Aj muži majú svoju osteoporózu…

Osteoporóza je známa ako ženská choroba. Skutočne, takmer 80 percent pacientov sú ženy. Týmto chorobným ubúdaním kostnej hmoty však trpia aj muži.  Práve mužom a ich ochoreniu je venovaný tohtoročný Svetový deň osteoporózy.

 muzi

Každý rok 20.októbra sa koná Svetový deň osteoporózy. Týmto dňom sa začína celoročná kampaň venovaná prevencii, diagnostike a liečbe osteoporózy a ďalších metabolických ochorení kostí. Zahŕňa kampane národných spoločností pre boj s osteoporózou s aktivitami vo viac ako 90 krajinách sveta. Svetový deň osteoporózy existuje od roku 1996, od roku 1999 sa vždy zameriava na konkrétnu problematiku. Tento rok sú to práve mužskí pacienti a „ich“ osteoporóza.

Celosvetové údaje hovoria jasnou rečou: jeden z piatich mužov po 50-ke utrpí osteoporotickú zlomeninu a až tretina zlomenín bedrového kĺbu vo svete sa vyskytuje práve u mužov.

V mladosti majú muži zvyčajne viac kostnej hmoty ako ženy. Po 30–ke však množstvo kostnej hmoty začne klesať rýchlejšie, než nové kostné tkanivo pribúda. Muži v päťdesiatke netrpia takým rýchlym úbytkom kostnej hmoty ako ženy po menopauze. V mužskom organizme hrá dôležitú úlohu pre udržiavanie hustoty kostnej hmoty pohlavný hormón testosterón, no keďže u mužov sa vekom znižuje jeho hladina postupne a nie tak náhle, ako hormóny u žien po menopauze, trápi osteoporóza mužov až v podstatne vyššom veku než ženy. Väčšine mužov začína hroziť až po 70. roku života. Prvý vrchol výskytu zlomenín u mužov následkom osteoporózy je však už pred 40. rokom života, pričom najčastejšie je dôvodom sekundárna osteoporóza. Druhý vrchol výskytu zlomenín je vo veku nad 60 rokov a najčastejšou príčinou je primárna osteoporóza.

Sekundárna osteoporóza je spôsobená známym alebo aj neznámym (asymptomatickým) ochorením, alebo dlhodobou liečbou, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje kostný metabolizmus. U viacerých pacientov je príčina sekundárnej osteoporózy multifaktoriálna. Pri osteoporóze u mužov je potrebné dôkladné  prešetrenie jej príčiny (50 – 70 percent osteoporózy u mužov tvorí práve sekundárna osteoporóza). U mužov je potrebné myslieť na osteoporózu najmä u fajčiarov, pravidelných konzumentov alkoholu, pri niektorých chronických ochoreniach, napr. pri zápalových ochoreniach čriev, chronických ochoreniach pečene, obličiek, pri chronických reumatických ochoreniach, pri niektorých ochoreniach žliaz s vnútorným vylučovaním a pri užívaní niektorých liekov, napr. tzv. kortikoidov (pri astme, neurologických či kožných ochoreniach). Práve títo pacienti by mali byť preventívne včas vyšetrení. Denzitometrické vyšetrenie je však vhodné u každého muža nad 70 rokov.

Prevenciou ochorenia je pravidelný pohyb, skoncovanie so škodlivým fajčením a nadmernou konzumáciou alkoholu a správna strava s dostatkom vápnika, vitamínov a minerálov. Po prípadnom diagnostikovaní osteoporózy je nutné pravidelne užívať lieky: monoklonálna protilátka denosumab  a zoledronát patriaci k  bisfosfonátom sú indikované aj na mužskú osteoporózu. Ozajstní muži budujú svoju silu zvnútra. Posilňovať je totiž možné nielen svaly, ale aj kosti a mužská sila má základ práve v pevnej, zdravej kostre.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach