactofeel, ktorý účinkuje rýchlo a pôsobí dlhodobo.

zenske telo

Čo môže narušiť rovnováhu pošvového prostredia?

  • infikovanie pošvy baktériami, vírusmi či protozóami z vonkajšieho prostredia, ktoré sa napr. prenášajú na partnerku pri pohlavnom styku a vyvolávajú kvalitatívnu zmenu. Výsledkom je začervenanie sliznice, zápach a intenzívne bolesti pri pohlavnom styku.
  • zmena rovnováhy pošvy spôsobená poklesom lactobacilov a premnožením iných, v pošve bežne prítomných mikroorganizmov. Túto zmenu môžu spôsobiť rôzne okolnosti, napr. používaním nevhodných metód (výplachy) či antibiotík. Vtedy si zapríčiníme pokles laktobacilov, ktoré sa starajú o zabezpečenie rovnovážneho stavu v pošve. Nastáva kvantitatívna zmena a začína proces dlhodobej liečby.  

 Je veľmi dôležité dbať na prevenciu a udržiavanie správneho (kyslého) pH nášho intímneho prostredia, pomocou glykogénu a kyseliny mliečnej. Mnoho žien však práve v tejto fáze robí základnú chybu, keď sa  rozhodne liečiť prirodzený, nezapáchajúci biely výtok,  ktorý nepredstavuje žiadnu formu vaginálneho zápalu. Konajú tak v domnienke, že ide o kvasinkovú infekciu pošvy – mykózu.

Intímne problémy nás môžu potrápiť aj v lete…
A keďže nepríjemné ženské problémy prejavujúce sa zápalmi  pošvy, výtokmi,  či pálením, ktoré je sprevádzané svrbením, nás môžu riadne potrápiť  aj v lete, opýtali sme sa  gynekologičky, MUDr. Andrey Maľovej, PhD., ako a či vôbec sa im dá predchádzať a čo robiť, ak nás už predsa len postihnú.

S akými zdravotnými problémami sa v praxi stretávate najčastejšie v letnom období?
Najčastejšie pacientky prichádzajú so symptómami, ako začervenanie, zapáchajúci výtok, či nepríjemné pocity, ako pálenie a svrbenie v oblasti pošvy. Mnoho žien však príde, až keď ide o recidivujúci problém, ktorý sa doposiaľ snažili riešiť samoliečbou. Toto považujem za dosť nešťastný postup.

LACTOFEEL-S-TUBOU

Naznačujete, že si tak môžeme viac ublížiť, než pomôcť?
Asi 20 % gynekologických ochorení je zápalového pôvodu. Niektoré nesprávne liečené infekcie môžu zanechať trvalé následky, ako neplodnosť, panvová bolesť a poruchy funkcie. Pokiaľ sa napríklad stane, že pacientka si dlhodobo lieči bakteriálnu vaginózu voľnopredajnými antimykotikami, môže sa dostať do bludnéqho kruhu recidív tohto ochorenia, z ktorého je potom možné vystúpiť až pomocou antibiotickej liečby.

Mykotické infekcie sa teda môžu mylne zamieňať s bakteriálnou vaginózou? Ako sa vlastne bakteriálna vaginóza prejavuje a čo ju spôsobuje?
Bakteriálna vaginóza je najčastejšou príčinou pošvového výtoku u žien vo fertilnom veku (40 – 50 %), hoci povedomie a pochopenie tohto ochorenia je nízke. Vyznačuje sa znížením množstva lactobacilov a premnožením prevažne anaeróbnych mikroorganizmov. Najčastejším symptómom je odorujúci, zapáchajúci výtok a zvýšenie pošvového pH nad 4,5. Spôsobiť ju môže napríklad aj to, ak prechladnete v mokrých plavkách, alebo ste dlhodobo vystavená stresu, či liečená antibiotikami a rovnako tiež vtedy, ak to preháňate s hygienou intímnych partií. Rizikovou skupinou sú tiež ženy, u ktorých dochádza k hormonálnym zmenám (tehotenstvo, menopauza, užívanie hormonálnej antikoncepcie).

Ako prebieha liečba po diagnostikovaní bakteriálnej vaginózy?
Základom úspešnej liečby bakteriálnej vaginózy je úprava ph pošvy preparátom,  ideálne obsahujäcim kyselinu mliečnu, ktorá upraví pH a glykogén a ten zabezpečí živnú pôdu pre pomnoženie potrebých laktobacilov. Pri tejto liečbe, na rozdiel od liečby antibiotikami, nedochádza k narušeniu prirodzenej mikroflóry a následne napr. k vulvovaginálnej kandidóze, ktorá sa vyskytuje až u 20-30 % žien liečených intravaginálnymi, resp. aj perorálnymi antibiotikami, ale práve naopak, glykogéma kyselina mliečna zabezpečujú správne prostredie a zabraňujú návratu problému.

Stále viac žien uprednostňuje pred liečbou antibiotikami rôzne alternatívy. Existuje forma prevencie, ktorou by sme sa mohli tomuto ochoreniu vyhnúť?
V niektorých prípadoch je liečba antibiotikami naozaj nutná, najmä ak ide o kombináciu vyvolávajúcich príčin. Dôležitá je ale prevencia a zabránenie recidívy, teda návratu infekcie. Zdravá pošva závisí od rovnováhy vnútorného a vonkajšieho prostredia, hormonálneho stavu ženy, fázy menštruačného cyklu a funkcie slizničného imunitného systému. Pošva je osídlená mirkoorganizmami, ktoré tvoria vaginálnu mikrobiálnu flóru. Laktobacily sú jej hlavnou súčastou. Ak sa rovnováha naruší, laktobacily neprodukujú dostatočné množstvo kyseliny mliečnej, zmení sa pH a premnožujú sa škodlivé mikroorganizmy. To vysvetľuje, prečo je prevencia a udržiavanie správneho pH dôležité. Práve kombinácia kyseliny mliečnej a glykogému dokáže bakteriálnu vaginózu účinne zvládnuť, ale aj zabrániť jej opätovnému vzniku pri pravidelnom používaní.  

Na akom princípe teda fungujú preparáty s touto kombináciou aktívnych látok?
Tieto dve aktívne látky napodobňujú prirodzene sa vyskytujúce podmienky v zdravej pošve. Kyselina mliečna účinne obnovuje pošvové pH a glykogén podporuje rast laktobacilov. Na prevenciu recidív sa doporučuje pravidelné používanie minimálne 1x týždenne alebo podľa potreby aj častejšie (po saunovaní, kúpaní, pohlavnom styku, menštruácii…). Zachováva sa tak fyziologická vaginálna flóra a pacientky netrpia príznakmi ochorenia.

Tip do domácej lekárničky každej ženy:
LACTOFEEL –
vaginálny gél pre zdravú pošvu. Tip pre všetky ženy, ktoré chcú urobiť to najlepšie pre optimálne pH a svoje intímne zdravie.

obrazok3LACTOFEEL
Jedinečná kombinácia kyseliny mliečnej a glykogénu, ktorá účinne napomáha k návratu prirodzenej mikroflóry. Voľnopredajný vaginálny gél, ktorý rýchlo a efektívne uľavuje od symptómov najčastejšej vaginálnej infekcie – bakteriálnej vaginózy a príznakov, ktoré ju sprevádzajú: nepríjemného zápachu a abnormálneho výtoku. Balenie Lactofeelu obsahuje malé tubičky s gélom, ktoré môžete mať diskrétne stále pri sebe aj na kúpalisku či dovolenke a použiť ich kedykoľvek v prípade potreby okamžitej úľavy, na odstránenie zápachu, pálenia, štípania, svrbenia alebo aj ako prevenciu v prípade náchylnosti na vaginálne ťažkosti.

  • okamžitá úľava a sviežosť
  • obnovuje prirodzené pH
  • dostupný s vlhčenými utierkami
  • ideálne balenie na cesty
  • je overený klinickými štúdiami
  • bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach