10 dôvodov, prečo schudnúť

Možno sa vám zdá, že nejaké to kilo navyše nie je až také hrozné. Napokon, veľa sa skryje pod šaty a aj tak sa hovorí, že ženu má byť „za čo chytiť“ a nemá byť vychudnutá ako špajľa. Nemusíte byť práve chudá, ale ak nosíte na sebe viac kíl, ako treba, skôr či neskôr rátajte s komplikáciami. Ako zistíte, že by ste mali začať chudnúť?

prečo schudnúť1. Máte bolesti kĺbov – pohybový aparát veľmi trpí nadváhou a obezitou. Čím viac nadbytočných kíl, tým väčšie ťažkosti. Trpieť budú hlavne kolená a bedrové kĺby, určite sa však ozve aj preťažený chrbát. Bedrá a kolená bývajú postihnuté artrózou, čo sa týka chrbtice, často je deformovaná tým, že ju ťahá brucho. To samozrejme značne zhoršuje bolesti chrbta. Napokon, obezita môže deformovať i kosti a kĺby. Poškodenie kĺbov z nadváhy je nevratné, ale prevencia je v tomto ohľade aj tak účinná.

2. Máte ťažkosti s dýchaním – pretože podkožný tuk tlačí na pľúca, mávajú obézni ľudia problémy s dychom. Dochádza k tzv. hypoventilácii, teda plytkému dýchaniu. Následkom toho bývajú obézni ľudia ospalí. A nielen to. Každé zbytočné kilo komplikuje i bežný pohyb. Nie je preto výnimkou, že obézni ľudia sa zadýchajú i pri obyčajnej chôdzi, nie to ešte do schodov alebo pri športe.

3. Zle spíte – nekvalitný spánok súvisí s dychovými ťažkosťami. Ľudia s nadváhou často trpia tzv. syndrómom spánkového apnoe – teda akýmisi výpadkami dychu. Spánok im tak neprinesie úľavu od únavy. A dlhodobá únava samozrejme znižuje kvalitu života.

4. Máte zlé trávenie – tráviaci systém obézneho človeka trpí. Ľudí s nadváhou nielenže častejšie páli záha, ale viac sa u nich objavujú aj zápchy, plynatosť a v horších prípadoch stukovenie pečene a zápaly žlčníka. Obezita je i hlavným rizikovým faktorom pri najobávanejšom ochorení, a to je rakovina. Zhubné nádory hrubého čreva dokázateľne súvisia s obezitou, odborníci však upozorňujú na to, že i ďalšie druhy zhubného bujnenia sú pravdepodobnejšie, ak trpíte nadváhou.prečo schudnúť

5. Máte kožné problémy – vrstvy tuku zaťažujú i pokožku. Častejšie sa objavuje celulitída a strie, teda jazvičky od prílišného napínania kože. Horšie sú však zapareniny, ekzémy, plesne a tiež hormonálne zmeny, ktoré majú za následok napríklad tzv. hirsutizmus, teda nadmerné ochlpenie.

6. Máte ťažkosti so srdcom – obezita je pre srdce a cievy priam vražedná. Pod vplyvom zlej a na cholesterol bohatej stravy dochádza k zúženiu ciev a vzniku ischemickej choroby srdca. Samozrejme, zvyšuje sa riziko infarktu, ale tiež mozgových príhod. Problémom sú však aj poruchy srdcového rytmu, riziko embólií a pravdaže i vysokého tlaku. A to stále nie je všetko. Obézni ľudia totiž mávajú oveľa častejšie kŕčové žily a v súvislosti s nimi sú ohrození trombózou.prečo schudnúť

7. Nemôžete otehotnieť – obezita ničí sny o bábätku. Ženy s obezitou nielenže nemôžu otehotnieť, ale i priebeh tehotenstva je komplikovanejší a často sprevádzaný ťažkosťami, ako je vysoký tlak, diabetes a vo finále i ťažký pôrod.

8. Často bývate smädní – obézni ľudia patria k ohrozeným i z hľadiska cukrovky. Pokiaľ mávate často smäd, nezaškodí navštíviť lekára a dať si urobiť testy. Pozor tiež na tzv. metabolický syndróm – tak sa volá súbor ťažkostí, ktoré postupne vedú k závažným ochoreniam. K metabolickému syndrómu odborníci zaraďujú takmer sto rôznych javov, okrem iného napríklad vysoký tlak, odolnosť proti inzulínu, nízky „dobrý“ cholesterol a podobne.prečo schudnúť

9. Mávate zlú náladu – nebudeme hneď hovoriť o depresiách, ale môžu sa objaviť aj tie. Faktom však je, že obézni ľudia nemusia byť veselší než tí štíhli, hoci sa to hovorí. Naopak. Obezita stále vedie k určitému druhu diskriminácie a môže ľuďom s nadváhou spôsobovať psychické a spoločenské problémy. Aj keď napríklad pri hľadaní práce je zákonom zakázané diskriminovať človeka pre jeho váhu, potichu sa to deje. A to na psychike nikomu nepridá.

10. Hanbíte sa – a zase tá psychika. Čím viac kíl, tým horšie sa zháňa oblečenie, nie to ešte pekné. Prejsť sa po kúpalisku je tiež náročnejšie, pretože sa vždy nájde aspoň jeden pohŕdavý pohľad. Obezita jednoducho nie je ani zdravá, ani pekná. A hanba vás môže stretnúť aj u lekára. I jednoduché vyšetrenia sú pri obezite komplikované a lekári môžu mať dokonca ťažkosti i s diagnózou a následnou liečbou. Verte či nie, ale ak začnete chudnúť, skutočne tým sami sebe prospejete po všetkých stránkach.

-mfs-