Vyhláste boj chrípke!

Chrípka, alebo ktorákoľvek viróza, či choroba z prechladnutia – to všetko sú nepríjemné záležitosti, ktorým by sme sa najradšej vyhli…

Čo však robiť, ak sa k nám choroba už prikradla?

Škriabanie v krku, bolesti svalov a kĺbov, suchý kašeľ, bolesti hlavy, zvýšená, ba neraz až vysoká teplota a zimnica bývajú neklamným znakom, že je tu ochorenie, s ktorým treba okamžite bojovať. Ak sa už prejavili uvedené príznaky, najlepšie urobíme, ak ostaneme doma v teple a doprajeme svojmu telu oddych. V prípade, že by sme sa predsa len silili, že sa „nadopujeme“ liekmi a budeme chodiť naďalej medzi ľudí, nielenže ublížime sebe, ale i druhým. Ľudí okolo seba nakazíme a my si koledujeme o komplikácie, ktoré sa môžu prejaviť ako zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal pľúc, či životu nebezpečný zápal srdca.

Účinná prvá pomoc

?Ostaňte doma v posteli a doprajte si pokoj.

Oblečte si príjemne teplé, priliehavejšie pyžamo a keď sa spotíte, vždy si ho vymeňte za čisté a suché.

?Pite veľa tekutín 

Najlepšie 2,5 – 3 litre denne. Vhodné sú bylinkové čaje (lipový, bazový, šípkový), neskôr aj čerstvé ovocné šťavy.

Počas prvého dňa sa dokonca odporúča iba piť, aby sa bacily čím skôr dostali z tela von.

?Nezaťažujte organizmus ťažkými jedlami

Vylúčte zo svojho jedálneho lístka jednoduché cukry (zákusky, čokoláda, rafinovaný cukor) aj tuky, pretože zabraňujú imunitnému systému pracovať naplno.

?Horúci kúpeľ nôh

Ak vás trápia bolesti hlavy a upchatý nos, doprajte si horúci kúpeľ nôh, do ktorého pridáte morskú soľ alebo bylinkovú prísadu. Môžete siahnuť aj po nosných kvapkách, ktorých je v lekárni naozaj dostatok na výber. Nemali by ste ich však používať dlhšie než týždeň. Používajte jednorazové hygienické vreckovky.

?Citlivý nos

Citlivú a podráždenú pokožku nosa si pravidelne ošetrujte jemným hojivým krémom (napríklad nechtíkovým, harmančekovým alebo jelením lojom).

?Masáž chrbta

Veľmi príjemné a blahodarné sú aj masáže chrbta, ktoré aktivizujú imunitný systém.

?Kloktanie

Boľavé hrdlo liečime častým kloktaním teplým bylinkovým odvarom (napríklad šalvia alebo harmanček), teplou slanou vodou s trochou octu, alebo hoci aj čistou teplou vodou. Kloktanie by malo trvať asi 10 minút a mali by sme si ho dopriať každé 2 – 4 hodiny.

?Zvlhčite vzduch v miestnosti

postačí aj odparujúci sa mokrý uterák prevesený v blízkosti radiátora. Pre umocnenie liečivého efektu môžeme na uterák frknúť 1 – 2 kvapky éterického olejčeka. Výborne sa hodí napríklad eukalyptový alebo borovicový.

?Cibuľový čaj s medom

Proti kašľu je výborný cibuľový čaj s medom, ktorý treba popíjať príjemne teplý, pomaly a po dúškoch.

Príprava: Do litra vriacej vody vložíme dve nakrájané cibule a necháme variť asi 10 minút. Potom necháme ešte chvíľu vylúhovať, osladíme medom a pijeme po dúškoch. Ak chceme zmierniť cibuľovú chuť, môžeme si čaj dochutiť citrónovou šťavou.

Pre urýchlenie liečebného procesu si môžeme nasadiť aj niektoré z voľnopredajných liečiv, vhodných na chrípkové ochorenia alebo na choroby z prechladnutia. V lekárňach je ich dostatok a iba od nás závisí, či si zvolíme lieky v podobe horúcich nápojov, alebo tabletiek.

V prípade, že choroba ani po dvoch, či troch dňoch domácej liečby neustúpi, vyhľadajme lekára, ktorý nám predpíše lieky.

Triky, ktoré zaberajú

?Lipový čaj

?Overenou metódou na bolesť hrdla je vypiť maslový čaj.

Príprava: Uvarte si hrnček čierného čaju, pridajte jednu polievkovú lyžicu medu a jednu polievkovú lyžicu masla. Dobre premiešajte a ihneď vypite. Je to zaujímavá chuť, ale pomáha.

?Mastný obklad na boľavé hrdlo

?Zázvorový čaj

?Octové papuče proti chrípke

?Lipové cukríky proti kašľu

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach