Nedovoľte sviatočným kilám, aby sa na Vás lepili

A znova je tu ten čas! Sezóna sviatkov je už za dverami a všetci vieme čo to znamená – večierky, prázdniny a jedlo! Nanešťastie, aj keď sú tieto aktivity balzamom na dušu, udržať si pevnú vôľu zdravo sa stravovať a cvičiť nám určite nepomôžu. Často sa stáva, že počas sviatkov priberieme tak veľa, že si povieme, že nemá zmysel ich zhadzovať teraz a necháme to na obdobie po Novom toku, pričom pred ním ešte väčšmi popustíme uzdu našim chúťkam.

sviatočným kilám

Možno, že ste po celý rok na svojej životospráve pracovali tak veľa, že si myslíte, že teraz môžete nachvíľu povoliť. A možno ste ten typ človeka, ktorý si rok čo rok hovorí, že sa začne zdravšie stravovať 1. januára budúceho roka, no ale nikdy to nedodrží. Bez ohľadu na to, v ktorej skupine sa nachádzate Vy, predkladám Vám túto výzvu: Čo poviete na to, že by ste z týchto sviatkov, urobili najzdravšiu sezónu vo svojom živote? Môže sa to zdať ako príliš radikálna požiadavka práve počas sviatkov, ale čo ak by ste sa naozaj snažili dodržiavať zdravý životný štýl a neprejedali sa? Predstavte si ako fantasticky sa budete cítiť keď si udržíte svoju váhu aj po sviatkoch! Zatiaľ čo všetci ostatní budú čeliť príchodu 1.januára, pretože si počas sviatkov dopriali trošku príliš, Vy budete jednoducho len pokračovať vo svojom zdravom životnom štýle. No, nebolo by to super?

sviatočným kilámTakže ako sa môžete vyhnúť priberaniu počas sviatkov? Nebojte sa, nechystám sa Vám odporučiť, aby ste sa vyhli večierkom a zostali doma. Namiesto toho uvádzam zopár tipov, ktoré Vám pomôžu spraviť z tejto sviatočnej sezóny tú najzdravšiu!

Ako sa vyhnúť priberaniu cez sviatky? 9 fit, zábavných a slávnostných tipov!

Žiadne „šetrenie“ kalórií. Nehladujte počas dňa, len preto aby ste si mohli dovoliť niečo zjesť večer, keď pôjdete na večierok. Vzdať sa raňajok a obeda nie je najrozumnejšia cesta ako nepribrať. Práve naopak, ak budete čakať celý deň, aby ste sa  mohli najesť, tak je vysoko pravdepodobné, že toho  zjete dvakrát viac ako by ste zjedli za normálnych okolností. Navyše, budete trpieť nedostatkom cukru v krvi, energie a tiež sa nebudete vedieť sústrediť, čo z Vás určite neurobí príjemného hosťa.

Jedzte jedlá bohaté na proteíny, proteínové kokteily, vajíčka na tvrdo alebo si dajte za hrsť orechov pred tým ako vyrazíte na večierok. Ak prevezmete kontrolu nad svojim hladom vďaka zdravým jedlám, udrží Vás to plných a pomôže Vám to vyhnúť sa neskorému jedeniu veľkých porcií jedál.

Skúste prístup: „hýbať sa a stretávať sa“. Využite vianočné večierky ako príležitosť stretnúť sa so svojimi priateľmi. Stále sa hýbte a nikdy sa nezastavte na príliš dlho – a hlavne nie pri zemiakových lupienkoch a bufetových stoloch! Chodenie sa ráta ako pohybová aktivita, takže čím viac sa budete hýbať, tým lepšie.

Tancujte. Uvoľnite sa a nechajte tanec zbaviť Vás kalórií navyše. Bonusom je tiež, že čím viac času strávite tancovaním, tým menej času Vám zostane na jedenie – a počas toho sa zároveň odreagujte  a zabavíte s priateľmi.

Dodržiavajte svoje rituály. Neprestávajte cvičiť len preto, že sú prázdniny. Najlepšia vec, akú môžete urobiť je skúsiť dodržať svoj cvičebný plán bez prerušenia. Veľmi dobre viem, aké jednoduché je zabudnúť na svoje zdravé stravovacie návyky počas vianočných sviatkov, ale ak prinajmenšom neprestanete cvičiť, pomôže Vám to zabrániť prírastku na váhe.

Dávajte si pozor na to, čo pijete. Skúste sa vyhnúť nápojom, ktoré obsahujú veľa cukru. Je až neuveriteľné, koľko kalórií sa môže skrývať napríklad vo vianočnom punči, a je jedno či je s alkoholom alebo bez. Čistá voda je najlepšie riešenie na zahnanie smädu.

Využite voľnú chvíľku na rýchle cvičenie. Ak máte málo času, vyskúšajte rýchle – desaťminútové cvičenie ráno a potom ho zopakujte večer pred tým ako pôjdete spať. Jednoduché intervalové cvičenie Vám pomôže spáliť zopár kalórií a udržať Vás vo forme počas celých sviatkov.

Nenakupujte on-line. On-line nákupy a sedenie pred obrazovkou počítača Vám nepomôžu spáliť toľko kalórií ako skutočné nakupovanie. Chodenie po obchodoch, nosenie tašiek a škatúľ funguje ako cvičenie, tak poďme nakupovať!

Každá minúta sa počíta! Využite každú príležitosť ako urobiť každý deň počas sviatkov o trochu aktívnejší. Choďte po schodoch, zaparkujte na najvzdialenejšom parkovacom mieste pred obchodom, choďte sa prejsť von alebo skúste pravú snehovú guľovačku.

Začnite už dnes. Nečakajte na 1.január, aby ste začali so svojim tréningovým plánom. Čím skôr začnete s cvičením a zdravým stravovaním tým skôr dosiahnete svoje ciele. Máte pre seba snáď lepší vianočný darček?

-sc-