Čaj – brána do raja

Veľa rokov sa našej pozornosti tešila predovšetkým káva. Dnes svoju renesanciu prežíva čaj a celkom oprávnene. Nie je to iba nápoj, ale aj liek pre telo a dušu.

Asi prvým človekom na svete, ktorý ochutnal čaj, bol čínsky cisár Šen Nung. V roku 2737 pred naším letopočtom mu totiž niekoľko lístkov čajovníku napadalo do šálky s vodou. Čoskoro potom sa čaj stal vo svojej domovine Číne národnou pýchou. Prvou okolitou krajinou, kde sa začal čaj pestovať bolo Japonsko. Do Európy sa prvý čaj dostal v 17 storočí, zásluhou holandských námorníkov. Avšak najväčšími priekopníkmi v pití čaju sa stali Angličania, ktorý ho dovážali zo svojich indických kolónií. Obchodníci čoskoro prišli s novou úpravou – fermentáciou a tak vznikol čaj čierny.

Čaj

Tento lahodný nápoj patrí k najstarším liečivým prostriedkom a používal sa v najrôznejších formách.
Nálev z čajovníku podporuje detoxikáciu organizmu, chráni nás pred baktériami a vírusmi, obsahuje vitamíny A, B, C, E, K, železo, fluor, draslík, vápnik, sodík a zinok, pôsobí priaznivo na vysoký krvný tlak, znižuje hladinu cukru a cholesterolu. Rovnako pôsobí aj proti alergiám. Záleží či pripravujeme čaj z byliniek alebo ovocia. Účinky totiž bývajú odlišné.

Ovocný čaj pripravený zo sušeného ovocia alebo šípok ocenia asi najviac deti. Má príjemnú vôňu a farbu. Niekedy sa sušené ovocie kombinuje s bylinkami. Veľmi obľúbeným sa v poslednom období stal zelený čaj. Na trhu je zastúpený niekoľkými druhmi. Populárny a kvalitný čaj je napríklad japonský zelený čaj Sen – ča, má však aj niekoľko kvalitných podtried. Čaj s najsilnejšou arómou a vôňou sa nazýva Gyokuro. Obyčajnejšími druhmi sú Banča a Kukiča, ale aj tieto druhy vykazujú priaznivé účinky na ľudský organizmus.

Zelený čaj má mierne trpkú chuť, ktorá dokáže dokonalo osviežiť. Okrem toho má aj vplyv na rozširovanie mozgových ciev a na skvalitnenie ich stien, čím pôsobí ako prírodný prostriedok proti cievnym mozgovým príhodám. Bolo dokázané, že tiež znižuje hladinu cholesterolu a tak chráni aj naše srdce. Tiež zlepšuje trávenie tukov, preto je vhodné si ho dopriať po mastnejšom obede namiesto piva.
Zelený čaj má antibiotické účinky a bráni vzniku popálenín. Preto ho vo forme oplachov po dôkladnom umytí tela môžeme použiť tiež ako ochranný filter proti slnečnému žiareniu či ako doplnok rádioterapie pri liečení rakoviny.

Pri čiernom, alebo fermentovanom čaji možno považovať za jeho najvýznamnejší zdravotný prínos pôsobenie proti hnačke. Akýmsi kompromisom medzi oboma druhmy je ulong (oolong). Ide o čaj, pri výrobe ktorého bol proces fermentácie prerušený. Silný čierny čaj, podobne ako káva, dokáže stimulovať centrálnu nervovú sústavu. Do určitej miery to platí aj zelenom čaji.

Čo sa týka kvality tak dajte prednosť čajom sypaným pred porcovanými a rozpustnými. A ak sa v čajoch nevyznáte nechajte si poradiť od odborníkov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach