Svalovica, vyhnite sa jej

Bolia vás po tréningu svaly?

Ešte niekoľko dní po cvičení to cítite?

Stáva sa to aj tým najlepším z nás – v článku sa dozviete niekoľko spôsobov ako môžete zmierniť bolesti svalov, ktorú cítite po ťažkom tréningu.

Svalovica


Keď skúšate niečo nové, zacvičíte si o trochu náročnejšie cviky alebo sa zabudnete rozcvičiť pred alebo po tréningu je veľká šanca, že to nasledujúci deň pocítite. Dokonca aj profesionálni atléti majú raz za čas svalovicu, takže nie je to nič zvláštne, ak sa to stane aj vám! Uisťujem vás, že keď cítite, že vaše svaly sú ťažké a bolia, nie je to nevyhnutne preto, že nie ste vo forme. Je to iba prirodzená súčasť procesu „dostávania sa do formy“.

Netrápte sa svalovicou

Pomôžem vám s tým. A najmä, usmievajte sa, ak na svojom tele cítite tú námahu, znamená to, že odvádzate dobrú robotu. Dôvod prečo som sa rozhodla písať o tejto téme je, že moje štyri úžasné deti bežali svoj prvý 5 kilometrový maratón. Na druhý deň sa všetky zobudili so svalovicou!

Ja som s nimi bežala tiež, ale keďže moje nohy sú zvyknuté behať takéto vzdialenosti, cítila som sa fajn. Musím sa však priznať, že keď som prvýkrát bežala viac ako 1,5 kilometra, cítila som bolesť v lýtkach, stehnách a na zadku ešte niekoľko dní po tom.  Ako bývalá športovkyňa viem, že bolesť svalov je súčasťou tréningového procesu. Ľudia, ktorí s cvičením len začínajú, môžu mať so svalovou horúčkou problém.

Zažila som to už veľakrát – konečne získate motiváciu začať pravidelne cvičiť a potom sa na druhý deň zobudíte a bolia vás svaly a vy chcete skončiť! Nedopustite, aby vám svalovica stála v ceste. Držte sa mojich tipov, ktoré vám pomôžu dostať sa do rutiny a zmierniť bolesť svalov tak, ako to bude možné.  

Svalovica

Spomaľte

Nadšenie a motivácia sú skvelé, ale mali by ste k svojmu telu pristupovať k svojmu telu ohľaduplne a cvičiť postupne. Dajte svojmu telu šancu zvyknúť si na nové cviky. Keď sa začínate hýbať, je dobré držať sa pravidla, aby intenzita vášho cvičenia bola na úrovni, keď pri ňom dokážete hovoriť. Uistite sa, že dokážete bez problémov pri pohybe hovoriť. Vtedy sa namáhate asi na 40-60%. Ak vás po prvom cvičení budú svaly bolieť, musíte svoje cvičenie ešte zmierniť.  

Zahrejte sa

Zahriatie sa pred cvičením je rovnako dôležité ako postupné dostávanie sa do tréningového programu. Musíte svoje telo pripraviť na pohyby, ktoré chcete robiť a ubezpečiť sa, že ste vaše kĺby precvičili celou škálou rôznych pohybov pred tým, ako začnete cvičiť. Ak začnete cvičenie dynamickým strečingom, chôdzou alebo pomalším behom, vaše svaly nebudú napäté. Ak sa dobre zahrejete, zlepšíte aj svoj výkon počas behania.  

Hydratácia

Keď je telo dehydratované, je náchylnejšie na svalové kŕče. Uistite sa, že dodržiavate počas dňa pitný režim, hlavne, že prijímate dostatok tekutín pred a po tréningu. Elektrolytický nápoj vaše telo adekvátne hydratuje pred tréningom a zmierni svalové kŕče.  

Strečing

Verím tomu, že pomalý strečing po tréningu pomáha znižovať bolesť svalov. Mali by ste si na neho nechať nejaký čas aj po cvičení alebo sa aspoň trochu prejsť dokiaľ sa váš srdečný tep nevráti do normálu a vaše svaly nebudú zrelaxované než budete pokračovať v iných činnostiach.  

Dajte si preventívne ľadový obklad

Mojou filozofiou je: prečo s ľadovým obkladom čakať až kým vás začnú bolieť svaly? Ak ste mali ťažký tréning alebo ste pred ním už nejaký čas necvičili, priložte si ľadový obklad na miesta, kde vás svaly zvyknú bolieť.  Keď behám, vždy ma trochu bolia lýtka, preto ich vždy po behaní schladím. To je môj trik.  

Príprava

Ak sa plánujete zúčastniť nejakého závodu alebo iného športového podujatia, mali by ste stráviť adekvátny čas tým, že svoje telo adekvátne pripravíte na to špecifické cvičenie. Moje deti mali strečing pred aj po behu a boli hydratované, ale viem, že neboli pripravené na 5 kilometrový maratón. Všetky sú veľmi aktívne a venujú sa viacerým športom, ale beh na diaľku bol pre ne nový. 

V deň pretekov nadšenie zvíťazilo nad zdravým rozumom a oni zabehli celú trať! Ak sa chystáte bežať 5 kilomerový maratón a chcete sa vyhnúť svalovici na druhý deň, mali by ste trénovať 4-5 týždňov aby boli vaše svaly pripravené na ten veľký deň. Dúfam, že vám moje tipy pomôžu znížiť výskyt svalovice po cvičení, alebo vám aspoň vyčaria úsmev na tvári, pretože teraz viete, že deti a profesionálni atléti tiež trpia bolesťami svalov.

Takže v tom nie ste sami. Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť je, že sa kvôli bolesti svalov vzdáte svojho cieľu – žiť aktívne a zdravo. Dnes večer urobím to, čo moja mama zvykla robiť mne, keď som bola ja malou atlétkou. Chystám sa potrieť ľadom malé boľavé nožičky mojich detí. Veľa sa s nimi maznať a zobrať ich na prechádzku so psami. Mojim posledným a najlepším tipom ako zatočiť so svalovicou je hýbať sa. Viem, že sa to môže zdať absurdné, ale tým, že zvýšite prietok krvi, znížite bolesť.

Samantha