Keď chudne muž a keď chudne žena…

Zdá sa vám svet nespravodlivý?

Pravdepodobne vás nepotešíme. Pokiaľ sa totiž chystáte chudnúť s partnerom, asi mu to pôjde lepšie…

Ako chudne žena?

Ženy chudnú takmer nonstop. Môže za to predovšetkým všadeprítomný kult „štíhlej krásy“. „Ženy sú odmalička pod mediálnou masážou mať krásny a štíhly až anorektický zovňajšok. Začnú tomuto trendu podliehať a z pohľadu teenagera bývajú najsprávnejšie riešenia tie najrýchlejšie – takže vyskúšajú niečo ako hladovku. Tá zaberie, kilá zmiznú rýchlosťou blesku, ale rovnako rýchlo sa onedlho objavia, niekedy i zopár kíl navyše. Nastupuje znova krutá diéta. Ktorá žena by toto nepoznala? Trvalý výsledok je však len jediný – zlenivenie metabolizmu, teda to, že v budúcnosti si vystačíme s oveľa menším množstvom energie. Telo zostáva v strehu a pamätá si,“ vysvetľuje obezitologička Dita Pichlerová, prečo drvivá väčšina žien neustále skúša akúkoľvek cestu ako schudnúť. Jej vysvetlenie však zrejme môže osvetliť aj to, prečo je chudnutie žien veľmi často neúspešné alebo prinajmenšom veľmi náročné. Telo „zhumpľované“ neustálymi diétami, niektorými naozaj drastickými, sa totiž svojich kíl nechce ľahko vzdať.

Mám na niečo chuť!

Niežeby muža netrápili maškrtné chúťky – tajne zjedená manželkina čokoláda asi nebude vôbec vzácna, no muži majú chute skôr na to, aby sa odmenili a jedlo si užili. Ženy majú v maškrtách spojenca a barličku pre chvíle stresu alebo silnejších emócií, a to v negatívnych i pozitívnych. Nie je tajomstvom, že liečba obezity sa začína „od hlavy“, teda od štúdia zvykov, pocitov, psychických stavov. Jedlo je univerzálne riešenie a vlastne i najlepší priateľ, pretože bez rečí a rýchlo pomôže. A zvyk je železná košeľa. Ak ste zvyknutí zahnať stres z práce, hádky alebo hocičoho iného čokoládou, chlebíčkom či balíčkom sušienok, čaká vás dlhá cesta. 

Sama nechcem

Ďalšou prekážkou pre ženy môže byť to, že nerady zostávajú s ťažkosťami samy. Radšej by chudli s kamarátkou alebo nejakým spojencom. Na tom nie je nič zlé, ak sa im niekoho takého podarí nájsť. Veľa žien však zostáva so svojou snahou samotných, a potom je to pre ne oveľa ťažšie. „Ženy potrebujú spolutrpiteľa, povedomie spoločného problému, s kamarátkou alebo v skupinke všetko prebrať, posťažovať sa,“ vysvetľuje doktorka Pichlerová. V súčasnosti existují webové chaty, na ktorých sa ženy môžu porozprávať, zdieľať spolu trampoty, úspechy či neúspechy a navzájom si radiť. Zaujímavé sú aj redukčno-rekondičné pobyty, ktoré usporiadavajú cestovné kancelárie v spolupráci s centrami redukcie a prevencie nadváhy. Ženy sa na nich naučia správnej výžive a zažijú názornú ukážku vzorového redukčného režimu.

Uverím hocičomu

„Ženy väčšinou uvítajú každú pomocnú ruku, každú ponúknutú ,barličku´ a na každej kontrole mi predložia desiatky dôvodov, prečo im chudnutie nejde a kto a čo za to môže. Z toho vyplýva i jasná prevaha žien v predajniach zdravej výživy a prípravkov na chudnutie a obľuba konzumácie ,slim kokteilov´ u žien,“ dopĺňa doktorka Pichlerová. Možno sa dá doložiť len to, že ženy majú sklon uveriť takmer čomukoľvek, čo im sľubuje vynikajúcu postavu, pokiaľ možno okamžite. Tak zbytočne dávajú možnosť zarobiť výrobcom špeciálnych náušníc, prístrojov, ktoré „schudnú za vás“, extraktov z hocičoho a ďalších výrobkov, ktoré umožnia schudnúť iba ak ich úsporám. Jedinou správnou investíciou je totiž nákup zdravého jedla a kvalitného športového vybavenia.

Ako chudnú muži?

A toto je tá zlá správa pre nás ženy – muži chudnú ľahšie. Nie že by mali v genetickej výbave automaticky superrýchle spaľovanie, ide skôr o ich prístup k celému „projektu“. „Z mojej praxe obezitológa sa zdá, že ,ľahšie‘ chudnú muži. Mohlo by to byť dané tým, že keď sa muž raz pre niečo pevne rozhodne, máločo ho od toho odradí, urputne bojuje sám so sebou a nehľadá nijaké výhovorky, prečo sa to nedá. U mužov sa stretávam aj s odmietaním lieku na chudnutie alebo chirurgického riešenia obezity, pretože, to musím zvládnuť sám, pani doktorka‘,“ popisuje lekárka Pichlerová, prečo majú muži väčšiu šancu na úspech. Muži totiž väčšinou neskúšajú všetky tie zaručené diéty, ale rozhodnú sa iba pre jednu, zato však pevne. Vďaka tomu si neničia telo a nenútia ho prechádzať na úsporný režim.

Diéta, alebo šport?

Podľa niektorých odborníkov je tajomstvo diétnych úspechov mužov možno skryté i v tom, že muž si v súvislosti s chudnutím vybaví skôr pohyb než držanie diéty. Majú teda tendenciu nadeliť si najmä športové aktivity. Spôsob, akým muži i ženy kilá naberú, je de facto rovnaký, spôsob ich likvidácie sa však líši, pretože ženy naopak ako prvé siahnu po obmedzení jedálnička.

Kilá navyše sú mužné…

Čo si budeme nahovárať – muži to majú oveľa jednoduchšie i čo sa týka vzhľadu. Zatiaľ čo ženy musia čeliť diktátu štíhlych modeliek, u muža sa prihliada najmä na to, či „má ramená“. „Kult muža je skôr silný, svalnatý, mužný a nejaké to kilo navyše mu pridá väčšmi na vážnosti a veľkosti, než by mu škodilo. Často sa tiež stretávam napodiv s názorom aj mladých žien, že muži s bruškom sa im zdajú príťažlivejší (budú lepší, citlivejší, domáckejší, postarajú sa o mňa…). Takže muž si väčšinu svojho života spokojne tlstne a k akcii ho donútia skôr zdravotné komplikácie než túžba po menšej konfekčnej veľkosti,“ opäť vysvetľuje doktorka Pichlerová. Práve zdravotné ťažkosti však nemusia dať na seba dlho čakať, pretože mužom sa tuk ukladá predovšetkým v oblasti brucha a „obaľuje“ orgány. Pokým „ženský zadok“ je problém čisto estetický, s rastúcim bruchom rastie i riziko veľmi vážnych zdravotných komplikácií. No ale tie potom fungujú ako vynikajúca motivácia.

Zvládnem to sám

Ženy potrebujú problémy i radosti s niekým zdieľať, muži si ich radšej riešia sami. To neplatí iba v práci či v osobnom živote, ale aj pri zhadzovaní nadváhy. Nechcú sa nikomu zverovať a asi ich nenachytáte pri družnej výmene diétnych receptov. Pretože samota im vyhovuje, samozrejme lepšie než ženy zvládajú situáciu, keď si musia s chudnutím poradiť sami.

Jablká a hrušky

Lekári rozdeľujú obezitu na androidnú a gynoidnú. Teda obezitu typu jablko a typu hruška. Obezita typu jablko znamená, že tuk sa ukladá hlavne v oblasti brucha, u obezity typu hruška sa zasa ukladá najmä na zadku, bokoch a stehnách. Na androidnú obezitu čiže typ jablko častejšie trpia muži a je to najnebezpečnejší typ. Prináša riziká ochorenia na cukrovku, choroby srdca, vysoký tlak a dokonca i na nádory. Podľa niektorých odborníkov sa však tuku v oblasti brucha dá ľahšie zbaviť. Hruškovitý typ obezity trápi častejšie ženy a ide väčšmi o kozmetický problém. I ten so sebou môže prinášať nepríjemné ťažkosti. „Možno hovoriť skôr o mechanických komplikáciách, ako sú bolesti v chrbte, artróza, úrazy, opuchy, dýchavičnosť, potenie, zaparenie, kŕčové žily a podobne,“ poznamenáva doktorka Pichlerová a dodáva: „Riziko metabolických komplikácií je úmerné obvodu pása – kritická hranica u mužov je nad 102 cm a u žien nad 88 cm!“

mfs