Aktívna po celý rok!

Pohodlný spôsob života, na ktorý sa ľahko zvyká, so sebou prináša rôzne zdravotné komplikácie a práve začínajúci rok je dobrým obdobím na zmenu. Fyzická aktivita prináša nielen úľavu pre telo; motiváciou je aj to, že sa cítime mladšie. A ktorá zo žien po tom netúži? Naše tipy vám dodajú odvahu začať byť aktívnou a postupne zmeniť životný štýl.

Aktívna

Pomôže pravidelné cvičenie

Je všeobecne známe, že pravidelné cvičenie a pohyb posilňujú srdce, budujú imunitu, svalovú hmotu a odbúravajú psychickú vyčerpanosť. To všetko sú určite dôvody, pre ktoré sa oplatí začať byť aktívnou.

Ideálny spôsob, ako dopriať telu zdravý pohyb, zlepšiť náladu a nezruinovať rodinný rozpočet, je chôdza. Je to najprirodzenejší spôsob pohybu a výborný prostriedok proti starnutiu. Okysličuje pokožku, ktorá zostáva svieža, lesklá a napnutá.

Pomôžu aj malé zmeny – zabudnúť na výťah a vyjsť po schodoch, ráno sa  prejsť na vzdialenejšiu autobusovú zastávku, prípadne pri návrate domov vystúpiť o niekoľko zastávok skôr, rozhýbať telo a prevetrať myšlienky po odchode z práce. Ak používate auto, zaparkujte ďalej od domu a prejdite sa.

Aktívna

Keď chcete schudnúť, ideálna je pravidelná rýchla chôdza. Čoraz populárnejšia je tiež “severská chôdza” – nordic walking, teda chôdza s palicami. Pri tejto aktivite sa časť námahy (20 až 30 %) pri chôdzi prenáša na hornú časť tela. Chodiť sa dá v akomkoľvek počasí.

Pohyb na čerstvom vzduchu, ideálne v prírode, zabezpečí relax a nabije vás energiou a dobrou náladou. Ak sa k tomu pridá pravidelnosť, dostaví sa aj pocit spokojnosti a hrdosti.

Aj doma môžete vyskúšať cvičenie, pri ktorom si môžete vylepšiť nielen postavu, ale najmä svoje celkové fyzické a psychické zdravie. Na to, aby bolo cvičenie účinné, musí byť v prvom rade pravidelné, vykonané kvalitne a v dostatočnom trvaní. “Aby cvičenie zaujalo a motivovalo, malo by byť prispôsobené nielen problémovým partiám, ale najmä fyzickým schopnostiam. To znamená, že cvičiť môže takmer každý, kto sa chce cítiť aktívny a zdravý po celý rok,” hovorí Oľga Červenková, fyzioterapeut a špecialista v oblasti zdravého životného štýlu zo Slimline Studia. Samotným cvičením bez úpravy jedálnička s obmedzením tukov je však chudnutie takmer nemožné. Základom úspechu je zo 60 % zmena v stravovaní a zo 40 % pravidelný pohyb.

Sviečka skrčmo (priamy brušný sval)

Základná poloha je na chrbte,  ruky sú v tyl, hlava je zdvihnutá nad podložku, pohľad očí smeruje na kolená, lakte tlačíme od seba. Nohy sú zdvihnuté čo najvyššie do 90° uhla.

Aktívna

Pohyb vykonávame súčasne priťahovaním kolien k trupu a hrudníka ku kolenám, pričom lakte sklápame ku kolenám.

 Aktívna

 

Save

Save

Save