Aj zdravé potraviny môžu byť niekedy nezdravé

Čo všetko je zdravé a čo všetko by sme mali jesť, aby sme boli fit a v pohode? Mliečne výrobky? Rastlinné mlieka? Zelený čaj? Ozaj, a ako je to vlastne s toľko ospevovanými sladkosťami bez cukru?

zdravé potraviny

Mlieko a mliečne výrobky

Sú bezpochyby skvelé a ak ich znášame, o ich prínose pre náš organizmus i kosti určite nemusíme pochybovať. Mnohým z nás však jednoducho chýba enzým, ktorý je potrebný na trávenie laktózy, čiže cukru, ktorý je obsiahnutý v mlieku. Intoleranciou laktózy trpia milióny ľudí na celom svete a to je aj dôvodom, prečo sa mliečnym výrobkom musia vyhýbať a nahrádzať ich inými vhodnými potravinami. Často sa však stáva aj to, že nám po konzumácii mlieka či mliečnych výrobkov nie je dobre, alebo nás preháňa aj vtedy, ak nám neznášanlivosť na mliečne výrobky nebola potvrdená. Môže sa tak stať napríklad aj vtedy, keď dôjde k takzvanej zámene trávenia, čo znamená, že to, čo sa má odohrávať v žalúdku, odohráva sa v hrubom čreve. Dôsledkom môže byť nafukovanie alebo hnačky.

Rastlinné mlieka

Ak trpíme neznášanlivosťou laktózy, vhodným riešením sú rastlinné mlieka. Aj tu sa však odporúča pozorne prečítať si, čo je napísané na etikete. Môže sa totiž stať, že aj rastlinné mlieko môže obsahovať niečo, čo nám škodí. Napríklad mandľové mlieko sa zahusťuje výťažkom z morských rias, čo u niektorých ľudí môže vyvolať tráviace problémy, či dokonca aj zápal čriev. Sójové mlieko zase môže niektorých ľudí nafukovať a spôsobovať kŕče. Pozorne si teda prečítajme etikety a v niektorých prípadoch je možno lepšie, ak si rastlinné mlieko vyrobíme sami doma. Nie je to vôbec také zložité a aj na internete nájdeme dosť receptov.

zdravé potraviny

Zelený čaj

Aj vy patríte k milovníkom zeleného čaju? Jeho blahodarné účinky sú naozaj nesporné. Mnohí ho obľubujú kvôli tomu, že pozitívne upravuje krvný tlak, často sa píše o jeho preventívnych účinkom proti rôznym formám rakoviny, aj o jeho podpore správneho metabolizmu. Nezabúdajme však na to, že aj zelený čaj obsahuje kofeín a ten môže byť príčinou bolestí žalúdka alebo u niekoho môže vyvolať aj hnačky. Ak na sebe spozorujete takéto účinky, zelený čaj zrejme nebude pre vás to pravé – skúste popíjať bylinkové čaje.

zdravé potraviny

Maškrtíte radi na sladkostiach bez cukru?

Ak sa hrdíte tým, že síce nesladíte, ale maškrtíte “zdravo” na sladkostiach bez cukru, môže sa stať aj to, že vám po nich akosi nebýva dobre. Dôvodom je cukrový alkohol, čiže prírodné látky sladkej chuti, ktoré síce majú nižšiu sladivosť ako klasický cukor, ale niektorí z nás ich horšie trávia. Spôsobujú, že baktérie vytvárajú v črevách kvasenie a dôsledkom znovu býva pocit nepohody v oblasti žalúdka a čriev, nafukovanie aj plynatosť.

Takže ako vidno, nie všetko, o čom sa hovorí, že je zdravé, je zdravé pre každého…