Chcete zdravo schudnúť?

Aj vy máte ten pocit, že by ste už konečne mali so sebou niečo robiť? Potrebujete viac alebo menej schudnúť, aby ste sa dobre cítili vo svojej koži? Isteže, možno budete namietať, že vy sa určite cítite lepšie ako tie „vychrtliny“ v niektorých módnych časopisoch, ktoré vlastne vyzerajú ako vešiaky na šaty… Alebo, že niektorým mužom sa aj tak lepšie páčia bacuľky… Napriek tomu, čo je veľa, to je veľa a zrejme iba máloktorá z nás by sa tvárila tak spokojne, ako táto dáma v ružovučkom oblečku, keby sme so svojimi prebytočnými kilami mali pózovať pred fotografom…! 😆 
Alebo žeby áno? Tak potom vám nechýba guráž, ani sebavedomie (ťažko povedať, či zdravé…) 😛 

zdravo schudnut, Ružová tučibomba, tučná ženaDrvivá väčšina žien s takýmito úctyhodnými proporciami sa totiž zvyčajne nechce fotiť vôbec, a to ani v kostýme, či v inom bežnom oblečení. Ak patríte do tejto skupiny, možno ste si aj vy dali na začiatku roka predsavzatie, že sa tento rok zbavíte nadbytočných kíl. A tak držíte diéty, chodíte do posilňovne či cvičíte doma, alebo sa dotujete rôznymi prípravkami, sľubujúcimi rýchle schudnutie bez námahy. Ako na to, aby ste dosiahli dobrý výsledok, a pritom si neublížili na zdraví?

Postupné zmeny v stravovaní
Ak potrebujete chudnúť, nie je dobré zmeniť životosprávu zo dňa na deň, povedať si: „oddnes nechcem vidieť čokoládu a nebudem jesť žiadny cukor“. Lepšie je najprv všetko znížiť na únosnú mieru. Iba dlhotrvajúca zmena životosprávy, myslenia a výberu potravín môže priniesť žiadaný efekt. V ničom netreba preháňať a dávať si nereálne ciele. Začnite s predsavzatím, že idete zhodiť dve – tri kilá, nie tridsať kíl. A to tiež nie zo dňa na deň, ale za určité dlhšie obdobie. Rýchle chudnutie vždy sprevádza známy jojo efekt, čo znamená, že po skončením diéty sa váha nielenže vráti, ale vždy máte ešte o nejaké to kilo navyše.

Výživové doplnky áno, ale…
Na trhu sú dnes desiatky prípravkov na chudnutie, v ponuke sú aj rôzne hotové jedlá a nápoje. Kvalitné prípravky naozaj môžu pomôcť pri chudnutí. Majú veľmi nízku kalorickú hodnotu a dodávajú organizmu potrebné chýbajúce mikroživiny, to znamená minerály, stopové prvky a vitamíny, prípadne výťažky niektorých rastlín, čo pri prísnej redukčnej diéte býva problém. Treba si však uvedomiť, že prebytočných kíl sa nikdy nezbavíte len pomocou hocijako zázračných tabletiek a výživových doplnkov. Ak si vezmete nejaký takýto prípravok sľubujúci okamžitý redukčný efekt, a potom sa spokojne dobre najete, určite sa žiadaný výsledok nedostaví.

Trvalo zmeňte životosprávu, znížte príjem tukov
Ak chcete schudnúť, vždy je potrebné zmeniť celú životosprávu. Zamerať sa na výber málo kaloricky výdatných potravín a predovšetkým znížiť príjem tukov, ktoré sú najbohatšou zložkou energetického príjmu. Keď porovnáme gram tuku, bielkovín a sacharidov, tak tuky obsahujú niekoľkonásobne väčšie množstvo kalórií. Treba si preto začať klásť do nákupného košíka len menej tučné syry, jogurty a obmedziť príjem mäsa a údenín. Dve tretiny dennej dávky našej stravy by mali tvoriť rastlinné produkty – zelenina, ovocie a celozrnné obilninové potraviny. Mäso by sme nemali mať na tanieri každý deň, a vyberať si druhy s čo najmenším obsahom tukov. Je potrebné dodržiavať racionálny spôsob stravovania, vylúčiť alkohol, sladkosti. Z hľadiska príjmu energie sú sacharidy, teda cukor a sladké maškrty menej nebezpečné ako tuk. Musíme však rozlišovať typy cukru. Mali by sme prijímať najmä zložené cukry, tzv. polysacharidy, ktoré sú obsiahnuté v strukovinách a ovocí a sú obohatené ešte o ďalšie dôležité živiny. Ale aj chuť na sladké je určitý návyk, od ktorého sa dá odvyknúť, podobne, ako keď veľa solíme a chuťové bunky sa otupia.

Nevynechávajte raňajky
Zvyknite si raňajkovať i desiatovať. Jesť treba totiž vtedy, keď kalórie najviac spálime, čo je väčšinou práve v dopoludňajších hodinách. Najzdravšie je rozdeliť si jedlo na viac malých porcií, a to nielen kvôli chudnutiu, ale aj preto, že tráviacu sústavu by sme nemali zaťažovať naraz veľkým množstvom jedla.  

Potrebné vitamíny a minerály
Aj pri zdravom spôsobe stravovania, keď dve tretiny potravy tvorí čerstvá zelenina a ovocie, potrebujeme dodať organizmu nevyhnutné vitamíny, minerály a iné potrebné látky. Dôležité sú najmä tie, ktoré obsahujú tzv. antioxidanty, to znamená najmä vitamíny C a E a tiež betakarotén. Mimoriadne dôležitý je tiež selén a zinok a po štyridsiatke aj koenzým Q10. Množstvo závisí od veku, zdravia i spôsobu života. Starší ľudia, alebo ak ste vystavení sústavnému stresu či žijete v zlom životnom prostredí, mali by ste brať primerane vyššie dávky. V bežnom prípade sú vhodné multivitamínové prípravky doplnené o ďalšie potrebné látky, ktoré sú už pri výrobe skombinované v správnom pomere a množstve.

Jogurtová diéta
Ak potrebujete zhodiť niekoľko kilogramov, vyskúšajte jogurtovú diétu. Bez obáv ju môžete držať aj dlhšie, pretože jogurt obsahuje potrebné bielkoviny a v kombinácii so zeleninou a ovocím dodáte organizmu aj vitamíny a minerály v dostatočnom množstve.
Denne môžete zjesť päť téglikov bieleho živého jogurtu s nízkym obsahom tuku, rozdelených na 5 porcií: raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. K tomu si na raňajky pridajte 200 g ovocia, na desiatu 1 mrkvu alebo kaleráb, na obed 200 g zeleniny alebo ovocia vo forme šalátu, na olovrant 1 jablko, hrušku, alebo pomaranč, na večeru opäť 200 g zeleninového alebo ovocného šalátu zmiešaného s jogurtom. Zo zeleniny je vhodná najmä šalátová uhorka, pre jej močopudný účinok. Na ochutenie používame citrón, čerstvé bylinky, solíme čo najmenej a namiesto cukru použijeme umelé sladidlo alebo lyžičku medu. Denne treba vypiť 2 l tekutiny (vodu, minerálne vody, čaj, čiernu kávu najviac dve šálky denne).

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach