Chcete mať ideálnu hmotnosť a zdravé kosti?

Používajte Solivary kardiosoľ so zníženým obsahom sodíka

Poznáte niekoho, kto by nechcel byť zdravý a kto by netúžil dobre vyzerať? Asi sotva, však? A viete, čo všetko pre to môžete urobiť? Je toho veľa a možno budete namietať, že je to príliš zložité. Napriek tomu, aj zdanlivé maličkosti môžu zavážiť viac ako si myslíte. Napríklad taká soľ. Vôbec totiž nie je jedno, či solíme, koľko solíme a ak solíme, tak akú soľ používame. To všetko sa môže odzrkadliť na našej postave a rovnako tak aj na našich kostiach. 

ideálnu hmotnosť

Nerozumné diéty problémy iba zhoršujú

Túžba po vysnívanej postave je často taká silná, že kvôli jej naplneniu bojujeme úplne nesprávnymi prostriedkami – najmä nevhodnými diétami.  Žiaľ, po krátkodobom úspechu, najmä ak sa vrátime k nezdravej životospráve, sa pôvodná hmotnosť veľmi často vráti späť. Problém  totiž často býva v nevyváženej strave. Ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu? Možno už aj vám radili, aby ste si dávali pozor na soľ, pretože tá na seba viaže vodu, čiže doslova sa zdá, akoby ste priberali z vody. Je však niečo takéto vôbec možné? A bolo by zdravé úplne nesoliť? 

ideálnu hmotnosť

Ako vlastne funguje soľ a prečo je pre organizmus taká potrebná?

Soľ je pre život nevyhnutným prvkom stravy. Kuchynskú soľ (NaCl) tvorí atóm sodíka a atóm chlóru. Sodík má síce v organizme nezastupiteľnú funkciu, ale iba v rozumnom množstve (6 g za deň), draslík zase plní významnú úlohu prenosu vzruchov vo svaloch i nervoch a pri látkovej premene. Okrem iného, draslík spôsobuje zadržiavanie tekutín vnútri buniek, čím prospieva k ich hydratácii.

Takže sodík spolu s draslíkom patria medzi základné minerálne látky ľudského organizmu, ktoré potrebujeme pre bezproblémové fungovanie.

Avšak nie je žiadnym tajomstvom, že soľ zvyšuje absorpciu glukózy v tenkom čreve. Veľa sodíka a málo draslíka je ozajstná hrozba, pretože čím viac sodíka je v tenkom čreve, tým viac molekúl cukru sa naň viaže a následne sa absorbuje viac glukózy. Podobne, čím viac sacharidov zjeme, tým viac glukózy sa nachádza v tenkom čreve a absorbuje sa viac soli. Tento začarovaný kruh má závažné účinky na zdravie a následne aj na našu hmotnosť.

Sodík má však ešte jednu menej príjemnú vlastnosť – spôsobuje zadržiavanie vody v organizme. Na rozdiel od draslíka, ale zadržiava vodu v medzibunkovom priestore, čím spôsobuje priberanie na váhe. Doslova priberáte aj z vody. Potom prirodzene, aj napriek našej všemohúcej snahe chudnúť, nám ručička na váhe neúprosne ukazuje zase o ďalších pár kilečiek naviac.

Kde sú skryté zdroje soli v našej strave?

Ak chceme žiť zdravo a nepriberať, mali by sme venovať zvýšenú pozornosť takzvaným skrytým zdrojom soli (nachádza sa v údeninách, v pekárenských výrobkoch, v hotových jedlách, zemiakových lupienkoch, v solených arašidoch a podobne) a ich príjem si regulovať tak, aby náš organizmus nezaťažovali. Ďalším vhodným riešením je používať pri solení soľ, ktorá vďaka svojmu upravenému pomeru sodíka a draslíka, potláča negatívne účinky sodíka, čím nám uľahčuje reguláciu našej hmotnosti. Je to Solivary kardiosoľ a ako dodáva PharmDr. Vladimír Végh, z Edukafarm Praha „Na vzájomnej výmene sodíkových a draslíkových iónov je založená značná časť základných metabolických pochodov.

Takže ak aj vy patríte k tým, ktorí už nechcú nezdravo priberať, máte na výber. Buď definitívne znížite množstvo soli vo svojom jedálničku, alebo skúsite soliť Solivarskou kardiosoľou a vedome si budete regulovať svoju váhu. Napokon, táto soľ sa odporúča i športovcom, ktorí si musia prísne strážiť svoju váhu. Vďaka nej si môžu dopriať aj soľou ochutené jedlá.

Viete o tom, že soľ vplýva aj na kosti? 

Sodík a draslík ovplyvňujú nielen činnosť obličiek, srdca a krvný tlak, ale vplývajú na každú časť tela, vrátane stavby kostí a ich hustoty.

Pri vysokom príjme sodíka sa zvyšuje množstvo vápnika, ktorý je vylučovaný močom. Táto strata je obzvlášť významná, ak príjem vápnika nie je dostatočný, ako to býva v našej populácii. Straty vápnika, spôsobené vysokým príjmom sodíka v strave zhoršujú osteoporózu, vekom spôsobené rednutie kostí.

Jeden zo spôsobov, ako si chrániť svoje kosti je buď zvýšiť príjem vápnika, alebo znížiť jeho straty znížením príjmu sodíka v strave. Pomôže aj zvýšiť príjem draslíka, ktorý eliminuje negatívne účinky sodíka na organizmus.

Solivary kardiosoľ má výrazne menej sodíka ako bežná soľ, pričom je zachovaná typická slaná chuť. Zároveň obsahuje draslík, ktorý vytvára protipól k sodíku a horčík, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému.

Prirodzene, že na naše kosti vplýva oveľa viac faktorov – nedostatočné cvičenie, nízke hladiny hormónov, nízky príjem vitamínu D a K, to všetko oslabuje naše kosti. Je však dobré vedieť, že malá zmena pri znížení príjmu sodíka, pozitívne vplýva nielen na srdce, ale aj na iné časti tela.

Ak budeme používať Solivary kardiosoľ, môžeme tak urobiť veľa nielen pre ochranu svojho srdca a ciev, ale aj pre svoje kosti.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach