Relax na bicykli

Úspechy Petra Sagana vyvolali u nás nevídaný záujem o cyklistiku a Saganmánia zachvátila celé Slovensko. Mnohí aj vďaka tomu znovu objavujú krásu jazdy dvoch kolesách. Čo tak vymeniť občas auto za bicykel a vybrať sa na ňom na výlet do prírody?  Vychutnajte si zážitok bezprostredného kontaktu s okolím, keď vám  vietor fúka do tváre. Blahodarný účinok má jazda na krútiacich sa pedáloch aj pre vaše zdravie, bicyklovanie je výborný prostriedok na zvyšovanie telesnej kondície, posilňujete svaly, krvný obeh i pľúca, odbúravate stres. A zbaví vás i neželaných tukových vankúšikov!

Neopakovateľné čaro  má aj dovolenka na bicykli.  V  mnohých európskych krajinách sú vybudované špeciálne cyklistické trasy  a pri nich aj primerané  ubytovacie možnosti. Môžete cestovať aj vlakom a so sebou prevážať svoj bicykel. Takto sa pohodlne dopravíte hocikde do cudziny, v cieľovej stanici nasadnete na svojho dvojkolesového tátoša a dovolenka snov môže začať. Ak máte dobrodružnú povahu, na bicykli sa dá absolvovať aj exotická dovolenka. V mnohých vzdialených exotických destináciách  ponúkajú požičiavanie  bicyklov.  Zaujímavé cyklistické trasy nájdete  hoci na  Havaji, v Južnej Afrike, ale aj v Pakistane či vo Vietname. Pre menej skúsených je  lepšie cestovať s cestovnou  kanceláriou.  Viaceré  ponúkajú  dovolenku s bicyklom. Široký výber cyklistických rekreácií rôznej náročnosti i cenových relácií nájdete aj v cestovkách u našich najbližších susedov  v Čechách a na Morave. Môžete si vybrať od jednoduchého turistického spania v stanoch alebo pod širákom a s vlastným varením, až po hotelové ubytovanie so stravovaním. Organizovane je to určite pohodlnejšie,  máte zabezpečenú trasu, ubytovanie, odborného sprievodcu. Väčšinou jazdí  s cyklistami sprievodný autobus, ktorý vezie všetku batožinu, prípadne stany i stravu.  A ak nie ste práve konfliktný typ, je predpoklad, že si v skupine nájdete priateľov a zažijete s nimi veľa  zábavy.

Tréning na bicykli, primeranosť, kvalita

Na dlhšiu jazdu na bicykli sa však treba pripraviť. To znamená  zopár týždňov pred dovolenkou si vyjsť aspoň dvakrát týždenne hodinku na bicykli . Nezačínajte s veľkými túrami, ale  radšej si trénujte kondíciu jazdou po najbližšom okolí.  Nechcite pritom dosiahnuť rekord v rýchlosti, dĺžke a náročnosti jazdy.  Pomalším  tempom a kratšími úsekmi  urobíte viac pre svoju kondíciu,  krvný obeh  a spálite viac kalórií ako  keď sa strháte do absolútneho vyčerpania.

na bicykli

Vyberáme  bicykel

Podľa účelu

Ak ste sa rozhodli pre kúpu nového bicykla,  treba si najprv povedať, na čo ho chcete používať a kde s ním budeme jazdiť.  Pre rovný  terén napríklad potrebujete bicykel s väčším priemerom kolies, viacerými prevodmi, užšími gumami a s jemnejším dezénom.

Horský bicykel

Ak sa  chystáte do Tatier či na Babu, skrátka na jazdu po vrchoch a kopcoch, potrebujete horský bicykel. Je vhodný na jazdu v ťažkom horskom teréne, po  skalách, na blate či piesku. Má menšie kolesá a široké plášte s hrubším dezénom s drapákmi.  Oproti bežnému bicyklu musí mať čo najviac prevodov, minimálne aspoň osemnásť, kvalitnejší tátoš ich má až okolo dvadsaťštyri.  Medzi horské bicykle sa zaraďujú aj  takzvané ATB bicykle, ktoré majú úpravu vhodnú aj do mesta. Majú rovnaký priemer kolies – 26 palcov, ale na nich majú blatníky,  jemnejší dezén na gumách a  svetlá, čiže celú výbavu predpísanú na jazdenie na verejných komunikáciách. Na toto si treba dávať pozor najmä v krajinách EÚ, kde sa tieto veci veľmi prísne sledujú a pokutujú. S takto upraveným horským  bicyklom  môžete ísť aj na turistiku, znesie tiež kopce, ale nie ťažký terén. Hoci sa vyrábajú dámske aj pánske bicykle, na turistiku odborník radí používať aj ženám pánsky bicykel, ktorý je stabilnejší a pevnejší, pretože má uzavretý, pevnejší rám.

Crossový bicykel

Na jazdu po rovine, po ceste či po hrádzi a na dlhšie trate je najvhodnejší takzvaný. crossový bicykel. Má väčšie kolesá s priemerom 28 palcov a užšie plášte, aby pri jazde vznikal čo najmenší odpor.  Mal by mať odľahčenú kostru a  odpružené vidly.

Športový bicykel

Športový bicykel s veľmi úzkymi pneumatikami si vyberte  aj na rýchlu jazdu s vetrom opreteky a na náročné športové výkony a na dlhé trasy.

Trekkingový bicykel

Ak plánujete jazdiť väčšinou pomalšie a pohodlnejšie, v obci a v meste, zvoľte si trekkingový bicykel.  Je to  vlastne prechodný typ medzi cestným a terénnym bicyklom, čiže  akoby crossový bicykel, no s pridaným predpísaným výstrojom na jazdu v meste na verejných komunikáciách.

Podľa veľkosti

Treba si dať pozor aj na vhodnú veľkosť bicykla.  Správna výška  u žien je vtedy, keď  pri sedení dosiahnete špičkami na zem.  Žena vysoká 160 – 165 cm by mala mať minimálne 18 palcovú kostru. U mužov sa správna výška meria tak, že pri státí musí byť vzdialenosť od stredovej tyče 2 cm. Pri dlhších jazdách je dôležitá  aj šírka riadidiel. Ak sú  príliš úzke, máte stále  stlačený hrudný kôš a sťažené dýchanie,  ak sú príliš široké, namáhate zasa príliš ramenné svaly.  Správnu šírku  si vypočítate podľa šírky chrbta plus 10 centimetrov.

Mohlo by vás zaujímať

cyklotrasy v Európe

5 tipov na najkrajšie cyklotrasy v Európe

Každá krajina má čo ponúknuť. Síce v súčasnosti nemôžeme cestovať do zahraničia, ale v plánovaní máme voľnú ruku. Čo tak spoznať vysnívanú destináciu na dvoch kolesách? Bicykel… Čítaj ďaľej

Podľa ceny

Veľa o kvalite bicykla naznačí aj  jeho cena. Spoľahlivejšie sú vždy bicykle osvedčených značiek a vo vyššej cenovej skupine. Lacný bicykel takmer vždy predstavuje riziko, že je vyrobený nekvalitne, z podradných materiálov, a tým poskytuje aj menší komfort a bezpečnosť.  

Drahší bicykel je vyrobený  z kvalitnejšieho materiálu a má prinajmenšom chróm – molybdénový rám  a  vyše dvadsať prevodov.

Na turistické jazdenie sú vhodné  bicykle už na začiatku strednej triedy, ktorá sa medzi odborníkmi označuje ako Altus atera.  Ide o to, aby bol rám dostatočne spoľahlivý, pevný a ľahký. Dobré je mať aj teleskopické odpružené vidlice. Samozrejme, že bicykel  by mal mať viacero prevodov. Pre turistiku vyhovuje  21 – 24 prevodov, čo dnes majú už všetky bicykle strednej triedy.

Nezabudnite ani na dobré brzdy.  Bicykle strednej triedy majú  kvalitné takzvané v – brakeové brzdy.

Dôležitý je aj výber správneho sedadla. Tí, čo majú vyšportovaný, vytrénovaný zadoček si môžu dovoliť úzke sedadlo, ostatní by mali pred eleganciou uprednostniť pohodlnejšie širšie a mäkšie sedadielko. Bicykel by sme mali vždy kupovať  u odborníkov a najlepšie v takom obchode, kde vám zabezpečia aj servis.

Nezabudnite na nutnú výbavu

Na cestu sa nikdy nevyberte bez najnutnejšej výbavy.  Patrí do nej pumpa, lepiaca súprava, prípadne rezervná duša,  montážne páčky a kľúče. Praktické je mať nosič na bicykel, kde si všetky potrené veci uložíte. Ak plánujete chodiť na výlety s malým dieťaťom,  potrebujete aj dostatočne pevnú a bezpečnú detskú sedačku, vhodnejšia je umiestnená vzadu. Na turistike oceníte i tachometer a nezabudnite na mobilný telefón.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach