9 rád pre ženy, ktoré začínajú s cvičením

Milé dámy, Viem, že začať s cvičením nie je jednoduché. Samej sa mi začínalo pomerne ťažko. A verte, z pôvodných popôrodných 85 kíl mi nezostal ani kilogram nadváhy.  Tak, ako sa to podarilo mne, môže sa to podariť aj Vám. Prinášam vám pár rád na úvod, ktoré mám sama odskúšané a verím im. pre ženyTakže tu sú moje rady:
1. Vyberte si správne fitness centrum
Pri výbere zohľadnite najmä, čo chcete cvičením dosiahnuť – schudnúť, pribrať alebo spevniť postavu. Prihliadať by ste mali okrem vzdialenosti a ceny najmä na kvalitu poskytovaných služieb. Ponúkané služby by mali byť práve tie, o ktoré máte záujem a personál by mal byť vždy pripravený vám kedykoľvek ochotne pomôcť. Odborné rady a vysvetlenie cvičebných postupov považujem v začiatkoch za najdôležitejšie.

2. Siahnite po odbornej rade
Pokiaľ s cvičením skutočne iba začínate, určite si nechajte poradiť od odborníkov. Je jedno či to bude inštruktorka aerobicu, alebo tréner v posilňovňi. Pri cvičení je podstatné, na ktorú svalovú skupinu sa zameriate, je dôležité správne dýchanie a postoj. Ani sa nenazdáte a namiesto chrbátu budete cvičiť ramená. Správne cvičiť sa určite nenaučíte už po prvej hodine – je to proces dlhodobý, ale o to budete radšej keď konečne pocítite že to správne cvičenie skutočne zaberá tam, kde to požadujete. A nezabudnite – je ľahšie naučiť sa cvičiť od začiatku správne, ako sa neskôr odúčať od chýb. pre ženy

3. Nečakajte výsledok za 2 dni
Proces spaľovania tukov a budovanie svalovej hmoty je skutočne dlhodobý proces. Niekto uvidí prvé výsledky za pár týždňov, iný bude mať pocit že ani 6 mesiacov nestačí. Celý proces je u každej ženy individuálny. Záleží od vášho metabolizmu, ale napríklad aj od genetických predpokladov. Odporúčam cvičiť minimálne 3 x týždenne a pri súčasnom prehodnotení stravných návykov sa úspech dostaví určite. Samozrejme, musíte si zvoliť to správne cvičenie – pre chudnutie odporúčam skôr Aerobic (kondičné cvičenie) než Body Work (posilovanie jednotlivých svalových skupín).

4. Sledujte svoj zdravotný stav
Váš zdravotný stav by mal byť neustále pod dohľadom lekára, najmä pri väčších váhových úbytkoch. Necítite sa dobre, ste chorá – tak necvičte! Predovšetkým kardio prístroje (stepper, bicykel..) predstavujú záťaž aj na vaše sdrce, takže si vždy merajte tepovú frekvenciu. Pokiaľ chcete schudnúť, musí sa pohybovať v tzv. spaľovacom pásme, kde cvičenie ešte nezaťažuje príliš organizmus, ale núti ho spalovať nadbytočný tuk. Rozsah spaľovacieho pásma závisí od vašej výšky, váhy a veku – a je najlepšie, keď sa poradíte pred začatím cvičenia s odborníkom. Pozor napríklad na stepper! Denne sledujem ženy, ktoré namiesto cvičenia ,, šliapu kapustu“. Skúste urobiť väčší rozsah pohybu nôh, vtedy zapájate to čo chcete – sedací sval – gluteus maximus. pre ženy5. Upravte stravovacie návyky
Asi nebudete príliš nadšené, ale skutočne musíte brať ohľad aj na to čo máte na tanieri. Akékoľvek cvičenie bude bezvýznamné bez zásahu do toho čo jete. Záleží od vás, akú zmenu ste ochotná akceptovať: oddelená strava, zníženie sacharidov. Dôležité je však túto zmenu vykonať a dodržiavať ju. Táto zmena nie je diéta, ale váš nový stravovací návyk. Čo môžem odporučiť ako prvé: vynechať biele pečivo a rôzne zbytočné kalórie (zákusky, čokoláda a rôzne tyčinky).

6. Stanovte si komplexný program
Nechápte svoj cvičebný program ako čiastkový – ja chcem schudnúť iba na bruchu a podobne. Berte to komplexne. Pekne vyformované ruky a zadok pristanú peknému brušku.

7. Celulitída – večný problém všetkých žien
Milé dámy, náš večný problém. Cvičením ju môžeme spomaliť, prípadne zmierniť jej formu. Pri správnom kombinovaní stravy, pitného režimu, sauny a cvičenia ju môžete významne potlačiť. Žiaľ nie odstrániť úplne. pre ženy8. Nepodliehajte móde
Cvičte v tom, v čom sa cítite pohodlne. Jediná moja pripomienka je správna voľba obuvy. V ochodoch už nájdete široký sortiment obuvy pre fitness a aerobic, či pre jednotlivé druhy športov. Do tejto položky sa skutočne oplatí investovať, pretože správnou obuvou môžete predísť prípadným zraneniam. Jarmilkám už dávno odzvonilo.

9. Cvičiť môžete aj s problémami
Veľa ľudí vzhľadom na svoj zdravotný stav odmieta cvičiť, alebo sa ostýcha navštíviť kolektívne zariadenia. Ich potrebám a požiadavkám je však možné vyhovieť a prispôsobiť im športové aktivity ,, na mieru“. Aj ženy, ktoré majú problémy s chrbticou prípadne kolennými kĺbmi, môžu cvičiť za pomoci rehabilitačného pracovníka.

Saša

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach