Zápal močového mechúra nás môže potrápiť aj v zime!

Ako sa môže stať, že v zimnom období nečakane ochorieme na zápal močového mechúra? Dôvody a príčiny sú rôzne: Keďže vonku je chladno, nepociťujeme  potrebu tak často piť ako pri teplejšom počasí. V dôsledku toho je náš moč koncentrovanejší, má kyslé pH, čo vytvára ideálne prostredie pre rozvoj bakteriálnej infekcie. Dôvodov však môže byť oveľa viac – patrí k nim aj dlhodobý pobyt na studenom, či sychravom vzduchu, keď nám je zima od nôh, nevhodná spodná bielizeň, ale napríklad aj taká vec, ako intenzívny sexuálny život – veď nie nadarmo sa tomuto problému tak trochu romanticky hovorí aj „choroba medových týždňov“…

Zápal močového mechúraAko sa prejavuje?
Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí zápal močového mechúra ešte nezažili, môžete si len blahoželať! V prípade, že ste už „mali tú česť“, bezpečne ho rozoznáte už pri prvých príznakoch: Pri močení sa objaví nepríjemné a veľmi bolestivé pálenie až rezanie, neustále sa zvyšujúce nutkanie na močenie a pocit preplneného mechúra, pričom v skutočnosti sa zmôžeme iba na pár kvapiek – aj to pri veľkých bolestiach. Ak tento problém okamžite nezačneme riešiť a neurobíme potrebné opatrenia, bolesti a problémy sa ešte zintenzívnia a v moči sa objaví aj krv. Niekedy rozhodujú skutočne hodiny, ba neraz aj minúty, aby sa tento problém zbytočne nekomplikoval.

Čo musíme urobiť okamžite a ako si pomôcť?
V prvom rade treba bleskurýchle zvýšiť príjem tekutín – ideálne je vypiť v krátkom čase väčšie množstvo tekutín – postupne aspoň 1 – 1,5 litra. Ideálny je napríklad nesladený čaj z brusnicových listov, prasličky, ale môže byť aj z lipy, brezových listov, ibiša lekárskeho, či šípkový čaj. Vhodné sú aj čaje zo šalvie, feniklu, listov čiernych ríbezlí alebo z harmančeka – všetky tieto bylinky majú liečivé účinky na močový mechúr a na močové cesty. Pre lepšiu chuť si čaj možno mierne osladiť medom. S cukrom to však netreba preháňať – vyhnite sa sladkým nápojom, pretože cukor je živnou pôdou pre baktérie.

Pomáha aj odvar z petržlenovej vňate (približne 20 g petržlenovej vňate povaríme  5 minút  na miernom ohni v prikrytom hrnci s 2,5 litrom vody). Potom necháme ešte asi 15 minút vylúhovať a popíjame.

Pri prvých príznakoch zápalu močového mechúra vypite 1 väčší pohár tekutín       každých 30 minút, a to v priebehu 3 hodín. Potom stačí vypiť každú hodinu jeden pohár. Vzdajte sa kávy, čajov s obsahom kofeínu a kolových nápojov a nápojov s obsahom alkoholu, pretože kofeín a alkohol dráždia močový mechúr.

Zápal močového mechúraTajomstvo brusníc
Veľmi dobré účinky na močový mechúr a močové cesty má brusnicová šťava a veľmi dobré je mať v domácej lekárničke doplnky výživy, ktoré obsahujú extrakt z plodov brusníc. Brusnice obsahujú proantokyanidy a D-manózu, ktoré pôsobia na sliznice podobne ako tanín – znemožňujú zachytávanie baktérií na steny močového mechúra a močových ciest. Účinnou prevenciou zápalu močového mechúra a močových ciest je aj užívanie kvalitných probiotík, pretože tieto zabraňujú premnoženiu nežiaducich mikroorganizmov v tele. Laktobacily okyslia prostredie močového mechúra a predídu rastu škodlivých mikroorganizmov.

Čo ešte pomáha?
Ak sa už stalo, že nás problémy s močovým mechúrom začali trápiť a o dostatočný pitný režim sme sa postarali, mali by sme sa držať v teple a zabaľme si boľavé partie (bruško, podbruško a kríže) do deky alebo teplej osušky. Pomáha aj termofor alebo elektrická poduška, prípadne teplý vzduch z fénu, ktorým pôsobíme na oblasť krížov. Kúpaniu vo vani sa v tomto čase vyhnime – zápal by sa mohol ešte zhoršiť.

Samozrejme, ak nepomáha okamžitá domáca terapia, treba vyhľadať lekára!

Dobré rady, ktoré sa určite zídu:

  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín – pite aj v chladnom počasí, keď vás prirodzene nesmädí.
  • Snažte sa, aby v chladnom počasí boli vaše nohy, brucho a krízová oblasť v teple.
  • Na toaletu chodievajte vždy včas, dôkladne sa vyprázdnite a ak je to možné, moč nikdy dlho nezadržiavajte.
  • Pri toalete sa utierajte vždy spredu dozadu.
  • Nenoste spodnú bielizeň zo syntetického materiálu.
  • Nepreháňajte to s hygienou a nepoužívajte príliš voňavé mydlá na intímnu oblasť. Časté umývanie týchto partií voňavými kozmetickými prípravkami dráždi sliznicu a zmýva ochrannú vrstvu z močových ciest.
  • Po pohlavnom styku sa nezabudnite vymočiť – takto očistíte močovú rúru od baktérií, ktoré sa tam mohli pri intenzívnom intímnom styku dostať (nie nadarmo sa zápalu močového mechúra niekedy hovorí aj „choroba medových týždňov“J

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach