Telocvičňa namiesto ordinácie

Trpíte menštruačnými bolesťami, zaspávate až na úsvite, alebo máte sklony k parodontóze? Je to až neuveriteľné, ale na všetky tieto zdravotné problémy zaberá pravidelné cvičenie. Kto pravidelne chodí do telocvične, o to menej času strávi v čakárni u lekára! 

Telocvičňa

1. Sexuálny apetít

Neutrácajte za povzbudzujúce prostriedky a radšej si domov zadovážte rotopéd. To sa oplatí viac, ako dokazuje nasledujúci pokus. Vedci nechali časť skupiny žien 20 minút bicyklovať a potom všetkým pustili erotický film. Výsledok? Tie ženy, ktoré mali za sebou dvadsaťminútovku v sedle, zažili o 20 % silnejšie vzrušenie než ostatné.

2. Namiesto tabletiek na spanie

Počítate večer ovečky donekonečna, a aj tak vám stále v hlave víria neodbytné myšlienky? Nemusíte hneď zháňať prípravky na spanie, možno postačí len trochu pohnúť telom. Vďaka cvičeniu môžete získať skoro hodinu sladkého spánku denne navyše! Tridsať minút športovania štyrikrát do týždňa vám pomôže zaspať o 12 minút skôr a spať o 42 minút dlhšie, ako to potvrdilo niekoľko odborných štúdií.

Telocvičňa

3. Proti osteoporóze

Pokiaľ vás od športovania odrádza strach z úrazov, vedzte, že niektoré športy vás môžu naopak pred úrazmi ochrániť. Napríklad jogging alebo tanec napomáhajú kostiam, aby zosilneli. A silné kosti sú oveľa menej náchylné na osteoporózu.

4. Pri mesačných problémoch

Neprestávajte cvičiť, lebo máte práve svoje dni. Naopak – choďte do posilňovne a uľaví sa vám. Pri miernej fyzickej aktivite sa vo vašom tele budú vylučovať prírodné látky proti bolesti, ktoré vám pomôžu odbúravať menštruačné kŕče.

5. Ako hojivá mastička

Ani drobné zdravotné patálie vás nemusia odradiť od športovania, práve naopak. Drobné zranenia a pľuzgiere sa pri cvičení hoja až o 10 dní rýchlejšie než u ľudí, ktorí všetok voľný čas trávia povaľovaním sa pri televízore. Navyše sa pri športovaní znižuje riziko zapálenia rán.

6. Pre predĺženie života

Dvanásť rokov trvajúca štúdia jasne dokázala, že aktívni ľudia žijú oveľa dlhšie ako tí pohodlní. Ide o nezanedbateľný rozdiel, športovci totiž získavajú navyše celých 9 rokov života.

7. Proti prechladnutiu

Ak často trpíte na choroby z prechladnutia, zamyslite sa nad svojím životným štýlom a pridajte do svojho programu viac fyzickej aktivity. 70 % žien, ktoré do svojho programu zaradili pravidelné cvičenie, nedostane po celý rok ani raz nádchu.

8. Podpora pamäti

Večne hľadáte kľúče a nie ste schopní zapamätať si nové anglické slovíčka? Možno by pomohla permanentka do posilňovne. Štyridsať minút cvičenia štyrikrát týždenne zdvojnásobí prívod krvi do tej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za vašu pamäť.

9. Namiesto návštevy u zubára

Pokiaľ máte v rodine sklony k parodontóze, asi by vás ani nenapadlo, že sa proti nej môžete preventívne brániť poskakovaním v telocvični či na ihrisku. Ale je to tak. Podľa odbornej štúdie jedného stomatologického časopisu pravidelný pohyb znižuje riziko parodontózy až na polovicu. Cvičenie totiž pomáha telu regulovať cukry, ktoré vyživujú baktérie v ďasnách.

10. Pre krásnu pleť

Ak sa obávate príznakov starnutia a drahé krémy nezaberajú podľa vašich predstáv, skúste zájsť do najbližšieho fitcentra. Nielenže športovanie prospieva celkovej fyzickej kondícii, ale navyše aj znižuje riziko vzniku stareckých škvŕn až o 70 %.

11. Úľava od stresu

Blahodarný účinok pohybu na psychiku je známy – stačí cvičiť dvakrát či trikrát týždenne a už sa výrazne znižuje riziko nadmerného stresu. Málokto však vie, že môžete potenie na kurtoch nahradiť obyčajným upratovaním s približne rovnakým výsledkom. 20 minút domácich prác znižuje riziko depresie o 40 %. A navyše budete mať čistú podlahu!

12. Ako náplasť proti fajčeniu

Utečte svojim závislostiam. Dvanásť nezávislých štúdií sa zhodlo na tom, že už pätnásťminútová rýchla chôdza môže pomôcť v boji s fajčením. Už po takej krátkej dobe sa v mozgu uvoľňujú chemické látky zodpovedné za pocity šťastia. A tie potlačia ľahké abstinenčné príznaky.

13. Podpora počatia

Aj tu môže pomôcť pohyb. Ženy, ktoré mali zdravý životný štýl a štyri razy do týždňa venovali polhodinu joggingu, trpeli až o 68 % menej niektorými typmi neplodnosti. Pohyb totiž pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu a pravidelnú ovuláciu.

14. Prevencia proti cukrovke

Viacero žien má určité predpoklady pre cukrovku 2. typu. Tie, ktoré denne potrápia svoje telo akýmkoľvek druhom športu aspoň 30 minút, oddialia vypuknutie choroby až o jedenásť rokov. A pokiaľ vďaka tomu i schudnú minimálne o 5 kíl, riziko cukrovky sa zníži na polovicu.

15. Úľava od bolesti

Pre niektoré ženy môže byť šport spúšťačom bolesti hlavy, ale väčšine z nás naopak prináša úľavu. Pomôžu už tri dvadsaťminútové cvičebné seansy za týždeň. Ešte spoľahlivejšie sa tak zbavíte bolestí hrdla a chrbta. Po desiatich týždňoch pravidelného cvičenia môžu tieto problémy ustúpiť až o 80 %.

16. Povzbudenie

Keď vám začne popoludní padať hlava, nemusíte si hneď uvariť kávu. Radšej si oblečte športové nohavice a vyrazte na krátku prechádzku pešo alebo na bicykli. Pri vytrvalostnom športe sa v tele vytvárajú hormóny dopamín a serotonín, ktoré dokážu znížiť pocit únavy až o 65 %.

17. Proti vážnym chorobám

Pravidelné cvičenie zaberá podobne ako niektoré lieky na zníženie tlaku. Okrem toho prispieva k elasticite tepien a znižuje hladinu cholesterolu. Nezanedbateľný je tiež preventívny vplyv športu proti vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov. Keď sa mu budete venovať aspoň štyrikrát do týždňa, zníži sa pravdepodobnosť ochorenia o tretinu.

Ilona Laužanská, mfs