Blíži sa deň bez palmového oleja. Viete, kde všade sa schováva?

1. februára je svetový deň bez palmového oleja, budete ho oslavovať obmedzením jeho používania aj vy?

Rastúca spotreba palmového oleja vedie už niekoľko rokov k bezohľadnej devastácii planéty, navyše škodí aj nášmu zdraviu.

Palmový olej sa v posledných desaťročiach stal jedným z najrozšírenejších zložiek potravín. Používa sa všade, kde je potreba doplniť rastlinné tuky. Je totiž lacný a dobre tuhne. Lenže akú má skutočne cenu?

Kvôli plantážam palmy olejnej, z ktorej sa “palmáč” vyrába, sa vypaľujú pralesy naprieč juhovýchodnou Áziou. V plameňoch tak hynie okrem slávnych orangutanov  tisíce ďalších druhov zvierat a rastlín. Pralesné požiare produkujú obrovské množstvo skleníkových plynov, ktoré prispievajú k otepľovaniu planéty, samotné pestovanie je potom sprevádzané hojným používaním hnojív a pesticídov, ktoré zamorujú nielen pôdu, ale aj vodné toky a podzemnú vodu. To všetko navyše sprevádza korupcia a bezohľadné správanie spoločností, ktorým ide len o rýchly zisk. Dobre totiž vedia, že takéto pestovanie nie je dlhodobo udržateľné. Palmový olej navyše neblaho pôsobí aj na naše zdravie. Podporuje poruchy imunity a srdcové a cievne ťažkosti.

Palmovému oleju sa môžete vyhýbať jednoducho tak, že budete čítať zloženie a nebudete kupovať výrobky, ktoré ho obsahujú. Chce to ale dobrý zrak a pevné nervy. Zrejme budete sami prekvapení, kde všade ho nájdete. Okrem potravín sa totiž nachádza aj v kozmetike, kde sa skrýva najčastejšie pod priezviskom palmitate, alebo v zmesiach biopalív.

Z potravín ho môžete často nájsť aj tam, kam sa tuk správne nedáva, a preto by ste ho tam nečakali:

• v čokoláde a sladkých nátierkach,

• V musli tyčinkách a raňajkových cereáliách a müsli

• v instantných potravinách,

• v zmrzline,

• v detskej mliečnej výžive,

• v mliečnych dezertoch, šľahačkách, tavených syroch…

Takže ak chcete pomôcť planéte aj svojmu svedomiu, bude to chcieť zamerať sa na etikety skoro všetkých potravín.

Druhou možnosťou je, že budete kupovať výrobky od značiek, ktoré palmový olej preukázateľne nepoužívajú. Mixit.sk, výrobca raňajkových cereálnych zmesí, kaší, proteínových drinkov, tyčiniek mixitek a orieškových masiel je jedna z nich. Palmovému oleju sa starostlivo vyhýba už od roku 2014.

Oslávte svetový deň bez palmového oleja tak, že sa ho naozaj zbavíte. Ku každému výrobku s palmovým olejom existuje aj varianta bez neho, stačí len vedieť, kde ju nájsť. Trebárs na Mxit.sk.