Čakanka – bylinka známa už starovekým Egypťanom

Pod názvom Cichorium intybus sa neukrýva nič iné ako čakanka obyčajná. Je to trvalka, ktorá dorastá až do výšky jedného metra. Dvojročné rastliny sa pýšia jasnomodrými súkvetiami. Listy čakanky sú oválne, zúbkaté s drobnými chĺpkami.

Čakanka
https://www.shutterstock.com/

Už v starovekom Egypte našla čakanka uplatnenie ako zelenina a zároveň liečivá bylinka. Využite praženého koreňa čakanky ako náhrada kávy sa datuje z čias napoleonských.

V stredovekých prameňoch sa stretávame s čakankou označovanou ako Sonnenwirbel, pretože jej kvety sú citlivé na slnko. Rozvíjajú sa iba na krátky úsek dňa. Aj preto sa čakanke hovorilo nevesta slnka. U nás sa ľudovo nazývala korenie sv. Petra.

Mohlo by vás zaujímať

Čakanka: Čo treba vedieť o koreni čakanky? V čom je prospešná?

Čakanka je v našich končinách známa najmä v podobe bezkofeínového nápoja – alternatívy ku káve. Má však omnoho viac pozitív pre naše zdravie, o ktorých… Čítaj ďaľej

Čakanka nie je vhodná na pestovanie v črepníkoch. Dobre sa jej darí v ľahkej zásaditej pôde a na mieste, kde jej nechýba slnko. Listy, pre ktoré je typická jemne horkastá chuť, sa zberajú od leta. Používajú sú vždy čerstvé – najčastejšie do šalátov. Rovnako čerstvé sa používajú aj súkvetia (z dvojročných rastlín sa zberajú od polovice leta). Kvety sú jedlé. Svoje najčastejšie uplatnenie nachádzajú ako ozdoba šalátov a ryže. Milovníci chladených nápojov však používajú čakanku aj na prípravu ľadových kociek. Rozkvitnuté modrastné kvietky dobre vyumývajte a pomocou pinzety naukladajte do zásobníka na ľad, vždy jeden kvietok do jedného dielika. Zalejete vodou a 12 hodín necháte zásobník tuhnúť v mrazničke. Vzniknuté kocky ľadu s kvetmi sa používajú ako nádherná ozdoba chladených drinkov, ovocných šalátov či ako dekorácia do vedierka na ľad.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach