SPÄŤ
Choroby

Zápal močového mechúra nás môže potrápiť aj v zime!

Od: Henrieta Karabova 22.2.2016
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Ako sa môže stať, že v zimnom období nečakane ochorieme na zápal močového mechúra? Dôvody a príčiny sú rôzne: Keďže vonku je chladno, nepociťujeme  potrebu tak často piť ako pri teplejšom počasí. V dôsledku toho je náš moč koncentrovanejší, má kyslé pH, čo vytvára ideálne prostredie pre rozvoj bakteriálnej infekcie. Dôvodov však môže byť oveľa viac – patrí k nim aj dlhodobý pobyt na studenom, či sychravom vzduchu, keď nám je zima od nôh, nevhodná spodná bielizeň, ale napríklad aj taká vec, ako intenzívny sexuálny život – veď nie nadarmo sa tomuto problému tak trochu romanticky hovorí aj „choroba medových týždňov“…

Zápal močového mechúraAko sa prejavuje?
Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí zápal močového mechúra ešte nezažili, môžete si len blahoželať! V prípade, že ste už „mali tú česť“, bezpečne ho rozoznáte už pri prvých príznakoch: Pri močení sa objaví nepríjemné a veľmi bolestivé pálenie až rezanie, neustále sa zvyšujúce nutkanie na močenie a pocit preplneného mechúra, pričom v skutočnosti sa zmôžeme iba na pár kvapiek – aj to pri veľkých bolestiach. Ak tento problém okamžite nezačneme riešiť a neurobíme potrebné opatrenia, bolesti a problémy sa ešte zintenzívnia a v moči sa objaví aj krv. Niekedy rozhodujú skutočne hodiny, ba neraz aj minúty, aby sa tento problém zbytočne nekomplikoval.

Čo musíme urobiť okamžite a ako si pomôcť?
V prvom rade treba bleskurýchle zvýšiť príjem tekutín – ideálne je vypiť v krátkom čase väčšie množstvo tekutín – postupne aspoň 1 – 1,5 litra. Ideálny je napríklad nesladený čaj z brusnicových listov, prasličky, ale môže byť aj z lipy, brezových listov, ibiša lekárskeho, či šípkový čaj. Vhodné sú aj čaje zo šalvie, feniklu, listov čiernych ríbezlí alebo z harmančeka – všetky tieto bylinky majú liečivé účinky na močový mechúr a na močové cesty. Pre lepšiu chuť si čaj možno mierne osladiť medom. S cukrom to však netreba preháňať – vyhnite sa sladkým nápojom, pretože cukor je živnou pôdou pre baktérie.

Pomáha aj odvar z petržlenovej vňate (približne 20 g petržlenovej vňate povaríme  5 minút  na miernom ohni v prikrytom hrnci s 2,5 litrom vody). Potom necháme ešte asi 15 minút vylúhovať a popíjame.

Pri prvých príznakoch zápalu močového mechúra vypite 1 väčší pohár tekutín       každých 30 minút, a to v priebehu 3 hodín. Potom stačí vypiť každú hodinu jeden pohár. Vzdajte sa kávy, čajov s obsahom kofeínu a kolových nápojov a nápojov s obsahom alkoholu, pretože kofeín a alkohol dráždia močový mechúr.

Zápal močového mechúraTajomstvo brusníc
Veľmi dobré účinky na močový mechúr a močové cesty má brusnicová šťava a veľmi dobré je mať v domácej lekárničke doplnky výživy, ktoré obsahujú extrakt z plodov brusníc. Brusnice obsahujú proantokyanidy a D-manózu, ktoré pôsobia na sliznice podobne ako tanín – znemožňujú zachytávanie baktérií na steny močového mechúra a močových ciest. Účinnou prevenciou zápalu močového mechúra a močových ciest je aj užívanie kvalitných probiotík, pretože tieto zabraňujú premnoženiu nežiaducich mikroorganizmov v tele. Laktobacily okyslia prostredie močového mechúra a predídu rastu škodlivých mikroorganizmov.

Čo ešte pomáha?
Ak sa už stalo, že nás problémy s močovým mechúrom začali trápiť a o dostatočný pitný režim sme sa postarali, mali by sme sa držať v teple a zabaľme si boľavé partie (bruško, podbruško a kríže) do deky alebo teplej osušky. Pomáha aj termofor alebo elektrická poduška, prípadne teplý vzduch z fénu, ktorým pôsobíme na oblasť krížov. Kúpaniu vo vani sa v tomto čase vyhnime – zápal by sa mohol ešte zhoršiť.

Samozrejme, ak nepomáha okamžitá domáca terapia, treba vyhľadať lekára!

Dobré rady, ktoré sa určite zídu:

  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín – pite aj v chladnom počasí, keď vás prirodzene nesmädí.
  • Snažte sa, aby v chladnom počasí boli vaše nohy, brucho a krízová oblasť v teple.
  • Na toaletu chodievajte vždy včas, dôkladne sa vyprázdnite a ak je to možné, moč nikdy dlho nezadržiavajte.
  • Pri toalete sa utierajte vždy spredu dozadu.
  • Nenoste spodnú bielizeň zo syntetického materiálu.
  • Nepreháňajte to s hygienou a nepoužívajte príliš voňavé mydlá na intímnu oblasť. Časté umývanie týchto partií voňavými kozmetickými prípravkami dráždi sliznicu a zmýva ochrannú vrstvu z močových ciest.
  • Po pohlavnom styku sa nezabudnite vymočiť – takto očistíte močovú rúru od baktérií, ktoré sa tam mohli pri intenzívnom intímnom styku dostať (nie nadarmo sa zápalu močového mechúra niekedy hovorí aj „choroba medových týždňov“J

womangalérie VŠETKY