Bylinky pre zdravie a skvelú chuť: Bazalka, šalvia, mäta

Či bývame v dome alebo v paneláku, vždy si môžeme vypestovať chutné a zdravé bylinky. Najľahšie dopestovateľné a pritom veľmi chutné sú bazalka, šalvia a mäta. Čo o nich potrebujeme vedieť?

Mäta

Pochádza z Európy a dorastá až do 60 centimetrov. Jedlé sú nielen listy, ale aj jej biele, ružové alebo fialové  kvety, ktoré sa objavujú uprostred leta. Oceníme je v kuchyni – a to nielen vo forme čaju či na dochutenie koktailov. Vyskúšajme ju v kombinácii s jahňacinou, zemiakmi (Mentha spicata), v koláčoch (Mentha piperita ‚Chocolate‘), v smoothies či vo forme rôsolu – záleží i od odrody, ktorú si vyberieme. V osviežujúcich nápojoch vyniknú odrody s citrusovou vôňou a príchuťou. Podporuje zdravé trávenie, bojuje proti infekciám v ústnej dutine a hrdle, má dezinfekčné účinky.

mäta
https://www.shutterstock.com

Bazalka

Mnohí z nás siahajú po sušenej bazalke, ale lístky čerstvé do záhrady majú podstatne bohatšiu chuť. Aby sme dosiahli optimálny rast a chuť bazalky, rastlinu umiestnime na slnečné miesto. Okrem pravidelného zalievania sa oplatí bazalku každých 10 dní prihnojiť viacúčelovým hnojivom. Bazalka, ktorá pochádza z tropickej Ázie. Pravidelný zber podporí rast nových výhonkov. Keď začne kvitnúť. Kvety odstráňme – sú jedlé – tak podporíme tvorbu listov až do mrazivých dní. Ak pestujeme bazalku v záhrade, vyberajme si odrody odolné voči plesniam.

bazalka
https://www.shutterstock.com

Urobme si z nej fantastické pesto, bylinkový olej alebo ocot, pridajme ju do šalátov a cestovín. Vynikne v paradajkovej polievke a nemôže chýbať ani na slaných koláčoch.

Bazalka je známy antioxidant, je bohatá na minerály a vitamíny. Predovšetkým na vitamín A, K,C, horčík, železo, vápnik a tiež draslík. Podporuje trávenie, pôsobí proti nafukovaniu, má vplyv na činnosť hladkého svalstva a podporuje odbúravanie tukových buniek.

Šalvia

Sušená šalvia má často silnú, horkú a mierne zatuchnutú vôňu, ale čerstvá šalvia naopak: má ľahkú aromatickú citrónovú príchuť, preto sa oplatí pestovať si vlastnú. Potrebuje slnečné miesto. Niektoré odrody dorastajú až do výšky 60 a šírky 80 centimetrov. Šalvia má dekoratívne sivozelené listy s kamienkovou textúrou a začiatkom leta kvitne jedlými fialovo-modrými kvetmi, ktoré priťahujú včely. Pochádza z oblasti Stredozemného mora. Dôležité je, aby sme ju na začiatku jari orezali. Veľmi oznobne pôsobia šalviové kultivary s farebnými listami patria šalvia zlatá, šalvia fialová, šalvia trikolor.

šalvia
https://www.shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať

bylinky

Bylinková záhradka v kvetináčoch

Chcete sa opájať príjemnou vôňou čerstvých byliniek a páčilo by sa vám mať ich vždy poruke? Je to možné a nemusíte vždy, keď ich potrebujete,… Čítaj ďaľej

Šalvia bola pre Rimanov posvätnou bylinou a symbolom plodnosti. Podporuje zdravé trávenie, je protizápalová, močopudná. V kuchyni ju využijeme na ochutenie bravčového, jahňacieho a kačacieho mäsa, je súčasťou hydinových plniek, klobás, masla a syra. Ochucujeme ňou pečené zemiaky, dusené paradajky, cibuľovú polievku a ďalšie jedlá. Aj kvety šalvie môžeme pridať do šalátov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach