Chutné a zdravé čaje: Tieto sa oplatí pridať do nápojového menu!

Ani najväčší milovníci kávy na svete nemôžu poprieť zdravotné výhody čaju. V priebehu rokov štúdie ukázali, že čaj potenciálne pomáha odvrátiť rakovinu, cukrovku 2. typu a artritídu. Ak chcete použiť svoju dennú dávku kofeínu na podporu tela a mysle, zvážte jeden z nasledujúcich zdravých čajov. Pomôžu lepšie spať, znižujú úzkosť a stres a tiež aj hladinu cukru v krvi.

Toto sú tri TOP zdravé čaje, ktoré pomôžu vášmu telu, ale aj psychike.

zdravé čaje
https://www.shutterstock.com

Matcha

Japonský práškový zelený čaj matcha má silu zmierniť úzkosť. Nová štúdia ukazuje, že matcha pomáha v tele aktivovať dva citlivé chemické systémy: dopamínový D1 receptor a serotonínový 5-HT1A receptor.

Matcha je skvelou náhradou kávy. Osviežuje, povzbudí, podporuje trávenie a nefunguje nárazovo ako káva. Navyše, matchu môžeme použiť aj pri pečení. Dajú sa z nej robiť koláče, pudingy, bábovky. Osviežujúci nápoj si vychutnajme s citrónovou šťavou.

zdravé čaje
https://www.shutterstock.com

GABA Oolong

V niektorých čajoch sa nachádza kyselina gama-aminomaslová (GABA). Je t veľmi prospešná látka, ktorá hrá úlohu v nervovom systéme. Podporuje zdravie mozgu, kvalitu spánku a dobrú náladu. Pitie čaju oolong, ktorý obsahuje GABA, znižuje stres.

zdravé čaje
https://www.shutterstock.com

Vyhľadávajme špeciálne druhy čaju, ktoré majú v názve slovíčko GABA. Prívlastok GABA môžu mať v názve iba čaje, ktoré majú vysoký obsah gama-aminomaslovej kyseliny. Pozdvihuje náladu, výrazne podporuje kreativitu vlny a mnoho ďalších pozitívnych zdravotných účinkov.

Aby oolong získal pomenovanie GABA musí obsahovať minimálne 150 mg GABA na 100g (bežné oolongy obsahujú 6mg, čo je 25x menej).

Harmanček

zdravé čaje
https://www.shutterstock.com

Harmančekový čaj pravidelne pili naše babičky a prababičky. Nevedeli síce to, čo vieme dnes, ale určite vedeli, že má pozitívne účinky. Je známy tým, že nám pomôže lepšie spať, upokojí, podporí imunitu, ale to nie je všetko. Nový výskum ukazuje, že čaj z harmančeka má výhody aj pre ľudí s cukrovkou. Ak si dáme po každom jedle šálku, pomôže nám vyrovnať hladinu glukózy v krvi.