Najlepšie cvičenie na svete? Chôdza!

Teraz sa už nemáme na čo vyhovárať! Nielenže na chudnutie nie je potrebné intenzívne cvičenie, ale našu postavu i zdravie vyformuje obyčajná chôdza. Ak ju skombinujeme s behom a chodíme viac ako 2 kilometre pešo každý deň, výsledky budú čoskoro vidno.

chôdza

Približne 10 000 ľudí si každý mesiac zadá do vyhľadávača termín: dá sa schudnúť chôdzou? Odpoveď je áno! Pri chôdzi pracujeme so svalmi celého tela, cítime sa príjemne a navyše je úplne zadarmo a pomôže nám dopraviť sa na potrebné miesto. Nechajme preto z času na čas auto doma a prejdime sa.

Skvelá na spaľovanie tukov

Ešte pozitívnejším faktom je, že vďaka pravidelnej chôdzi môžeme odbúrať veľké množstvo telesného tuku, pomáha ho totiž spaľovať. Pri rýchlej chôdzi dosiahneme presne frekvenciu srdca, pri ktorej sa najlepšie spaľuje tuk. Navyše je to príjemný spôsob ako posilniť srdce a pľúca, zvýšiť svoju vytrvalosť a spevniť svaly nôh, stehien, zadočku, bruška.

Štúdia London School of Economics z roku 2015 ukázala, že ľudia, ktorí sa venovali pravidelnej rýchlej chôdzi dlhšie ako pol hodinu denne mali nižšie BMI a užší pás ako tí, ktorí cvičili iným spôsobom – posilňovali, hrali futbal alebo iné športy. Vedci považujú toto zistenie zaveľmi dôležité v čase, keď celosvetovo rastie počet obéznych nielen dospelákov, ale aj detí.

Problém obezity znásobuje nielen sedavé zamestnanie a koníčky, ale aj pocit, že všade musíme ísť autom. Z našich ulíc je veľmi často vidno, že aj deti rodičia do škôlok a škôl už len prakticky vozia, a to aj v prípade, že bývajú blízko. Problém je v tom, že deti dostanú zlé životné návyky už prakticky do vienka. Pritom, skutočne stačí pol hodina chôdze denne a urobíme pre svoje zdravie i postavu dosť.

Odborníci na obezitu odporúčajú 10 000 krokov denne nato, aby sme udržali svoju hmotnosť. Ak chceme stratiť hmotnosť, mali by sme denne urobiť 15 000 krokov a viac. Chôdza má aj ďalšie pozitívne vplyvy, dokonca ju nazývajú aj najlepším liekom. Prečo? Má väčší vplyv na riziko ochorení a rôzne zdravotné stavy, než na akýkoľvek iný ľahko dostupný liek. A čo viac, je zadarmo a nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky.

-sz-