5 tipov ako jesť pomalšie

Ak jeme príliš rýchlo, náš mozog nemá dostatok času, aby rozpoznal pocit hladu alebo sýtosti. Znamená to, že čím rýchlejšie jeme, tým väčšiu tendenciu máme prejedať sa. Pri rýchlom jedení zvyčajne potravu ani dobre nepožujeme, a tak sa pri prehĺtaní dostane do žalúdka aj množstvo vzduchu, čo môže spôsobiť zažívacie ťažkosti.  

Podľa niektorých odporúčaní by sme mali pri jedle používať detský príbor, jesť pred zrkadlom, alebo počítať koľkokrát každý kúsok pred prehltnutím požujeme. Možno tieto techniky fungujú, ale predsa len … so zrkadlom do reštaurácie chodí asi málokto z nás.

jesť pomalšie

To ale neznamená, že tí čo rýchlo jedia, sa tohto zlozvyku nemôžu zbaviť. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

Viacero chodov

Rozdeľte si jedlo do viacerých chodov. Začnite napríklad šalátom alebo polievkou, či zeleninou. Ak totiž na začiatok zaradíte najmenej kalorické jedlo, zaženiete tým najväčší hlad a zároveň prijmete celkovo menej kalórií.

Správna atmosféra

Pomalá hudba a tlmené osvetlenie pri jedle navodia pokojnú atmosféru, ktorá automaticky spomalí aj rýchlosť akou jeme. Jedinou nevýhodou je, že v takejto pohode budeme mať tendenciu pri stole zotrvať dlhšie ako obyčajne, a pochúťky na stole nás môžu neustále „pokúšať“. 

Jedlo by malo mať tu správnu teplotu

Niekedy nás chytí taký hlad, že jedlo z mikrovlnky vyberieme napriek tomu, že  je ešte iba vlažné, takže sa doňho môžeme pustiť okamžite – a rýchlo. Keď je  jedlo horúce, sme nútení jesť opatrnejšie a tým pádom pomalšie.  

Naberajte pomaly

Keď rýchli jedáci jedia, na vidličke majú pripravený ďalší kúsok aj keď ešte stále prežúvajú ten predchádzajúci. Ak je vám tento štýl povedomý, je na čase naučiť sa pri stolovaní používať túto mantru: prežuť – prehltnúť -nabrať ďalší kúsok – zopakovať. 

V polovici prestávka

Približne v polovici jedla si dajte prestávku. Dajte si trošku vody alebo konverzujte s ostatnými pri stole, v každom prípade na pár minút prestaňte jesť. Potom sa skúste sami seba spýtať, či stále pociťujete hlad. Možno budete príjemne prekvapené, keď si uvedomíte, že ste vlastne už sýta a nepotrebujete v jedení pokračovať. 

Susan Bowerman