Tri časté chyby pri cvičení: Aj vy si dávate nereálne ciele?

Aj vy ste si dali za cieľ, že tento rok schudnete, budete sa zdravo stravovať a poctivo cvičiť? Aké chyby pri cvičení by sme nemali robiť? Hlavnou motiváciou sú čiastkové ciele. Samozrejme, musí byť aj reálne, inak sa naše snahy zrúcajú ako domček z karát. Toto sú tri najčastejšie chyby pri cvičení a pri stanovovaní fitness cieľov:

chyby pri cvičení
https://www.shutterstock.com

Telo vnímame ako nepriateľa

Keď začíname nový fitness plán, vyžadujeme od tela, by urobilo mnoho vecí inak, ako bolo zvyknuté. Chceme od neho veľa nových vecí. Horšie je, že mnohé z nás, keď nevidia výsledky hneď sú na svoje telo nahnevané, nespokojné s ním. Doprajme mu dostatok hodnotných živín a aj oddych od cvičenia. Únava, nechuť pokračovať sú často prejavy toho, že telo sa proti takejto prudkej zmene búri. Pochopme ho a doprajme mu miernejšie tempo.

Ciele si stanovíme podľa sociálnych médií

Sociálne médiá sa stali veľmi silnou súčasťou sveta fitness a zdravia. Navyše, diktujú nám, ako majú naše telá vyzerať, aká diéta skutočne funguje. Avšak, keď hľadáme odpovede mimo seba, strácame moc robiť vlastné rozhodnutia. Nežiadajme sociálne médiá, aby nám povedali, čo máme robiť so svojím telom. Vieme, čo potrebuje. Navyše ciele, ktoré si stanoví niekto iný, ani spôsob, akým sa k nim dopracuje, nemusia v našom prípade ani fingovať, ani byť vhodné.

Mohlo by vás zaujímať

Cvičenie pre zdravie alebo cviky, ktoré posilnia váš mozog

Zvyčajne cvičíme pre posilnenie tela, každý kto pravidelne cvičí však vie, že tréning má pozitívny význam aj pre zdravie mozgu a našu psychiku. Výsledkom je nielen… Čítaj ďaľej

Vyberieme si ciele, ktoré pre nás momentálne nemajú zmysel

Väčšina ľudí sa zameriava na ciele, ktoré vedú k rýchlym a drastickým zmenám. Niekoľko týždňov sa držia, stravujú sa a cvičia podľa svojho prísneho programu. Nakoniec však zlyhajú – jednoducho už nevládzu, majú toho plné zuby a začnú sa stravovať ako kedysi. Ak si stanovujeme postupné, priebežné a splniteľné ciele bez drastických zmien, dosiahneme úspech s väčšou pravdepodobnosťou.  Po prvom malou úspechu si stanovíme ďalší reálny a blízky cieľ, až sa postupne dopracujeme k tomu, čo sme chceli.

Základom trvalej zmeny k lepšiemu sú postupné prijateľné zmeny, a nie reštriktívne diéty a hodiny cvičenia.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach