Cvičiť pri prechladnutí alebo nie?

Pravidelne cvičíte, cítite sa skvele, keď tu vás zrazu nepríjemne prekvapí prechladnutie, chrípka či nejaká viróza? Viete, kedy by ste rozhodne nemali ísť do posilňovne a kedy si môžete dovoliť pokračovať vo vašom cvičebnom režime, i keď trosku zmierniť tempo?

cvičiť pri prechladnutí
https://www.shutterstock.com

Bolesti hrdla, kýchanie, kašeľ, nádcha väčšinu z nás neobídu žiadnu jeseň či zimu. Priemerný dospelý trpí prechladnutím dva- až trikrát ročne. Ak napriek prechladnutiu nechceme vynechať dobre rozbehnutú cvičebnú rutinu, mali by sme sa najskôr zamyslieť. Chorí v posilňovni sú dvojnásobnou hrozbou. Okrem toho, že môžeme mať virózu, ktorou ľahko nakazíme ostatných cvičiacich, môžeme ublížiť aj sami sebe.

Kedy môžeme cvičiť, ale treba zmierniť intenzitu?

Športoví lekári radia spôsob, ako jednoducho zistíme, či je pre nás návšteva posilňovne vhodná alebo nie. Cvičiť pri prechladnutí  je podľa nich do istej miery možné, ak cítime príznaky nad krkom. Teda v prípade, že kýchame, máme upchatý nos, mierne bolesti v krku môžeme pokračovať v cvičení, ale rozhodne je treba zmierniť aktivitu oproti zvyčajnému tréningu.

Cítime sa na to?

Samozrejme, záleží od toho, či sa cítime na cvičenie, či máme dostatok energie alebo nás prechladnutie „odrovnalo“ a potrebujeme byť v posteli, v teple. Pomôcť si môžeme prípravkom na zmiernenie príznakov. Nezabudnime na hygienu, utierajme po sebe vybavenie posilňovne a ak nás núti kýchať, kýchajme do látky – do mikiny, do rukáva či utierky, aby sme zmiernili riziko šírenia prípadných baktérií či vírusov.

Mohlo by vás zaujímať

No url provided!

Ak počas cvičenia začneme pociťovať zhoršenie stavu, znížme intenzitu alebo čo najskôr ukončime cvičenie, aby sme svoju chorobu nezhoršili. Po vyliečení sa postupne vrátime do zvyčajného cvičebného režimu, ale intenzívne cvičenie pri chorobe, hoci je to len bežné prechladnutie môže potlačiť imunitný systém a spomaliť zotavenie.

Kedy necvičiť

Ak máme príznaky ochorenia nižšie ako krk, teda trápi nás kašeľ, dýchavičnosť, tlak na hrudi, nevoľnosť, vracanie, hnačka, horúčka či bolesti svalov a kĺbov, necvičme. Tieto stavy môžu poukazovať na závažnejšiu infekciu. Najskôr sa teda dôsledne vykurírujme, až potom cvičme. Inak si môžeme nielen zhoršiť stav, ale privodiť aj vážne komplikácie.  

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach