Bibiana Ondrejková jedáva s chuťou a chudne s radosťou!

Pýtate sa, ako to vlastne Bibiana Ondrejková robí? Že krásne chudne a pritom nehladuje? Opýtali sme sa jej, čo robí, že tak dobre vyzerá…

Bibiana Ondrejková

Bibka, rozhodli ste sa nielen začať chudnúť, ale aj skutočne schudnúť, a to dokonca pod dozorom výživovej poradkyne. Čo vás najviac motivovalo k tomuto kroku?

Katarína Grich

Neustále sa pohybujem s váhou hore-dole. Poznám výsledky Metabolic Balance®, poznám prácu pani Kataríny Grich zo skúseností mojich kolegýň a tak som sa rozhodla aj ja skúsiť to touto metódou. Páči sa mi byť vo forme, môcť si hocičo obliecť (aj vyzliecť). A mám pocit, že mám možno aj najvyšší čas dostať sa do dlhodobej formy. Najlepšie navždy. Taká je moja predstava.

Takmer každá žena má v živote obdobie, keď túži schudnúť. Ako ste na tom vy s diétami? Skúšali ste už chudnúť a upraviť inak svoj jedálniček aj v minulosti? Ak áno – s akým úspechom?

Pri konzultáciách s pani Grich – inak, sú to zaujímavé a fascinujúce debaty – postupne prichádzam na to, že to u mňa nie je len o tom, koľko kíl ukazuje váha a či sa zmestím do nohavíc. A možno prídem aj na to, prečo je to pre mňa „večná téma.“ Bola by som rada, keby nebola. Rôzne diéty som skúšala od obdobia tínedžerskej štíhlosti. Čiže zbytočne. Vtedy nebola osveta, ktorá by hovorila o tom, že je to nezdravé a neefektívne, o jojo efekte som sa dozvedela až na vlastnej koži… A potom som z času na čas skúšala hocičo. Neverím na zázraky v tomto smere. Žiadne zázračné čaje, pilulky, nápoje nefungujú. To, čo som si opakovane vyskúšala a funguje, sú zásady istého štúdia pre prevenciu a redukciu nadváhy. 

Na mňa platí, keď mám program. Keď idem podľa nejakých pravidiel a ideálne je, keď tieto redukčné zásady vyústia do princípov stravovania bežného života. Aj v Metabolic Balance® prízvukujú, že zlyhanie vlastne neexistuje, pretože diéta sa nedá držať celý život, že sa spoznávam a zisťujem, čo je pre mňa dobré a čo mi, naopak, škodí.

V prípade, že vám v minulosti nejaká diéta zabrala, ako dlho vydržal vytúžený efekt?

Väčšinou dosiahnutý efekt netrval dlho, teda ak išlo o rôzne drastickejšie diéty, detoxy a podobne. Jediné, čo fungovalo a vydržalo u mňa, bolo chudnutie v spomínanom inštitúte prevencie a redukcie nadváhy.

Čím vás oslovila diéta zameraná na podporu metabolizmu a ako ste sa o nej dozvedeli? Máte napríklad  nejaké príklady z blízkeho okolia?

Viaceré moje kamarátky skúsili tento spôsob. Dnes si to všímam viac a vidím, že je to veľmi populárna a fungujúca metóda u nás, v Čechách, aj v zahraničí. Mnohé krásky, hviezdy svetového formátu, zrelé ženy, dodržiavajú tieto princípy a úspešne. A konkrétne príklady? Dlhodobo štíhla Olinka Belešová, Lucka Bílá alebo krásna Zuzka Mauréry.

Prezradíte, aké boli začiatky? Začali ste zo dňa na deň – či postupne?

Keďže metabolická diéta má svoje postupné fázy, nezačala som sprudka. Hoci som bola nedočkavá, musela som najskôr absolvovať – teda dohodnúť si termín konzultácie, absolvovať odber krvi a analýzu množstva parametrov a potom spustiť prvú fázu, počas dní, keď som nemusela ísť do práce. A potom to už išlo a ide.

Nebola to odrazu veľká zmena v stravovaní? Netrpeli ste na začiatku pocitom hladu, únavou…

Nie. Bála som sa, že to bude horšie. A navyše, bola som odhodlaná a prvé výsledky sa dostavili pomerne hneď, čo bolo veľmi motivujúce. Dostala som pre mňa zostavený zoznam potravín, vrátane ich kombinácií, z ktorých som si mohla pripravovať pestrý jedálniček a príprava nebola náročná. Únava práveže zmizla. Pamätám sa, že predtým, ako som začala, ma veľmi bolievala hlava, dokonca som si dohadovala vyšetrenie u neurológa, aby sme vylúčili migrénu. Keď som sa naštartovala týmto programom, bolesti hlavy aj únava zmizli.

Jasné, že niekedy by som zjedla aj koňa, ale to je ovplyvnené inými faktormi.

Na základe čoho vám zostavili jedálniček? Bol podľa vašej chuti, alebo ste si na určité jedlá a chute museli jednoducho zvyknúť?

Všetko, čo mám v zozname doporučených potravín, mi chutí. A môžem si vyberať a kombinovať podľa seba. Alebo sa inšpirovať vynikajúcimi receptami, ktoré sú vytvorené  na základe princípov Metabolic Balance®. Dokonca už existuje aj v Bratislave (mimochodom aj v Košiciach) reštaurácia, ktorá vám pripraví jedlo individuálne podľa vášho osobného zoznamu. Páči sa mi, že môžem jesť aj chutný chlebík.

Kedy sa dostavili prvé potešujúce výsledky?

Mám pocit, že úplne rýchlo. Spľasla som. Videla som to na váhe, na veciach, všímalo si  to aj moje okolie. Žijem rýchlo, veľa cestujem, keď vysielam Ranné noviny na JOJke, vstávam veľmi skoro a to ma ovplyvňuje. Aj preto som už urobila viacero pochybení. Skvelé však je, že sa viem znova naštartovať a pokračovať.

Ako dlho už držíte túto diétu a čo vás pri nej najviac motivuje?

V programe som, myslím, od februára. Priznávam, že s občasnými prestávkami, s čím nie som veľmi spokojná – so sebou, ale pani Katka, ktorá ma sprevádza týmto procesom, ma podporuje a ubezpečuje, že to je tiež súčasťou. Vysvetľuje mi biochemické procesy, prezradila mi všelijaké fintičky, ktoré zásadne ovplyvňujú fungovanie metabolizmu a dostávame sa aj ďalej. K hľadaniu odpovedí na otázku, prečo je to so mnou takto, prečo sa mi darí a prečo nie, čo ma zrádza, v čom som dobrá. Je to celé chutné a zaujímavé. A časovo zvládnuteľné, čiže praktické a to je podstatné.

Má tento spôsob stravovania pre vás aj nejaké iné benefity? Napríklad zdravotné?

Nebolí ma hlava. Viac vládzem. Mám krajšiu pleť. Pevnejšie nechty aj vlasy. Nebolí ma tak často chrbát.

Máte v pláne pokračovať s takýmto spôsobom stravovania aj dlhodobejšie?

Áno. Teraz som mala také obdobie oslavovania – od krstu mojej novej rozprávkovej knihy, cez moje narodeniny, cestovanie, až po narodeninové oslavy mojich dcér. Tak si teraz znova hovorím: a dosť! a idem sa na chvíľu vrátiť do prísnej fázy a potom pokračovať. Potom, v tých ďalších fázach, to nie je nijako zvlášť obmedzujúce. Leto je v plnom prúde, takže chcem byť vo forme. A dala som verejný prísľub, že v zime dám výstup na Chopok v plavkách. Už takmer rok otužujem, tak sa musím zmobilizovať, aby nebola hanba.

Je váš jedálniček v súčasnosti bohatší ako na začiatku? Nerobí vám problém príprava špeciálneho jedla?

Niekedy večer, keď prídem neskoro domov a na druhý deň ráno vstávam, sa mi nechce. Všetko je však o plánovaní. Viem si pripraviť jedlo aj na dva dni, dokonca aj keď idem hrať napríklad divadlo do Čiech na viac dní, viem sa pripraviť. Príprava jedla je naozaj veľmi jednoduchá, jedlo je vynikajúce a pestré. Chutí aj tým, ktorí sú okolo mňa, tak to varím aj im. Zvlášť, pretože ja musím dodržiavať presné dávky.

Máte vo svojom programe aj nejaké špeciálne cvičenie na formovanie postavy?

V prvých fázach by sa cvičiť skôr nemalo. Nie prudké kardio. Každé ráno cvičím pozdrav slnku, plávam, „brušákujem“ a už by som mohla, a aj mala, trochu behať, či bicyklovať. To si neviem nejako časovo a energeticky zosúladiť.

A ešte otázočka: Zmenili ste v poslednom čase svoj štýl obliekania? Je vo vašom letnom šatníku niečo, čo by ste si v minulosti nekúpili, a teraz si to s radosťou oblečiete?

Keď mám pár kíl dole, baví ma aj nakupovať oblečenie. Super je, že si môžem obliecť pekné veci, do ktorých som sa nevošla. Mám ich plnú skriňu. Teším sa, že si môžem občas aj požičať niečo od mojich dcér. A vyhrážam sa im, že v lete už budem ja okupovať ich šatník tak, ako dnes ony môj.

Chcem odkázať všetkým chudnutiachtivým, aby sa nevzdávali, zmobilizovali sa, vykašľali sa na prísľuby typu „od zajtra už naozaj“. Poďte do toho teraz. Poďte do toho so mnou. Drobné prehrešky nech vás nezastavia, vy zastavte prehrešky. Do plaviek, pekné zadočky. ☹

RESET YOUR BODY s Metabolic Balance®

Čo sa za tým skrýva? Metabolic Balance® je komplexný výživový program, ktorý vráti váš metabolizmus šetrne a prirodzene do rovnováhy. Program vyvinul tím odborníkov lekár internista a špecialistka na výživu na základe desiatok rokov výskumu a skúseností v oblasti výživy, obezity a súvisiacich metabolických porúch. Od vzniku Metabolic Balance v roku 2002 v Nemeckom Isene, vyskúšalo túto metódu, stovky tisícov klientov na celom svete, ktorí  dosiahli svoju vytúženú hmotnosť, ktorú si úspešne držia. Mnohí účastníci uvádzajú, že sa od tej doby ich celkový zdravotný stav výrazne zlepšil.

Základ tvorí osobný jedálny plán a individuálny zoznam potravín, ktorý je vyhotovený na základe vašich aktuálnych laboratórnych výsledkov a osobných údajov o zdravotnom stave. Prebieha v 4 fázach  a za cieľ si kladie podporiť váš zdravý metabolizmus a úpravu vašej hmotnosti.

Vďaka osobnému, individuálne zostaveného jedálneho plánu má vaše telo k dispozícií všetky potrebné živiny. Potraviny sa nevyberajú podľa obsahu kalórií, alebo podielu tuku, bielkovín a sacharidov. Jediné kritérium pre výber je pôsobenie daných potravín na metabolizmus. Za dodržania nových, jednoduchých pravidiel prípravy a prijímania odporučených potravín regulujete šetrne a trvale vašu hmotnosť a posilňujete celkovú hormonálnu produkciu. Trvalý prechod na vyhovujúce a vyvážené stravovanie predchádza dlhodobo, predovšetkým v kombinácií s primeranou pohybovou aktivitou, civilizačným ochoreniam. Znovuobnovenie prirodzenej rovnováhy v stravovaní spôsobí súčasne i na obnovenie vašej zdravej telesnej (rovno)váhy.

Preferencie? Samozrejme. Je skvelé, že plány výživy Metabolic Balance® sú také vysoko individualizované. Analyzuje sa nielen 36 krvných hodnôt, zdravotný stav, či užívanie medikamentov, ale aj vaše osobné preferencie, či averzie. V každom prípade myslíme aj na to, že jedlo má aj chutiť.

www.balance-centrum.sk

Foto: Marián Datko, TV JOJ, Metabolic Balance®