SPÄŤ
Pohyb

Hormonálna yoga – vyskúšajte ju!

Od: Henrieta Karabova 12.3.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Joga je dnes aj u nás veľmi populárnou aktivitou – cvičí sa power joga, hatha joga, gravid joga, vinyasa joga či wellness joga. Ale štýlov jogy je ešte oveľa viac…

Môžete sa tiež stretnúť s hormonálnou jogou

Ide o zvláštnu metódu určenú špeciálne pre ženy v období menopauzy, ktorej autorkou je Brazílčanka Dinah Rodriguesová. Zmeny v hladinách hormónov najmä v období menopauzy môžu mať významný dosah na vaše rozpoloženie a pohodu. Hlavným cieľom tohto cvičenia je odstránenie nepríjemných symptómov prechodu, ale aj ich prevencia – okrem posilnenia svalov, zlepšenia nálady, zníženia stresu, depresívnych nálad a porúch spánku ovplyvňuje cvičenie aj hladinu hormónov v tele. „V tomto programe sa využívajú prvky z rôznych smerov jogy, ktoré cielene pôsobia na stimuláciu vaječníkov, štítnej žľazy, hypofýzy a nadobličiek, a tak sa reaktivizuje tvorba telu vlastných hormónov. A vyššia hormonálna hladina znamená cítiť sa mladšie a oveľa lepšie. Ženy, ktoré začlenili tieto cvičenia medzi svoje každodenné aktivity, sa cítia oveľa vyrovnanejšie a radostnejšie,“ vysvetľuje Dinah Rodriguesová.

Zvláštnosťou tohto programu je veľmi rýchle a hlasné dýchanie – nazýva sa bhastrika. Pri nádychu sa pupok pohybuje smerom von a pri prudkom výdychu sa vzduch silno vypudí nosom, pričom sa pupok vťahuje dovnútra. Toto dýchanie pôsobí ako masáž na vnútorné orgány a aktivizuje vlastnú energiu.

Z tejto metódy vychádzajú nasledujúce zjednodušené a upravené cviky:

Sed roznožný s miernym predklonom

Sadnite si na zem rozkročmo na jogínsku podložku. Aby ste nehrbili chrbát, môžete si bedrovú chrbticu podporiť zloženou dekou či malým vankúšikom alebo sa oprite o stenu. Je dôležité, aby horná polovica tela nebola nahrbená a plecia zostali zvesené a uvoľnené. Ruky položte na zem vedľa tela. Pri výdychu sa mierne predkloňte. Hlava je v predĺžení chrbtice, prsty na nohách smerujú nahor. Teraz niekoľkokrát vykonajte hlboký, uvoľnený nádych a výdych – bhastriku.

Hormonálna yoga

Výsledok: Získate novú energiu, uvoľníte si panvu a posilníte chrbát.

Sed s otočením

Sadnite si vzpriamene na podložku, nohy položte pred seba a natiahnite ich. Pokrčte pravú nohu a oprite ju o chodidlo. Ľavá noha by mala zostať prepnutá s kolenom čo najbližšie k zemi a prsty smerujú nahor. Teraz hornú polovicu tela natočte doprava (akoby do vývrtky), a ľavý lakeť oprite o vonkajšiu stranu pravého stehna. Predlaktie a dlaň pravej ruky smerujú hore ku stropu, plecia zatiahnuté, a pohľad smeruje nabok cez plece. Aj pri tomto cviku myslite na správne dýchanie – bhastriku. Udržte túto pozíciu niekoľko minút, potom opakujte to isté na druhú stranu.

Hormonálna yoga
Výsledok: Uvoľníte si a pretiahnete hrudný kôš a bedrá. Tiež tým jemne masírujete orgány brušnej dutiny.

Pozícia bojovníka II.

Postavte sa na zem, rozkročte sa na šírku bokov. Pokrčte jednu nohu tak, aby bola v pravom uhle k podlahe, koleno však nevtáčajte dovnútra. Druhú nohu nechajte natiahnutú, špička chodidla smeruje vpred. Ruky sú upažené rovnobežne s podlahou. Dbajte, aby ste nemali ohnuté zápästia. Horná polovica tela je v rovine a stehná vytáčajte smerom von tak, aby bedrá boli v miernom pretiahnutí. V tejto pozícii myslite na to, že „hrdý bojovník“ vždy hľadí do diaľky za pažou. Vydržte v tejto pozícii približne 20 sekúnd, potom opakujte to isté na druhú stranu.

Hormonálna yoga

Výsledok: Dodáte si tým novú energiu, posilníte chrbtové svaly, zmiernite stres.

Hormonálna yogaStrom

Postavte sa s nohami rozkročenými na šírku bokov. Pravou rukou uchopte členok a chodidlo zaprite o vnútornú stranu druhého stehna. Prsty smerujú k zemi. Nájdite rovnovážnu pozíciu a spojte dlane pred hrudníkom. Stojte rovno a nehrbte plecia! Vykonajte 7 bhastrík a potom opakujte to isté na druhú stranu.

 

Výsledok: Natrénujete si rovnováhu, zlepšíte sústredenosť a celkovú vyrovnanosť.

 

Motýlik

Chrbát, prípadne aj hlavu si podložte vankúšikom. Krížová kosť je mierne zdvihnutá. Nohy pokrčte, položte ich chodidlami k sebe a stehná tlačte čo najnižšie k zemi. Ruky a predlaktia položte voľne na podlahu. Vykonajte 7x bhastriku, pri každom výdychu sa pokúste pretlačiť stehná nižšie k zemi, tým si pretiahnete oblasť okolo vaječníkov.

Hormonálna yoga

Účinok: Získate novú energiu, otvorenie bedier, uvoľníte stuhnutosť v spodnej časti brucha.

womangalérie VŠETKY